Touch ID iPhone veya iPad'de Çalışmıyor mu? Nasıl düzeltilir?

İPhone'unuzun kilidini her açtığınızda, uygulamaları indirmek istediğinizde iPhone şifresini veya Apple Kimliği şifresini girmek sıkıcıdır. otomatik doldurma ayrıntıları veya Apple Pay işlemlerini doğrulayın. Neyse ki, Touch ID bu işlerle ilgilenir ve süreci zahmetsiz hale getirir. Ancak, Touch ID'nizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, artık bu gerekli işlemleri zahmetsizce gerçekleştiremezsiniz. Neyse ki, buradaki çözümler, iPhone veya iPad'de çalışmayan Touch ID'yi düzeltmenize yardımcı olacaktır. 1. Parmağınızın ve Parmak İzi Sensörünüzün Temiz ve Kuru Olduğundan Emin Olun
 2. İPhone Kılıfınızı ve Ekran Koruyucunuzu Kontrol Edin
 3. Touch ID'yi Kapatın ve Açın
 4. Cihazınızı Sert Yeniden Başlatın
 5. Yeni Parmak İzini Silin ve Ekleyin
 6. Parolayı Tamamen Kapatmayı Deneyin
 7. Ağ Ayarlarınızı Sıfırlayın
 8. Cihazınızı güncelleyin
 9. Olası Onarım Hakkında Apple ile İletişim Kurun

1. Parmağınızın ve Parmak İzi Sensörünüzün Kuru ve Temiz Olduğundan Emin Olun

Touch ID'yi ıslak parmaklarla kullanmaya çalışıyorsanız (suya dayanıklı iPhone'unuz olsa bile) düzgün çalışmayacaktır. Bu nedenle, parmağınızı kurutmalı ve Ana Ekran düğmesini yumuşak, kuru bir bezle silmelisiniz.Lütfen aklınızda bulundurun eğer varsa herhangi bir sıvı benzeri madde , örneğin su, el dezenfektanı, jel, krem ​​vb. Touch ID ile sorunlara neden olur.

2. iPhone Kılıfınızı ve Ekran Koruyucunuzu Kontrol Edin

Ön ekran koruyucu iPhone Ana Ekran düğmesini mi kapatıyor? Belirli bir su geçirmez kılıf cihazın tüm önünü ve arkasını sararak Touch ID'yi engelliyor mu?

Varsa, parmağınızı ve sensörü engelleyecek şekilde ekran koruyucuyu veya kılıfı çıkarmanız gerekecektir.3. Touch ID'yi Kapatın ve Açın

 1. Ayarlar uygula ve üzerine dokunun Dokunmatik Kimlik ve Şifre . İPhone şifrenizi girin.
 2. Kapat için geçişler iPhone Kilidi Açma, iTunes ve App Store, Apple Pay * , ve Otomatik Parola Doldurma.
 3. Sonraki, iPhone'unuzu yeniden başlatın . Bunu yaptıktan sonra, yukarıdaki adımları izleyin ve tüm bu geçişleri etkinleştirin. İstenirse Apple Kimliği parolanızı girin.
 4. Şimdi, iPhone'unuzu kilitleyin ve Touch ID'yi kullanarak kilidini açmayı deneyin. Bir cazibe gibi çalışmalı!

* Not: ' Apple Pay kartlarınız ve araba anahtarlarınız Cüzdan'dan kaldırılacak ve bunları tekrar kullanmak için manuel olarak yeniden eklenmeleri gerekecek. Unutursanız, Apple Kimliği parolanızı sıfırlamak için bu parolayı kullanamazsınız. ' Üzerine dokunun Kapat .

4. Cihazınızı Donanımla Yeniden Başlatın

Yukarıdaki adımda, basit yeniden başlatmadan bahsettik. Bununla birlikte, eğer bu yardımcı olmadıysa, bir çentik yukarı çekelim ve yeniden başlatmaya zorla (olarak da adlandırılır zor yeniden başlatma ). Size gösteren tam bir rehberimiz var bunun tüm iPhone ve iPad modelleri için nasıl yapılacağı .

5. Yeni Parmak İzini Silin ve Ekleyin

 1. İçinde Ayarlar uygulama, üzerine dokunun Dokunmatik Kimlik ve Şifre . Devam etmek için iPhone şifrenizi girin.
 2. Mevcut bir parmak izine dokunun. Ardından, üzerine dokunun. Parmak İzini Sil . Bu işlemi tüm parmak izleri için tekrarlayın.
 3. Bundan sonra, üzerine dokunun. Parmak İzi Ekleyin ve ekrandaki talimatları izleyin.
 4. Şimdi, TOUCH ID KULLANIN altında, iPhone Kilidi Açma etkin. Son olarak, cihazı kilitleyin ve parmak iziyle açmayı deneyin.

6. Parolayı Tamamen Kapatmayı Deneyin

Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri sizin için işe yaramazsa, şifreyi tamamen devre dışı bırakalım ve her şeyi yeniden ayarlayalım. 1. Ayarlar uygula ve üzerine dokunun Dokunmatik Kimlik ve Şifre . Daha ileri gitmek için mevcut şifrenizi girin.
 2. Üzerine dokunun Parolayı Kapat . Bir açılır pencere görürseniz, okuyun ve ardından Kapat . Aygıt parolanızı veya Apple Kimliği parolanızı ya da her ikisini birden girmeniz istenebilir. Bunu yapın ve üzerine dokunun Bitti veya Kapat .
 3. İPhone'unuzu yeniden başlatın ve bundan sonra tekrar 1. adımı izleyin.
 4. Üzerine dokunun Parolayı Aç . Kaydedilen parmak izlerini silmenizi veya kullanmaya devam etmenizi isteyen bir açılır pencere görebilirsiniz. Hadi dokunalım Tut .
 5. İstenen şifreyi yazın ve üzerine dokunun. Sonraki . Birkaç dakika önce kullandığınız kişi olabilir. Not : Alfasayısal, sayısal veya 4 basamaklı bir kod seçmek için 'Şifre Seçenekleri' ne dokunun. Onaylamak için şifreyi tekrar yazın ve üzerine dokunun. Bitti . Apple Kimliği parolanızı girmeniz istenebilir. Bunu yapın ve üzerine dokunun Oturum aç .

Yukarıdaki adımları izledikten sonra, Touch ID'yi herhangi bir hıçkırık olmadan kullanabilmelisiniz.

7. Ağ Ayarlarınızı Sıfırlayın

Bu, kaydedilenlerin tümünü tamamen silecek Wi-Fi şifreleri , Bluetooth cihazları eklendi, VPN yapılandırmaları , mobil veri seçenekleri ve diğer benzer ayarlar. Ancak müzik, uygulama, fotoğraf vb. Kişisel verileri silmez.

 1. Ayarlar uygulama dokunun Genel, aşağı kaydırın ve üzerine dokunun Sıfırla .
 2. Şimdi, üzerine dokunun Ağ Ayarları Sıfırlama → Cihaz şifrenizi girin → öğesine dokunarak onaylayın. Ağ Ayarları Sıfırlama .

Bu tamamlandıktan sonra, Touch ID sorunları artık bu şekilde kalmayabilir!Lütfen aklınızda bulundurun: Ağ ayarlarını sıfırlamak yardımcı olmadıysa, şu işlemle devam edebilirsiniz: fabrika ayarları , bu her şeyi siler!

8. Cihazınızı Güncelleyin

Apple, her iOS güncellemesiyle birlikte hata düzeltmeleri yayınlar, yeni özellikler ekler ve genel deneyimi iyileştirmeye çalışır. Touch ID ile sorun yaşadığın için sana şunu tavsiye ederim iPhone'unuzu güncelleyin .9. Olası Onarım Hakkında Apple ile İletişim Kurun

Her zaman önceden görünmese de, yeni telefonunuzda bir üretim hatası olabilir veya düşme veya aşırı kuvvetli baskı nedeniyle bir donanım sorunu yaşanmış olabilir.

Bu en iyisi Apple Destek'e iletişime geçin veya yetkili bir servis merkezi, tam nedenini öğrenin ve sorunu düzeltin.

İPhone veya iPad'de Touch ID'yi etkinleştiremiyor musunuz?

İlk etapta Touch ID'yi etkinleştiremiyor musunuz? Pekala, eğer durum buysa, işte göz önünde bulundurmanız gereken bazı hızlı noktalar.  • Cihazınızın fişini çekin : Trenlerde ve uçaklarda bazı şarj cihazları, duvar prizleri, hatalı kablolar ve prizler Touch ID'yi kullanmanızı veya kurulum işlemini tamamlamanızı engelleyebilir. Bu nedenle, iPhone'un fişini çekmeyi düşünün ve ardından parmak izini eklemeyi deneyin.
  • Apple Kimliğinizden çıkış yapın ve tekrar giriş yapın : Bu sorunu gidermeye çalışabileceğimiz başka bir numara da Apple kimliğinden çıkış yap ve tekrar oturum açın.
  • Son olarak, daha önce açıklandığı gibi, Apple Destek'e ulaşın ve onarım seçenekleriniz hakkında bilgi edinin. Farkında olmadan arızalı veya bozuk Touch ID sensörlü bir cihaz satın almış olabilirsiniz.

Oturumu kapatma

Yukarıdaki çözümlerden hangisinin sizin için işe yaradığını öğrenmek için sabırsızlanıyorum! Umarım artık Touch ID'yi herhangi bir komplikasyon olmadan kullanabilirsiniz.Daha sonra öğrenmek faydalı olacaktır. Apple ID şifrenizi girmeden ücretsiz uygulamaları nasıl indirebilirsiniz hatta Touch ID kullanarak. Sadece 'GET' e dokunun ve patlama yapın, uygulama indirilmeye başlar!

Ek olarak, kontrol etmeyi unutmayın iPhone'unuzdaki uygulamaları nasıl kilitlersiniz . Özel görüşmeleriniz varsa, bu mutlaka bilinmesi gereken bir şey!

Son olarak, siz veya bir aile üyesi Face ID ile ilgili sorun ? Cevabınız evet ise, bu sorunu çözen kolay kılavuzumuzu kontrol ettiğinizden emin olun.

Devamını oku: