Sabit diskinizi kontrol etmek için 6 ücretsiz site

Bilgisayarınızın sabit disk sürücüsü (HDD), dosyalar, işletim sistemi ve yazılım dahil verilerinizin saklanması ve korunmasında özenle çalışır. Nadiren görünür olmasına rağmen, harici bir sürücü olmadıkça, bu iş atı sürekli olarak görevlerini yerine getirir. Bu, bilgisayarınız çökmeye başlayana kadar.Belki de PC'nizin mavi ekranını ve yeniden başlatmasını gördünüz ya da sisteminiz bir klasörü açmak için olağandışı zaman alıyor. Muhtemelen sabit disk, daha önce hiç duymadığınız garip sesler çıkarıyor ya da dosyaların kaybolduğunu fark ettiniz.Bu olaylardan herhangi biri, ister Windows ister MAC olsun, bilgisayarınızda oluşmuşsa, bu işaretler arızalı bir HDD'nin göstergesidir. Sabit sürücünüz sonunda uygun bir yedekleme olmadan ölürse, verileriniz de yok olabilir. Bu çöküşün olmasını önlemek için, sabit sürücünüzle ilgili sorunları tespit etmeye yardımcı olacak altı ücretsiz site var.Windows işletim sistemi için sabit sürücü test programları

PassMark DiskKontrolWindows işletim sisteminde yerleşik Hata Denetimi gibi araçlar olsa da, sorunlarınız hakkında daha fazla bilgi sağlayabilecek alternatifler vardır. Örneğin, Windows 10/8/7 / Vista / XP ve Windows Server 2008/2003 kullanan çoğu sabit disk için çalışan bu HDD testi. İki tür kendi kendine test ile kullanımı kolaydır: kısa (5 dakika) ve uzun (45 dakikaya kadar) ve belirli olaylar gerçekleştiğinde size e-posta gönderecek şekilde yapılandırılabilir.

Ayrıca, DiskCheckup, Otomatik İzleme Analizini ve dönme süresi, başlatma / durdurma sayısı, sisteminizin açık olduğu saatler ve sabit sürücü sıcaklığı gibi Raporlama Teknolojisi (SMART) özelliklerini izleyerek HDD arızasını tahmin etmeye yardımcı olabilir. Ne yazık ki, DiskCheckup SCSI veya RAID aygıtlarını tarayamaz ve ticari kullanım için ücretsiz değildir.

HD AyarıHD Tune, dahili, harici sabit sürücüler, yarıiletken sürücüler ve bellek kartları gibi çeşitli depolama aygıtlarıyla çalışır. Programın kullanımı kolaydır ve karşılaştırmalı değerlendirme testi, çalıştırma ve hata taraması gibi yararlı testler sunar.

DiskCheckup ile olduğu gibi, HD Ayarı (SMART) kullanarak sabit sürücünüzün sağlığını belirlemeye yardımcı olabilir. Bu test cihazının önceki sürümleri yalnızca Windows 7 / XP / Vista ve 2000'i desteklese de, en son sürüm olan HD Tune Pro 5.70, Windows 10 ile çalışır. Sadece kişisel ve ev kullanımına izin verilir.Macrorit Disk TarayıcıSisteminizin sabit diskindeki bozuk sektörleri kontrol etmek kolaydır. Macrorit Disk Tarayıcı. Tamamen portatiftir ve kurulum gerektirmez. Bu tarayıcı, Windows 10/8/7 / Vista / XP, Windows Home Server ve Windows Server 2012/2008/2003 gibi çeşitli işletim sistemlerinde iyi çalışır.

Ayrıca taramanın ilerlemesini görsel olarak gösterir ve HDD hasarının tespit edilip edilmediğini gösterir. Kişisel / ev kullanımı için olan ücretsiz sürümde özellikler sınırlıdır. Macrorit Disk Tarayıcı bir kerede yalnızca bir diski tarar ve yanlışlıkla tıklayabileceğiniz harici bağlantılar içerir.

Mac işletim sistemi için sabit sürücü test programları

Windows için çok sayıda HDD test programı olsa da, Mac için en yeni Mojave işletim sistemi de dahil olmak üzere seçenekler mevcuttur.CleanMyMac XBaşlangıç ​​diskini doğrulamak ve onarmak için ideal, CleanMyMac diskinizde yer açarak sisteminizi tarar, temizler ve optimize eder. Ayrıca, bu yazılım eski önbellekleri, eksik indirmeleri ve Mail / Fotoğraf / iTunes karmaşasını kaldırabilir. Ücretsiz bir deneme sürümü olmasına rağmen, tam sürüm satın alınmasını gerektirir. Bir Mac lisansı için 34,95 dolar.

Blackmagic Disk Hız Testi

Yüksek kaliteli videolarla çalışıyorsanız, bu uygulama tam size göre. Bu kullanımı kolay test, disk performansınızı hızlı bir şekilde ölçecek ve onaylayacaktır.

Başlatmadan sonra, Disk Hızı Testi büyük veri bloklarını kullanarak sürücünüzü test eder. HDD'nizdeki yazma ve okumaları test etmeye devam ederek kullanıcının zaman içindeki performansı ve okunabilirliği değerlendirmesine olanak tanır. Mac App Store'da mevcut olan bu test ücretsizdir ve OS X 10.10.10 veya sonraki sürümlerinde çalışır.

6 Devlet menüleri

6 Devlet menüleri macOS menü çubuğu için bir sistem izleme yardımcı programıdır. Olay bildirimleri CPU ve GPU kullanımı, bellek, diskler, pil, ağ sensörleri ve daha fazlasını içerir. Buna ek olarak, uygulama SMART durum izleme, ayrıntılı disk I / O ve diğer okuma ve yazma göstergeleri sağlar. Daha sonra abonelik gerektiren yedi günlük ücretsiz bir deneme var.

Dosyalarınızı arızalı bir sabit diskten kaydetme

HDD'niz arızalanırsa ve kurtarılamazsa, tüm dosyalarınızı yedeklemeniz önemlidir. Kim IDrive'ı önerir. IDrive bulut yedekleme hizmetlerine sahip olmanın neden bu sorunun tekrarlanmasını önleyebileceğini görmek için buraya dokunun veya tıklayın.