Photoshop'ta Parlaklık/Kontrast Görüntü Ayarı Uygulamak

Steve Patterson tarafından yazıldı.

Şimdiye kadar resimlerimizdeki ton ve renk sorunlarını düzeltme serimizde Photoshop'un üç Otomatik görüntü ayarına baktık ( Otomatik Ton, Otomatik Kontrast ve Otomatik Renk ) ve bir fotoğraftaki kontrastı nasıl anında artırabileceklerini ve hatta istenmeyen renk tonlarını nasıl kaldırabileceklerini öğrenin.

Daha sonra bu Otomatik komutları nasıl uygulayabileceğimizi öğrendik. ayar katmanları görüntü düzenlememizi tahribatsız tutmak için.Photoshop'taki Otomatik komutların yeri olsa da ve otomatik pilotta çalıştıkları gerçeği sayesinde kesinlikle popüler olsalar da, her zaman en iyi işi yapmazlar. Aslında fotoğraflarımıza rötuş yapmak söz konusu olduğunda, 'Doğru yapılmasını istiyorsan kendin yap' sözü genellikle doğrudur. Bu eğitimde, Photoshop'un manuel görüntü ayarlarının ilkine bakacağız. Parlaklık/Kontrast emretmek. Photoshop'ta yeniyseniz ve 'manuel görüntü ayarlamaları' kulağa biraz korkutucu geliyorsa endişelenmeyin. Birazdan göreceğimiz gibi, Parlaklık/Kontrast komutunu kullanmak, özellikle yalnızca iki kaydırıcı olduğundan, daha kolay veya daha sezgisel olamazdı; biri parlaklık, diğeri kontrast için! Bu ne kadar basit?Photoshop'un görüntü ayarlarının çoğunda olduğu gibi, Parlaklık/Kontrast uygulayabilmemizin iki farklı yolu vardır. Biri olarak statik ayar; diğeri bir olarak ayar katmanı . Bu eğiticiye, Parlaklık/Kontrastın nasıl çalıştığı ve bunu statik bir ayar olarak nasıl uygulayacağımız hakkında bilmemiz gereken her şeyi ele alarak başlayacağız. Bir sonraki eğitimde, burada öğrendiğimiz her şeyi alacağız ve aynı komutu tahribatsız olarak nasıl uygulayacağımızı göreceğiz. ayar katmanı . Bu eğitimler için Photoshop CC (Creative Cloud) kullanacağım ancak her şey Photoshop CS6 ile tamamen uyumlu.

Kendi resminizi kullanarak bu öğreticiyi kolayca takip edebilirsiniz. İşte şu anda ekranımda açtığım fotoğraf. Bu görüntü biraz karanlık ve düz görünüyor. Photoshop'un Parlaklık/Kontrast komutunun onu nasıl iyileştirebileceğini ve kendi görüntülerinizi nasıl bu kadar kolay bir şekilde iyileştirebileceğini görelim: Açık bir alana karşı uzun otlar. Orijinal görüntü.

Adım 1: Arka Plan Katmanını Çoğalt

Bahsettiğim gibi, Parlaklık/Kontrastın statik bir ayar olarak nasıl uygulanacağını öğrenerek başlayacağız. Dönem statik ayar gerçek üzerinde değişiklikler yaptığımız anlamına gelir piksel görüntüde. Normalde, yalnızca orijinal fotoğrafı değiştirdiği için değil, aynı zamanda geri dönüp ayarlamalar katmanımızı düzenlemeyi çok daha zor hale getirdiği için bundan mümkün olduğunca kaçınmak isteriz. Yine de orada vardır statik ayarlarımızı daha az zarar verici ve yıkıcı hale getirmek için atabileceğimiz adımlar. Bunu yapmanın en iyi yolu, bundan yararlanmaktır. Photoshop'ta katmanlar ve ayarlamayı orijinal fotoğraftan ayrı olan kendi katmanına uygulamak.

benimkine bakarsak Katmanlar paneli , orijinal resmimin üzerinde oturduğunu görüyoruz. Arka plan katmanı :

 Açık bir alana karşı uzun otlar. Fotoğrafı Arka Plan katmanında gösteren Katmanlar paneli.

Üzerinde çalışmak üzere ayrı bir kopyanız olması için resminizi çoğaltmak için, Katman Ekranın üst kısmındaki Menü Çubuğunda menü öğesini seçin, Yeni , ardından seçin Kopyalama Yoluyla Katman . Bir katmanı çoğaltmak için kullanışlı klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz. Ctrl+J (Kazanç) / Komut+J (Mac). Her iki şekilde de aynı şeyi yapar: Photoshop'ta Kopyala komutu ile Yeni Katmanı Seçme. Katman > Yeni > Kopyalama Yoluyla Katman'a gidin.

Photoshop, katmanın bir kopyasını oluşturur, 'Katman 1' olarak adlandırır ve orijinalin üzerine yerleştirir. Artık, altındaki katmandaki orijinal görüntüye zarar vermeden düzenlemelerimizi bu katmana uygulayabiliriz:

 Photoshop'ta Kopyala komutu ile Yeni Katmanı Seçme. Fotoğrafın bir kopyası orijinalin üzerinde görünür.

2. Adım: Yeni Katmanı Yeniden Adlandırın

Photoshop, katmanın ne için kullanıldığı hakkında bize hiçbir şey söylemeyen 'Katman 1' gibi oldukça anlamsız, genel adlar vermeyi sever. Yeniden adlandırarak bunu düzeltelim. Çift tıklama vurgulamak için doğrudan 'Katman 1' adının üzerine:

 Photoshop'ta Kopyala komutu ile Yeni Katmanı Seçme. Katman adına çift tıklayarak.

Ardından, yeni ad olarak 'Parlaklık/Kontrast' yazın. Basmak Girmek (Kazanç) / Dönüş (Mac) kabul etmeniz bittiğinde klavyenizde. Katmanları bu şekilde yeniden adlandırmak harika bir alışkanlıktır ve size çok fazla zaman ve hayal kırıklığı kazandırabilir: Üst katman, Parlaklık/Kontrast olarak yeniden adlandırıldı. Üst katmanın adı 'Parlaklık/Kontrast' olarak değiştirildi.

Adım 3: Parlaklık/Kontrast Görüntü Ayarını Seçin

Parlaklık/Kontrast katmanı seçiliyken (mavi renkle vurgulanmalıdır), resim ekranın üst kısmındaki menüyü seçin ayarlamalar , ardından listenin en üstündeki ilkini seçin, Parlaklık/Kontrast :

 Parlaklık/Kontrast görüntü ayarını seçme. Görüntü > Ayarlamalar > Parlaklık/Kontrast'a gidin.

Photoshop, Parlaklık/Kontrast iletişim kutusunu açacaktır. Daha önce bahsettiğim gibi, Parlaklık/Kontrast kullanmak daha kolay olamazdı çünkü biri etiketli yalnızca iki kaydırıcı var. Parlaklık ve bir etiketli Zıtlık : Parlaklık/Kontrast görüntü ayarını seçme. Parlaklık/Kontrast iletişim kutusu.

Adım 4: Otomatik Düğmeye tıklayın

Parlaklık ve Kontrast kaydırıcılarını sürüklemeye başlamadan önce, genellikle yapmak isteyeceğiniz ilk şey Oto Photoshop CS6'daki Parlaklık/Kontrast komutuna yeni bir özellik olarak eklenen düğme. Otomatik düğmesi, Photoshop'un hangi ayarların yapılması gerektiğine dair en iyi tahminini yapmasını sağlar, ancak aslında bu bir 'tahmin'den çok daha fazlasıdır. Photoshop, resminize bakar ve onu diğer profesyonel fotoğrafçıların benzer resimleriyle karşılaştırır. Daha sonra sonucunuzu onlarınkiyle eşleştirmeye çalışır:

 Parlaklık/Kontrast iletişim kutusunda Otomatik düğmesini tıklatarak. Otomatik düğmesine tıklayarak.

Otomatik düğmesine bastıktan sonra, Photoshop orada birkaç saniye hiçbir şey yapmadan oturuyormuş gibi görünebilir, ancak bunun nedeni fotoğrafınızı analiz etmek için zamana ihtiyaç duymasıdır. Tamamlandığında, sonuç neredeyse her zaman görüntünün başlangıçtaki görünümüne göre bir gelişmedir. Benim durumumda Photoshop, Parlaklık değer 43 ve Zıtlık değer 14 :

 Otomatik düğmesini kullanarak Parlaklık ve Kontrast ayarları. Photoshop'un getirdiği Parlaklık ve Kontrast ayarları.

Otomatik Parlaklık ve Kontrast uygulandığında resmim böyle görünüyor. Şimdiden daha iyi görünüyor: Otomatik Parlaklık ve Kontrast uygulandıktan sonraki görüntü. Otomatik Parlaklık ve Kontrast uygulandıktan sonraki görüntü.

Adım 5: Parlaklık ve Kontrast Kaydırıcılarını Ayarlayın

Öğreticiden hatırlarsanız, Otomatik Ton, Otomatik Kontrast ve Otomatik Renk komutlardan herhangi birini görüntümüze uygularsak ve daha sonra görünüşünü beğenmezsek, sonuçları ayarlamak veya ince ayar yapmak için hiçbir yol sunmadıkları için şansımız neredeyse tükenir.

Kısa Kodlar, Eylemler ve Filtreler Eklentisi: Kısa kodda hata []Photoshop'un Parlaklık/Kontrast komutunda durum böyle değil. Otomatik düğmesini denedikten sonra, görüntüyü daha da iyileştirmek için aşağıdaki düğmeyi kullanarak kendi manuel ayarlarınızı yapabilirsiniz. Parlaklık ve Kontrast kaydırıcıları . Kaydırıcıyı sağa doğru sürüklemek parlaklığı veya kontrastı artırır, sola doğru sürüklemek ise azaltır.

Benim durumumda, fotoğrafın biraz daha 'pop' olmasını istiyorum, bu yüzden Parlaklık kaydırıcısına tıklayıp parlaklığı 38'e düşürmek için biraz sola sürükleyeceğim. Ardından kontrastı artıracağım. Kontrast kaydırıcısına tıklayarak ve sağa doğru yaklaşık 35 değerine sürükleyerek daha fazlasını yapabilirsiniz.

Her görüntü farklı olacak ve herkesin kendi kişisel zevki var, bu yüzden burada ezberlenecek bir tarif yok. Kaydırıcıları sürüklerken belgedeki resminize bir göz atın ve en iyi sonucu veren ayarları seçin:

 Kaydırıcılarla parlaklığı ve kontrastı manuel olarak ayarlama. Kaydırıcılarla parlaklığı ve kontrastı manuel olarak ayarlama.

İşte sonucum. Karşılaştırma için, fotoğrafın orijinal, el değmemiş hali soldadır. Manuel Parlaklık ve Kontrast ayarlarımın olduğu sürüm sağda:

 Resmin öncesi ve sonrası karşılaştırması. Görüntünün 'öncesi ve sonrası' karşılaştırması.

Önizlemeyi Açma ve Kapatma

Brightness/Contrast komutuyla çalışırken belgedeki ayarlamaları görebilmemizin nedeni, varsayılan olarak Ön izleme seçeneği seçilir. Sonuçlarınızı görüntünün ayarlamalardan önceki görünümüyle karşılaştırmak isterseniz, işaretini kaldır Önizleme seçeneği. İşareti kaldırıldığında, belgede orijinal resminizi göreceksiniz. Önizlemeyi tekrar açmak ve ayarladığınız versiyonu görüntülemek için seçeneği tekrar işaretleyin ( İpucu: harfine basarak klavyenizden Önizleme seçeneğini hızlı bir şekilde açıp kapatabilirsiniz. P ):

 Parlaklık/Kontrast iletişim kutusundaki Önizleme seçeneği. Orijinal görüntünüzü istediğiniz zaman görüntülemek için Önizleme'yi kapatın.

Eski Kötü Günleri 'Eskiyi Kullan' Seçeneğiyle Yeniden Yaşamak

Tıpkı Otomatik özelliği gibi, Parlaklık ve Kontrast kaydırıcılarıyla perde arkasında düşündüğünüzden daha çok şey oluyor ve bunu görmenin en kolay yolu Eski Kullan seçenek. Varsayılan olarak kapalıdır (ve iyi bir nedenle), bu yüzden seçmek için onay kutusunun içine tıklayacağım:

 Parlaklık/Kontrast Eski Kullan seçeneğini belirleme. Eski Kullan seçeneğinin seçilmesi.

Adından da tahmin edebileceğiniz gibi, Use Legacy, Brightness/Contrast komutuna geçmişte bir noktada olduğu gibi davranmasını söyler ve 'bir nokta' Photoshop CS3'ten önce gelir. O zamanlar Parlaklık/Kontrast, Photoshop'taki en kötü görüntü ayarı olarak kabul ediliyordu. Çoğu insan ondan uzak durdu ve işte bu yüzden. Eski Kullan seçeneği açıkken, Parlaklık kaydırıcısını tamamen sağa, maksimum değerine sürüklersem ne olacağını izleyin:

 Eski Kullanım etkinken Parlaklık değerini marş. Eski Kullanım etkinken Parlaklık değerini marş.

İmajım artık soluk görünüyor. Bunun nedeni, Use Legacy etkinken Photoshop'un parlaklığı tamamen artırmasıdır. doğrusal moda. Başka bir deyişle, görüntüdeki her ton değerini (parlaklıklar, gölgeler ve orta tonlar) aldı ve hepsini aynı miktarda parlaklaştırdı. Zaten yeterince parlak olan alanlar? Daha parlak. Güzel ve karanlık kalması gereken gölgeler? Eşit derecede daha parlak. Aradaki her şey? Evet, daha parlak. Photoshop CS3'ten önce işler şöyle yürüyordu:

 Eski Kullanım açıkken, görüntü tamamen soluk görünüyor. Parlaklık maksimuma ayarlanmış ve Eski Kullanım açık olan görüntü.

Bunu, bugünlerde işlerin nasıl yürüdüğüyle karşılaştıralım ('bu günlerde', Photoshop'un CS3'ten sonraki tüm sürümleridir). Kapatmak için Eski Kullan seçeneğinin işaretini kaldıracağım, ardından Parlaklık kaydırıcısını bir kez daha maksimum değerine kadar sağa doğru sürükleyeceğim:

 Eski Kullanım devre dışı bırakıldığında Parlaklık değeri marş. Eski Kullanım'ı kapatma ve ardından Parlaklık değerini tekrar çalıştırma.

Bu sefer, görüntü hala çok parlak görünüyor (normalde, Parlaklık değerini bu kadar artırmazsınız), ancak daha karanlık alanların hala karanlık olduğuna ve Parlaklık değeri maksimuma çıkarılmış olsa bile vurgularımda hala ayrıntıya sahip olduğumu fark edin. . Sanki Photoshop hangi ton değerlerini biliyormuş gibi gerekli aydınlanmak için ve hangileri yalnız bırakılmalı ve aslında olan da tam olarak bu.

Parlaklığı doğrusal bir şekilde artıran eski sürümün aksine, yeni Parlaklık kaydırıcısı doğrusal olmayan . Aslında hangi ton değerlerinin olduğunu anladı meli aydınlatılmalı, ardından bunlara göre ayrı ayrı ayarlanmalıdır. ne kadar aydınlanmaları gerekir. Bu, koyu, gölgeli ayrıntıların parlamasını önler ve ayrıca zaten çok parlak olan alanların saf beyaza üflenmesini de önler, bu nedenle bulutlardaki ince ayrıntıları yine de görebilirsiniz (Use Legacy açıldığında hepsi kaybolmuştur). ):

 Eski Kullanım kapalıyken, görüntü hala birçok ayrıntıyı korur. Parlaklık maksimuma ayarlandı, Eski Kullan kapalı.

Bizde de benzer bir şey oluyor daha düşük Parlaklık değeri. Eski Kullanım'ı tekrar açacağım, ardından Parlaklık kaydırıcısını tamamen sola, minimum değerine kadar sürükleyeceğim:

 Sse Legacy'yi açma ve ardından Parlaklık değerini düşürme. Eski Kullanım'ı açma, ardından Parlaklık değerini düşürme.

Ve burada sadece görüntünün çok karanlık olduğunu değil, aynı zamanda koyu tonlardaki tüm detayların tamamen kaybolduğunu, katı siyaha itildiğini görüyoruz. Yine bunun nedeni, Photoshop'un tüm ton değerlerini (açık tonlar, gölgeler ve aradaki her şey) alması ve hepsini eşit miktarlarda daha koyu hale getirmesidir. CS3'ten önce, Parlaklık/Kontrast bundan daha fazlasını nasıl yapacağını bilmiyordu:

 Eski Kullanım açık ve Parlaklık minimuma ayarlanmış görüntü. Parlaklık minimuma ayarlı, Eski Kullan açık.

Eski Kullanım'ı kapatır ve ardından Parlaklığı minimum değerine düşürürsem:

 Eski Kullanım kapalıyken Parlaklık değerini düşürme. Eski Kullanım kapalıyken Parlaklık değerini düşürme.

Bu sefer çok daha iyi bir sonuç alıyorum. Hala çok mu karanlık? Elbette (yine, normalde parlaklığı bu kadar düşürmezsiniz), ancak ne kadar ayrıntı kaldığına bakın. Photoshop bir kez daha hangi ton değerlerinin karartılması gerektiğini ve hangi miktarda karartılması gerektiğini anladı. Değişiklikler doğrusal değildi. Ve tıpkı vurgularda olduğu gibi, Photoshop gölgeleri saf siyaha kırpmadı, çok daha az ayrıntı kayboldu:

 Eski Kullanım kapalı ve Parlaklık minimuma ayarlanmış görüntü. Parlaklık minimuma ayarlı, Eski Kullan kapalı.

bu Zıtlık kaydırıcı aynı şekilde çalışır ve bugünlerde ne kadar güçlü olduğunu eski çalışma şekliyle karşılaştırarak görebiliriz. Kontrast kaydırıcısını maksimum değerine kadar sonuna kadar sürükledikten sonra Eski Kullan açık olan resmim burada (parlaklığı tekrar 0'a ayarladım). Sonuç, görüntüdeki neredeyse tüm ayrıntıların tamamen kaybolduğu (ve garip renkler tanıtıldığı) bazı garip özel efektlere benziyor. Photoshop CS2 ve önceki sürümlerde bu şekilde çalıştı:

 Kontrast maks olarak ayarlanmış ve Eski Kullanım açık olan görüntü. Kontrast maksimuma ayarlı, Eski Kullan açık.

Use Legacy'yi kapalı bırakarak, kontrasttaki aynı artış, tüm ayrıntıların korunduğu çok daha iyi görünen bir görüntü üretir:

 Kontrast maks olarak ayarlanmış ve Eski Kullanım açık olan görüntü. Kontrast maksimuma ayarlandı, Eski Kullan kapalı.

Diğer yoldan gitmeyi deneyelim. Eski Kullanım'ı tekrar açacağım ve Kontrast kaydırıcısını soldaki minimum değerine sürükleyeceğim ve... resmim nereye gitti? Parlaklık/Kontrast'ın eski sürümü kontrastı azalttı çok fazla aslında fotoğrafımı düz griye çevirdi! Görüntü kontrastı bundan daha düşük olmaz:

 Kontrast min olarak ayarlanmış ve Eski Kullanım açık olan görüntü. Kontrast min olarak ayarlandı, Eski Kullan açık.

İşte aynı minimum Kontrast değeri, ancak Eski Kullanım kapalı. Görüntü çok düz görünüyor (beklediğiniz gibi), ancak en azından hala gerçek bir fotoğraf gibi görünüyor:

 Kontrast min olarak ayarlanmış ve Eski Kullanım kapalı olan görüntü. Kontrast min olarak ayarlandı, Eski Kullan kapalı.

Şimdi, Use Legacy seçeneğinin ne kadar kötü bir iş yaptığını gördüğümüze göre, onu kullanmak için bir neden var mı? Bazı özel efektler yaratmak için ihtiyacınız olmadıkça, basit cevap hayır. Sadece Parlaklık/Kontrast'ın eskiden nasıl çalıştığını bize hatırlatmak için oradadır ve bu gerçekten sadece uzun süredir Photoshop kullanıcılarının yararınadır. Bizim için Parlaklık ve Kontrast kaydırıcılarının ne kadar güçlü olduğunu göstermenin harika bir yoluydu. Artık bunu yaptığımıza göre, Eski Kullanım seçeneğini sonsuza kadar güvenle yok sayabilirsiniz.

Parlaklık/Kontrast Değerlerini Sıfırlama

Otomatik düğmesini denediyseniz ve Photoshop'un elde ettiği sonuçları hiç beğenmediyseniz veya yalnızca ayarlarınızı silip baştan başlamak istiyorsanız, düğmesini basılı tutun. Her şey (Kazanç) / Seçenek (Mac) klavyenizdeki tuşuna basın. Bu değiştirir İptal düğmesine bir Sıfırla buton. Sıfırla'yı tıklatmak, hem Parlaklık hem de Kontrast kaydırıcılarını tekrar 0'a ayarlayacaktır:

 İptal düğmesini Sıfırla olarak değiştirmek için Alt (Win) / Option (Mac) tuşlarına basın. İptal düğmesini Sıfırla olarak değiştirmek için Alt (Win) / Option (Mac) tuşlarına basın.

Adım 6: Tamam'a tıklayın

Resmin görünümünden memnun kaldığınızda, TAMAM ayarlarınızı yapmak ve Parlaklık/Kontrast iletişim kutusundan çıkmak için:

 Ayarlarımı kabul etmek için Tamam'a tıklayın. Ayarlarımı kabul etmek için Tamam'a tıklayın.

Orijinal ve Düzeltilmiş Versiyonların Karşılaştırılması

Önizleme seçeneğini açıp kapatarak çalıştığımız için, ayarlanmış versiyonumuzu orijinal görüntüyle karşılaştırabildiğimizden daha önce gördük. Artık ayarlarımızı yaptığımıza ve iletişim kutusundan çıktığımıza göre, artık Önizleme seçeneğine erişimimiz yok, ancak bunları karşılaştırmanın hala kolay bir yolu var. Ayarlanan sürümü gizlemek ve orijinali görüntülemek için Parlaklık/Kontrast katmanının görünürlük simgesi ('göz küresi' simgesi) Katmanlar panelinde:

 Parlaklık/Kontrast katmanı için katman görünürlüğü simgesine tıklamak. Katman görünürlüğü simgesine tıklamak.

Bu, belgedeki en üst katmanı (Parlaklık/Kontrast katmanı) gizleyerek altındaki Arka Plan katmanındaki orijinal görüntüyü ortaya çıkarır:

 Açık bir alana karşı uzun otlar. Orijinal görüntü bir kez daha.

Parlaklık/Kontrast katmanını tekrar açmak için aynı görünürlük simgesini (eskiden göz küresinin bulunduğu boş kare) tıklayın:

 Katman görünürlüğü simgesine tekrar tıklamak. Katman görünürlüğü simgesine tekrar tıklamak.

Ve düzeltilmiş sürümü görüntüleyin:

 Geliştirilmiş Parlaklık/Kontrast sürümü. Geliştirilmiş Parlaklık/Kontrast sürümü.

7. Adım: Katman Opaklığını Azaltın (İsteğe Bağlı)

Bu son adım isteğe bağlıdır, ancak Parlaklık/Kontrast ayarlarınızla biraz fazla ileri gittiğinizi düşünüyorsanız, bunların etkisini azaltmanın kolay bir yolu var. Parlaklık/Kontrast katmanınızın hala seçili olduğundan emin olun, ardından opaklık Katmanlar panelinin sağ üst köşesindeki değer. Varsayılan opaklık değeri %100'dür; bu, Parlaklık/Kontrast katmanının orijinal görüntünün görünümünü tamamen engellediği anlamına gelir. Opaklığın düşürülmesi, Arka Plan katmanındaki orijinal görüntünün gösterilmesini sağlar. vasıtasıyla Parlaklık/Kontrast katmanı. Ne kadar düşürürseniz, ayarlanmış versiyonunuzun etkisi o kadar az olur. Bunu imajımla yapmayacağım çünkü sonuçlardan memnunum ve sen de mutlu olabilirsin, ama bu güzel ve kolay bir seçenek farkında olmak için:

 Parlaklık/Kontrast katmanının opaklığını düşürme. Parlaklık/Kontrast katmanının opaklığını düşürme.