Photoshop'ta Metinden Bir Portre Oluşturun

Steve Patterson tarafından yazıldı.

Bu Photoshop eğitiminde, metin portre efektinin nasıl oluşturulacağını öğreneceğiz. Başka bir deyişle, fotoğrafta görülen görüntünün aslında birden çok yazı tipi tarafından oluşturulduğu yanılsamasını yaratacağız. Andy Warhol ve Marilyn Monroe'dan Michael Jackson, David Beckham ve hatta Barack Obama'ya kadar birçok ünlü fotoğrafta bu efektin kullanıldığını gördüm.Elbette bu etkiyi yaratmak için ünlü birinin fotoğrafına ihtiyacınız yok. Aslında, fotoğraftaki kişi hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, daha kişiselleştirilmiş metin ekleyebileceğiniz için efekt o kadar ilginç hale gelebilir. Fotoğraftaki kişinin sizin için ne ifade ettiğini yazmak, komik bir hikaye paylaşmak veya başardığı bir şeyi anlatmak isteyebilirsiniz. Veya bir yerden rastgele bir metin alıp yapıştırabilirsiniz. Tamamen size kalmış. Bu eğitim için Photoshop CS4 kullanacağım, ancak Photoshop'un herhangi bir sürümü çalışmalıdır.İşte başlayacağım resim: Orijinal fotoğraf. Görsel, Photoshop Essentials.com tarafından iStockphoto'dan lisanslanmıştır. orijinal görüntü

Biz onu kırptıktan ve sonra metne dönüştürdükten sonra nasıl görüneceği aşağıda açıklanmıştır:

 Photoshop metin portre efekti. Son 'metin portresi' efekti.

Metinden Portre Nasıl Oluşturulur

Adım 1: Görüntüyü Kişinin Yüzü Çevresinde Kırpın

Başlamadan önce, muhtemelen bu efekt için orijinal görüntü yerine fotoğrafınızın bir kopyası üzerinde çalışmak isteyeceğinizi belirtmeliyim, çünkü yapacağımız ilk şey, bir kısmını kırpmak olacak. Resmin bir kopyasını kaydetmek için, Dosya ekranın üst kısmındaki menüyü seçin ve Farklı kaydet . Belgeye 'metin-portre efekti' gibi farklı bir ad verin ya da size ne mantıklı geliyorsa onu bir Photoshop .PSD dosyası olarak kaydedin. Bu şekilde, görüntüye istediğinizi yapabilir ve orijinaline zarar verme endişesi duymazsınız.Resmi kırparak başlayalım, böylece kişinin yüzünün güzel bir yakından görüntüsünü elde ederiz. Photoshop'un görüntüleri kırpmak için resmi aracı Kırpma Aracı'dır, ancak bunun gibi basit kırpmalar için genellikle Dörtgen İşaretleme Aracı gerçekten ihtiyacın olan tek şey bu. Araçlar panelinin üst kısmından Dikdörtgen Seçim Çerçevesi Aracını alacağım (Photoshop'un önceki sürümlerinde paneller 'paletler' olarak adlandırılır). Kısayolla seçmek için klavyemdeki M harfine de basabilirim:

 Photoshop'ta Dikdörtgen Seçim Çerçevesi Aracı. Dikdörtgen Seçim Çerçevesi Aracı, basit mahsuller için harika çalışıyor.

Ardından, Dikdörtgen Seçim Çerçevesi Aracı seçiliyken, sol üstten başlayıp sağ alta doğru sürükleyerek adamın yüzünün etrafındaki bir seçimi tıklayıp sürükleyeceğim. Sürüklerken seçiminizi yeniden konumlandırmanız gerekirse, boşluk çubuğu , farenizle seçimi yeni bir konuma sürükleyin, ardından boşluk çubuğunuzu bırakın ve seçimi sürüklemeye devam edin. Seçimimin tam kare olmasını istiyorum, bu yüzden Vardiya sürüklerken tuşuna basın, bu da seçimin şeklini bir kareye zorlayacaktır. İşiniz bittiğinde, şuna benzeyen bir seçiminiz olmalıdır:

 Photoshop'ta Dikdörtgen Seçim Çerçevesi Aracı ile bir seçimi sürükleme. Seçimin dışındaki her şey bir anda kırpılacak.

Seçim yerindeyken, resim menüdeki Menü çubuğu Ekranın üst kısmındaki öğesini seçin ve Mahsul emretmek: Photoshop'ta Kırp komutunu seçme. Görüntü > Kırp'a gidin.

Kırp komutunu seçtiğiniz anda Photoshop, seçim taslağının dışındaki her şeyi kırpar ve bize yakın plan portremizi bırakır:

 Görüntü şimdi kırpıldı. Yalnızca seçimin içindeki alan kalır.

2. Adım: Yeni Bir Boş Katman Ekleyin

Katmanlar panelimize (palet) bakarsak, Photoshop belgemizde şu anda sadece bir katmanımız olduğunu görüyoruz. adı verilen bu katman Arka fon , resmimizi içeren katmandır. Background katmanının üzerine yeni bir boş katman eklememiz gerekiyor ve bunu Yeni tabaka Katmanlar panelinin altındaki simgesi:

 Photoshop'ta Katmanlar paletinde Yeni Katman simgesine tıklama. Katmanlar panelindeki (palet) Yeni Katman simgesine tıklayın.

Belge penceresinde hiçbir şey olmamış gibi görünecek, ancak Katmanlar paneli şimdi Arka Plan katmanının üzerinde oturan yeni bir katman gösteriyor. Photoshop, yeni katmanı otomatik olarak 'Katman 1' olarak adlandırır. katmana bakarsak önizleme küçük resmi katman adının solunda gri ve beyaz bir dama tahtası deseni görüyoruz. Photoshop şeffaflığı bu şekilde temsil eder ve önizleme penceresi bu dama tahtası deseninden başka bir şeyle doldurulmadığından, katmanın şu anda boş (şeffaf) olduğunu biliyoruz: Katmanlar paletindeki katman önizleme minik resmi. Her katmanın önizleme küçük resmi bize o anda katmanda ne olduğunu gösterir.

Adım 3: Yeni Katmanı Siyahla Doldurun

Ardından, yeni katmanımızı siyahla doldurmamız gerekiyor. yukarı git Düzenlemek ekranın üst kısmındaki menüyü seçin ve Doldurmak emretmek:

 Photoshop'ta Doldur komutunu seçme. Düzen menüsünden Doldur komutunu seçin.

Bu, Photoshop'un Doldur iletişim kutusunu açar ve bize bir katmanı veya seçimi düz renk veya desenle doldurmanın kolay bir yolunu sunar. Artık katmanda aktif bir seçimimiz olmadığından, tüm katman seçtiğimiz renkle doldurulacaktır. Seçme Siyah kelimenin sağındaki listeden Kullanmak içinde İçindekiler iletişim kutusunun üst kısmındaki bölüm: Dolgu iletişim kutusunda dolgu rengi için Siyah seçimi. Dolgu rengi için Siyah'ı seçin.

İletişim kutusundan çıkmak için Tamam'a tıklayın ve Photoshop 'Katman 1'i siyahla doldurur. 'Katman 1', Arka Plan katmanının üzerinde bulunduğundan, resmimiz artık dolgu rengiyle belge penceresinde görüntülenmez:

 Photoshop belgesi artık siyahla doldurulur. Fotoğraf, düz siyah rengin arkasında geçici olarak kayboluyor.

4. Adım: Yazım Aracını Seçin

Metnimizi eklemeye hazırız. Photoshop'a ihtiyacımız olacak Tip Aracı Bunun için Araçlar panelinden seçin veya harfe basın T kısayol ile hızlıca seçmek için klavyenizde:

 Photoshop'ta Yazım Aracı. Bir Photoshop belgesine herhangi bir metin eklemek istediğinizde, Yazım Aracına ihtiyacınız olacaktır.

Photoshop bize ikisinden birini ekleme seçeneği sunar nokta türü veya alan türü belgelerimize. Nokta türü, genellikle bir başlık veya kısa bir resim yazısı olan temel tek metin satırınızdır. Nokta türü eklemek, belgede metin satırının görünmesini istediğiniz noktada Yazım Aracını tıklatmak ve ardından metninizi eklemek kadar kolaydır. Eklediğiniz metin, belgenin kenarlarından dışarı taşmasından endişe etmeyeceğiniz kadar kısa olduğu sürece, nokta tipi genellikle gidilecek yoldur.Alan türü ise, örneğin bir veya daha fazla paragraf gibi çok miktarda metniniz olduğunda ve metnin tamamının belgenin sınırları içinde veya belgenin belirli bir alanı içinde kaldığından emin olmanız gerektiğinde kullanılır. . Tüm belgemizi metinle doldurmamız gerektiğinden, alan türünü kullanmamız gerekecek.

Alan tipi eklemek için önce metnin sınırlarını tanımlamamız gerekir ve bunu bir alanı dışarı sürükleyerek yaparız. metin çerçevesi Bu, daha önce Dikdörtgen Seçim Çerçevesi Aracı ile sürüklediğimiz aynı türden temel seçime çok benziyor. Metin çerçevesini yerleştirdikten sonra, eklediğimiz herhangi bir metin çerçeve içinde sınırlandırılacaktır.Yazım Aracı seçiliyken, belgenin en sol üst köşesine tıklayın, ardından işiniz bittiğinde metin çerçevesi tüm belge alanını kaplayacak şekilde belgenin en sağ alt köşesine sürükleyin. Sürüklerken, metin çerçevenizin ana hatlarının göründüğünü göreceksiniz. Tıpkı Dikdörtgen Seçim Çerçevesi Aracıyla bir seçimi dışarı sürüklerken olduğu gibi, sürüklerken metin çerçevesini gerekirse basılı tutarak metin çerçevesini yeniden konumlandırabilirsiniz. boşluk çubuğu , çerçeveyi yeni bir konuma sürükleyin, ardından boşluk çubuğunuzu bırakın ve sürüklemeye devam edin. İşiniz bittiğinde, fare düğmesini bırakın ve küçük ekran görüntüsünde görmek biraz zor olsa da, metin çerçevenizin tüm belgeyi çevrelediğini görmelisiniz:

 Photoshop belgesine eklenen alan tipi çerçeve. Eklediğimiz herhangi bir metin, metin çerçevesi sayesinde artık belgenin sınırları içinde tutulacaktır.

Adım 5: Seçenekler Çubuğunda Yazı Tipi Seçeneklerinizi Seçin

Artık metin çerçevemizi yerleştirdiğimize göre, metnimizi ekleyebiliriz. Yine de yapmadan önce, kullanmak istediğimiz yazı tipini seçmemiz gerekecek. Yazım Aracı her seçildiğinde, Seçenekler Çubuğu ekranın üst kısmında, yazı tipi, yazı tipi stili, yazı tipi boyutu, metin rengi vb. seçme seçenekleri de dahil olmak üzere Photoshop'ta metinle çalışmak için çeşitli seçenekler gösterilir. Tam olarak seçmeniz gereken yazı tipleri, bilgisayarınızda yüklü olan yazı tiplerine bağlı olacaktır. Seçtiğiniz yazı tipi, özellikle yazı tipi boyutu, efektin genel görünümü üzerinde büyük bir etkiye sahip olacağından, muhtemelen bunu birkaç kez denemeniz gerekecek. Portrede olabildiğince fazla ayrıntıyı korumak için küçük bir yazı tipi boyutu kullanmak isteyeceksiniz. Elbette yazı tipi ne kadar küçükse, tüm belge alanını doldurmak için o kadar çok metin eklemeniz gerekir.

Arial Black gibi basit bir şeye bağlı kalacağım ve yazı tipi boyutumu portrede birçok ayrıntıyı koruyacak kadar küçük tutmak için 12 pt seçeceğim:

 Photoshop'ta Seçenekler Çubuğundaki yazı seçenekleri. Seçenekler Çubuğundan yazı tipinizi, stilinizi ve boyutunu seçin.

Metin rengimizin beyaz olmasına ihtiyacımız olacak, bu nedenle sizinki şu anda başka bir renge ayarlanmışsa, renk örneği Photoshop'u getirecek olan Seçenekler Çubuğunda Renk seçici ve beyazı seçin. Renk Seçici'den çıkmayı tamamladığınızda Tamam'ı tıklayın. Seçenekler Çubuğundaki renk örneği artık beyazla doldurulmalıdır:

 Photoshop'taki Seçenekler Çubuğundaki yazı tipi renk örneği. Seçenekler Çubuğundaki renk örneğine tıklayın ve metin renginiz zaten beyaza ayarlı değilse Renk Seçici'den beyazı seçin.

Adım 6: Metninizi Belgeye Ekleyin

Şimdi tek yapmamız gereken metni eklemek. Eğitimin başında bahsettiğim gibi, fotoğraftaki kişi hakkında belirli bir şey yazarak metin portre efektini kişiselleştirebilir veya belgeyi doldurmak için bir yerden yeterli metni kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Bu eğitim için bir stok fotoğrafı kullandığımdan ve resimdeki kişiyi gerçekten tanımadığımdan (her ne kadar paylaşacak çok iyi hikayesi olan iyi bir adam olduğundan emin olsam da), sadece bazı standartlar ekleyeceğim ' lorem ipsum' sayfa dolgu metni. İşiniz bittiğinde, belgenizin tamamı beyaz metinle doldurulmalıdır:

 Photoshop belgesini lorem ipsum metniyle doldurma. Tüm belgeyi yukarıdan aşağıya dolduracak kadar metin ekleyin.

Metni kabul etmek ve metin düzenleme modundan çıkmak için küçük onay işareti Seçenekler Çubuğunda:

 Photoshop'ta metni kabul etmek için onay işaretine tıklayın. Metni kabul etmek için Seçenekler Çubuğundaki onay işaretine tıklayın.

Adım 7: Tip Katmanına Bir Katman Maskesi Ekleyin

Metinle dolu Photoshop belgemizi metin portre efektimize dönüştürmek için bir katman maskesi metin katmanına. Katmanlar paneline bakarsak, metin katmanımız diğer iki katmanın üzerinde yer alan üç katmanımız olduğunu görürüz. Bunun bir metin katmanı olduğunu biliyoruz çünkü katmanın önizleme minik resmi, ortasında büyük bir T harfi gösteriyor. Katmana bir katman maskesi eklemek için Katmanlar panelinin altındaki Katman Maskesi simgesine tıklayın:

 Photoshop'ta Katmanlar panelindeki Katman Maskesi simgesine tıklama. Katmanlar panelinde metin katmanının seçili olduğundan (mavi renkle vurgulanmıştır) emin olun, ardından Katman Maskesi simgesine tıklayın.

Belge penceresinde henüz hiçbir şey olmayacak, ancak katmanın önizleme minik resminin sağında bir katman maskesi minik resmi görünecektir:

 Katmanlar panelinde bir katman maskesi minik resmi görünür. Katman maskeleri varsayılan olarak beyazla doldurulur; bu, katmandaki her şeyin belgede tamamen görünür olduğu anlamına gelir.

8. Adım: Orijinal Fotoğrafı Arka Plan Katmanına Kopyalayın

Şimdi portre fotoğrafını kopyalayıp yeni eklediğimiz katman maskesine doğrudan yapıştırarak efektimizi oluşturacağız. Tıkla Arka plan katmanı seçmek için Katmanlar panelinde Şu anda seçili katman olduğunu bize bildirerek mavi renkle vurgulandığını göreceksiniz:

 Photoshop'ta Arka Plan katmanını seçme. Katman maskeleri varsayılan olarak beyazla doldurulur; bu, katmandaki her şeyin belgede tamamen görünür olduğu anlamına gelir.

Basmak Ctrl+A (Kazanç) / Komut+A (Mac) ile tüm katmanı hızlıca seçin. Belgenin kenarlarında, tüm katmanın artık seçili olduğunu gösteren bir seçim anahattı göreceksiniz. Belge penceresindeki düz siyah dolgu rengine karşı beyaz metnimizi hala görebilsek de, aslında Arka Plan katmanının içeriğini seçiyoruz çünkü bu, Katmanlar panelinde şu anda seçmiş olduğumuz katman. Ardından, basın Ctrl+C (Kazanç) / Komut+C (Mac) katmanın içeriğini (portre fotoğrafı) geçici olarak bilgisayarınızın belleğine kopyalamak için.

9. Adım: Fotoğrafı Doğrudan Katman Maskesine Yapıştırın

basılı tutun Her şey (Kazanç) / Seçenek (Mac) tuşuna basın ve katman maskesi küçük resmi Katmanlar panelindeki metin katmanında:

 Katmanlar panelinde katman maskesini seçme. Alt (Win) / Option (Mac) tuşunu basılı tutarken katman maskesi minik resmine tıklayın.

Katman maskesi minik resmine tıklarken Alt / Option tuşunu basılı tutarak, yalnızca katman maskesini seçmiyoruz, aynı zamanda belge penceresinin içinde görünür hale getiriyoruz ve resmimizi doğrudan ona yapıştırmamıza izin veriyoruz. Maske şu anda beyazla dolu olduğundan, belge pencereniz beyazla dolu görünecektir. Basmak Ctrl+V (Kazanç) / Komut+V (Mac) ile portre fotoğrafını doğrudan katman maskesine yapıştırın. Katman maskeleri yalnızca siyah, beyaz ve gri tonlarıyla ilgilendiğinden, görüntü belge penceresinde siyah beyaz bir görüntü olarak görünecektir:

 Fotoğrafı doğrudan Photoshop'ta katman maskesine yapıştırma. Görüntü artık doğrudan metin katmanındaki katman maskesine yapıştırılmıştır.

Katman maskesinden çıkmak ve belge penceresindeki görünümümüzü normale döndürmek için düğmesini basılı tutmanız yeterlidir. Her şey (Kazanç) / Seçenek (Mac) bir kez daha ve katman maskesi küçük resmi , tıpkı bir an önce yaptığımız gibi. Portre fotoğrafının artık katman maskesi minik resminin içinde göründüğüne dikkat edin:

 Katman maskesi görünüm modundan çıkılıyor. Alt (Win) / Option (Mac) tuşunu basılı tutun ve katman maskesinden çıkmak için katman maskesi minik resmine tekrar tıklayın.

Basmak Ctrl+D (Kazanç) / Komut+D (Mac) ile belge penceresinin kenarlarından seçim anahattını kaldırın. Artık belgenin içindeki normal görünüm modumuza geri döndük ve metin şimdi doğrudan katman maskesine yapıştırdığımız fotoğraf tarafından maskeleniyor ve 'metin portresi' efektimizi oluşturuyor:

 Metin artık portre tarafından maskelenmiştir. Metin şimdi fotoğraf tarafından maskeleniyor.

Adım 10: Yazı Katmanını Çoğalt

Bu noktada sonuçlardan memnunsanız, bu son birkaç adımı atlayabilirsiniz, ancak efektin biraz fazla karanlık göründüğünü fark ederseniz, Katmanlar panelinde metin katmanının seçili olduğundan emin olun ve ardından düğmesine basın. Ctrl+J (Kazanç) / Komut+J (Mac) katmanı hızlı bir şekilde çoğaltmak için. Metin katmanının bir kopyası, orijinalin üzerinde görünecektir:

 Photoshop'ta yazı katmanının bir kopyasını oluşturma. Katman menüsüne gidip Yeni'yi ve ardından Kopyalama Yoluyla Katman'ı seçerek de katmanları kopyalayabilirsiniz, ancak klavye kısayolu çok daha hızlıdır.

Görüntü şimdi daha parlak görünecek:

 Efekt artık daha parlak görünüyor. Metin katmanı çoğaltıldıktan sonra efekt daha parlak görünür.

Adım 11: Parlaklığı İnce Ayarlamak İçin Katman Opaklığını Ayarlayın

Efektin hala çok karanlık olduğunu fark ederseniz, metin katmanını ikinci kez çoğaltmanız yeterlidir. Veya şimdi biraz fazla parlak olduğunu fark ederseniz, katmanın opaklığını azaltarak sonuçlarda ince ayar yapabilirsiniz. bulacaksın opaklık Katmanlar panelinin üst kısmındaki seçenek. Üst katmanın opaklığını ne kadar düşük ayarlarsanız, altındaki katmanların görünmesine o kadar çok izin verirsiniz, bu da bu durumda görüntüyü karartma etkisine sahip olacaktır. Efekti biraz koyulaştırmak için kopyalanan metin katmanımın opaklığını yaklaşık %65'e düşüreceğim:

 Photoshop'taki Katmanlar panelindeki Opaklık seçeneği. Efektin parlaklığına ince ayar yapmak için üst katmanın opaklığını azaltın.

Ve bununla işimiz bitti! İşte, Opaklık seçeneğiyle parlaklığı ayarladıktan sonra, son 'metin portre' Photoshop efektim:

 Photoshop metin portre fotoğraf efekti. Son 'metin portresi' efekti.