Photoshop'ta Gradyan Haritalarla Sıcak Altın Gün Batımları

Başlamadan Önce... Warm Golden Sunsets eğitimimizin bu sürümü Photoshop CS5 ve önceki sürümler içindir. Photoshop CC ve CS6 için bkz. tamamen güncellenmiş sürüm , bu eğitimin bir videosunu içerir.

Steve Patterson tarafından yazıldı.

Bu Photoshop Efektleri eğitiminde, bir gün batımı fotoğrafının nasıl kolayca iyileştirileceğini ve iyileştirileceğini inceleyeceğiz. Gradyan haritası ! Mükemmel gün batımı fotoğrafını düşündüğümde, güneş yavaşça suyun üzerinde veya tepelerin ötesinde batarken, aklım hemen bol sıcak kırmızılar, portakallar ve sarılarla dolar. Gün batımları, doğanın en sık fotoğraflanan yönlerinden biridir, ancak fotoğraflar nadiren yoğun güzelliklerini yakalamayı başarır. Bir zamanlar zengin, altın tonlarıyla dolu bir gökyüzü, genellikle daha soğuk, daha az canlı ve nihayetinde daha az ilgi çekici görünür.İşte bir yaz akşamı sahilde çektiğim bir fotoğraf: Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Orijinal fotoğraf.

Bir tekne gölün karşısına çıkarken güneşin ufkun altına dalmaya hazırlanması hoşuma gidiyor ama renkler oldukça sessiz ve donuk. Kesinlikle biraz yardıma ihtiyaçları olabilir.

Gradient Map kullanarak hızlı ve kolay bir ayarlamadan sonra fotoğrafın nasıl görüneceği aşağıda açıklanmıştır: Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Gelişmiş gün batımı efekti.

Aşama 1: Bir 'Degrade Haritası' Ayarlama Katmanı Ekleyin

Öğreticilerimizi bir süredir takip ediyorsanız, çoğu durumda yaptığımız ilk şeyin, orijinal piksel bilgilerine zarar vermeden görüntü üzerinde çalışmamızı sağlayan Arka Plan katmanını çoğaltmak olduğunu bilirsiniz. Ancak bu durumda, Photoshop'tan birini kullanacağız. ayar katmanları ve ayarlama katmanlarıyla ilgili harika şeylerden biri, zarar vermeden çalışmamıza izin vermeleridir. Başka bir deyişle, aslında dokunmadan görüntü üzerinde çalışıyoruz! Genel görüntü kontrastını iyileştirmek için Düzeyler veya Eğriler ayarlama katmanı, bir görüntüyü renklendirmek için Ton/Doygunluk ayarlama katmanı veya Eşik ayarlama katmanı kullanıyor olsak da, Photoshop bize, ayarlamalarımızı yaptıktan sonra görüntünün nasıl göründüğüne dair tam bir önizleme sunar. görüntünün en açık ve en karanlık kısımlarını bulmak için, ancak işin tamamı aslında ayarlama katmanının içinde yapılıyor. Bunların hiçbiri doğrudan görüntüye yapılmamaktadır.

Ayar katmanları hakkında büyük bir tartışmayı başka bir öğreticiye kaydedeceğiz, ancak şimdilik, eklemek üzere olduğumuz Gradient Map ayar katmanıyla yaptığımız hiçbir şeyin görüntüye herhangi bir şekilde zarar vermeyeceğini bilin, bu yüzden buna gerek yok. önce Arka Plan katmanımızı çoğaltmak için.

Yine de ayarlama katmanımızla herhangi bir şey yapmadan önce, onu eklememiz gerekiyor, bu yüzden üzerine tıklayın. Yeni Ayar Katmanı Katmanlar paletinin altındaki simge: Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. 'Yeni Ayar Katmanı' simgesine tıklayarak.

sonra seç Gradyan haritası görünen ayarlama katmanları listesinden:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Listeden 'Degrade Haritası'nı seçin.

Adım 2: Degradeyi Düzenlemek İçin Degrade Önizleme Alanına tıklayın

Bu, Photoshop'un Degrade Haritası iletişim kutusunu getirir:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Gradyan Haritası iletişim kutusu.

Photoshop'un Gradient Map özelliği, adını yaptığı şeyden alır. Görüntüdeki farklı ton değerlerine farklı renkleri 'eşlememizi' veya atamamızı sağlar. Bir görüntüdeki tüm koyu alanları tek renk, tüm açık alanları farklı renk ve tüm orta tonlu alanları başka bir renk yapmak için Gradyan Haritası kullanabiliriz. Örneğin, 'Tüm karanlık alanların mavi olmasını istiyorum' ve 'Tüm açık alanların kırmızı, tüm orta tonların yeşil olmasını istiyorum' diyebiliriz. Elbette rastgele örnekler kullanıyorum. İstediğiniz renkleri seçebilirsiniz! Aslında, isterseniz bir görüntünün ton aralığını bir gökkuşağı rengine bölebilirsiniz ve degradelerle çalıştığımız için (dolayısıyla 'Gradient Map' adı), Photoshop bizim için renkler arasında yumuşak geçişler oluşturacaktır.Degrade Haritası iletişim kutusu göründüğünde, büyük olasılıkla yukarıda gördüğümüz gibi 'Ön Plandan Arka Plana' degradeye ayarlanacaktır, soldaki siyahtan sağdaki beyaza (Ön Plan ve Arka Plan renklerinizin şu anda ayarlı olduğu varsayılarak) varsayılanlara). Bu gradyanı resmimize eşleyecek olsaydık, resmimizi anında siyah beyaza dönüştürürdük. Aslında, belge penceresindeki resminize bakarsanız, artık tüm rengin gittiğini göreceksiniz (bunun devam ettiği sürece). Ön izleme iletişim kutusunda seçeneği seçili):

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Görüntü, varsayılan degradeyle siyah beyaz görünür.

Elbette istediğimiz bu değil. Gün batımımıza kırmızılar, turuncular ve sarılar eklemek istiyoruz, onu siyah beyaza dönüştürmek istemiyoruz, bu yüzden yapmamız gereken ilk şey degradeyi düzenlemek. Bunu yapmak için doğrudan degrade önizleme alanına tıklayın: Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Doğrudan önizleme alanına tıklayarak degradeyi düzenleyin.

Bu konuyu gündeme getirecek Gradyan Düzenleyici bundan sonra bakacağız.

Aşama 3: Görüntüdeki Karanlık Alanları Kırmızı Olarak Ayarlayın

Photoshop'un Degrade Düzenleyicisi göründüğünde, iletişim kutusunun alt yarısında başka bir degrade önizleme alanı göreceksiniz. Soldaki siyah renkten başlayarak degradenin renklerini değiştireceğiz. Çift tıklama üzerinde siyah renk durağı degrade önizleme alanının sol alt tarafında:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Siyah renk durağına çift tıklayın.

Bu, Photoshop'un Renk seçici . Resmin karanlık alanları için hoş bir kırmızı renk seçin: Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Renk Seçici'den kırmızıyı seçme.

Belge pencerenizde resminizin tüm karanlık alanlarının kırmızıya döndüğünü göreceksiniz:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Görüntünün karanlık alanları artık kırmızıdır.

İşiniz bittiğinde Renk Seçici'den çıkmak için Tamam'ı tıklayın, ancak henüz Degrade Düzenleyicisinden çıkmayın. Hala aydınlık alanların rengini değiştirmemiz gerekiyor.4. Adım: Görüntüdeki Açık Alanları Sarı Olarak Ayarlayın

Ardından, görüntüdeki açık alanların rengini değiştireceğiz. Çift tıklama üzerinde beyaz renk durağı degrade önizleme alanının sağ alt tarafında:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Siyah renk durağına çift tıklayın.

Renk Seçici bir kez daha görünecektir. Bu sefer açık renkli alanlar için parlak bir sarı seçin:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Renk Seçici'den sarı bir renk seçme.

Renginizi seçtikten sonra Renk Seçici'den çıkmak için Tamam'ı tıklayın. Şimdi Gradient Editor'daki degrade önizleme alanımıza bakarsak, Photoshop'un iki rengi bizim için karıştırarak bize hoş bir turuncu renk vererek, degradeyi siyah beyazdan kırmızı ve sarıya değiştirdiğimizi görebiliriz. orta tonlar:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Degradedeki renkler şimdi değiştirildi.

Bu noktada Degrade Düzenleyicisinden çıkmak için Tamam'a tıklayın ve ardından Degrade Haritası iletişim kutusundan çıkmak için de Tamam'a tıklayın. Gradyanımızı düzenledikten sonra resmimiz şu şekilde görünüyor:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Degradedeki renkleri düzenledikten sonraki görüntü.

Ne yazık ki, renkler fotoğrafla o kadar iyi uyum sağlamıyor, ancak Photoshop'un katman karışım modlarını ve sonraki Opaklık seçeneğini kullanarak bunu düzelteceğiz!

Adım 5: Degrade Harita Katmanının Karışım Modunu 'Kaplama' Olarak Değiştirin

Gradient Map ayar katmanımızı ekledik ve Photoshop'un Gradient Editor'ını kullanarak gün batımı fotoğrafımıza eşlenen renkleri başarıyla düzenledik. Şimdiki tek sorun, renklerin çok fazla güçlü olması. Bunu düzeltmek için yapabileceğimiz iki şey var ve nihai sonuç üzerinde bize tam kontrol sağlamak için ikisini birleştireceğiz.

İlk olarak Gradient Map ayar katmanının karışım modunu değiştirmemiz gerekiyor. Katmanlar paletimize bakarsak, artık iki katmanımız olduğunu görebiliriz - fotoğrafımızı içeren Arka Plan katmanı ve onun üzerindeki Gradyan Haritası ayarlama katmanı. Gradient Map katmanını seçtiğinizden emin olun, ardından karışım modu Katmanlar paletinin sol üst köşesindeki seçeneği seçin, 'Normal' kelimesinin sağındaki aşağıyı gösteren oka tıklayın ve Kaplama görünen karışım modları listesinden:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Gradient Map ayar katmanının karışım modunu 'Kaplama' olarak değiştirin.

Son eğitimimizden hatırlarsanız Photoshop'un Beş Temel Katman Karışım Modu , Kaplama karışım modu, Kontrast karışım modları grubunun bir parçasıdır ve birincil amaçlarından biri, bir görüntüdeki kontrastı artırarak açık alanları daha açık ve koyu alanları daha koyu yapmaktır. Şimdi görüntümüze bakarsak, kontrastın kesinlikle arttığını görebiliriz. Gradyanımızdaki kırmızılar, turuncular ve sarılar bu noktada fotoğrafla daha iyi uyum sağlıyor, ancak renkler hala çok yoğun:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Gradient Map katmanının karışım modunu 'Kaplama' olarak değiştirdikten sonraki görüntü.

6. Adım: Degrade Harita Katmanının Opaklığını Azaltın

Renklerin yoğunluğunu azaltmak ve böylece daha çok bir gün batımına ve daha az nükleer bir patlamaya benzemek için tek yapmamız gereken Gradient Map katmanının opaklığını azaltmaktır. bu opaklık seçeneği, Katmanlar paletinin en üstünde, doğrudan karışım modu seçeneğinin sağında bulunur. Opaklığımı tamamen %40'a kadar düşüreceğim. Resminize bağlı olarak sizinkini farklı bir değere ayarlamanız gerekebilir:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Renk yoğunluğunu azaltmak için Gradient Map katmanının opaklığını azaltın.

Sonucun ince ayarını yapmak için ayarlama katmanının opaklığını düşürdüğünüzde işlem tamamdır! Karşılaştırma için bir kez daha orijinal resmim:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Orijinal görüntü bir kez daha.

Ve işte son 'sıcak, altın gün batımı' sonucumuz:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Nihai sonuç.