Photoshop'ta Düzeyleri ve Eğri Ayarlarını Karşılaştırma

Steve Patterson tarafından yazıldı.

Bu Fotoğraf Düzenleme eğitiminde, Photoshop'un en önemli resim düzenleme araçlarından ikisi arasındaki benzerliklere bakacağız. Seviyeler ve eğriler ayarlamalar. İlk bakışta, Eğriler ayarı bir görüntü düzenleme aracına daha az benziyor ve daha çok, özellikle çok daha basit olanla karşılaştırıldığında, yalnızca bir bilim insanının ne yapacağını bilebileceği bir şey gibi görünebilir. Seviyeler daha önce baktığımız ayar.

Yine de seni aldatmasına izin verme. Eğriler son derece güçlü olabilir, Düzeylerle elde edilebileceklerin çok ötesine geçebilir, ancak nasıl çalıştığını anladığınızda, Eğriler aslında çok basittir. Aslında, eğri çizmek kadar basit!Eğrilere bu ilk bakışta, ikisinin gerçekte ne kadar benzer olduğunu görmek için onu Düzeyler komutuyla karşılaştıracağız. Bu bize daha sonra Photoshop'un (CS3 ve CS4) daha yeni sürümlerinde Eğriler ayarının nasıl değiştiği ve geliştiği dahil olmak üzere Eğrilere daha derinlemesine bakmak için iyi bir başlangıç ​​noktası sağlayacaktır. baştan sona okumak isteyebilirsiniz Düzeylerle Görüntü Tonunu İyileştirme Seviyelere tamamen aşina değilseniz devam etmeden önce öğretici. baştan sona okumak da yardımcı olabilir. Histogram Nasıl Okunur Photoshop'ta histogramların nasıl çalıştığından emin değilseniz öğretici.Bahsettiğim gibi, Photoshop CS3 ve CS4'teki Eğriler iletişim kutusunun daha yeni özellikleri hakkındaki tartışmayı daha sonraya saklayacağız. Burada sadece Eğrilerin temellerine ve Düzeyler komutuyla nasıl karşılaştırıldığına bakacağız. Bunun için Photoshop CS2 kullanacağım, ancak herhangi bir yeni sürüm çalışacaktır.

İşte ekranımda açtığım görüntü: Mor ve sarı çiçeklerin fotoğrafı. Resim © 2009 Steve Patterson, Photoshop Essentials.com. Orijinal görüntü.

Photoshop'a hızlı bir bakış histogram varsayılan olarak Gezgin ve Bilgi paletleriyle gruplandırılan palet (ayrıca pencere menüsü, ekranınızda görünmüyorsa), bize görüntüde kesinlikle iyileştirme için yer olduğunu gösterir. Ana kısmı histogram ne en sola (saf siyah) ne de en sağa (saf beyaz) uzanmaz, bu da bize şu anda fotoğrafta gerçek gölgeler veya vurgular olmadığını söyler. Her şey orta tonlarda toplanır ve bu da genel görüntü kontrastının olmamasına neden olur:

 Photoshop CS2'deki Histogram paleti. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Görüntüde gerçek gölgeler veya vurgular göstermeyen Histogram paleti.

Photoshop'un Düzeyler ayarını kullanarak görüntünün ton aralığını hızla iyileştirelim. İşimiz bittiğinde, Curves ile aynı değişiklikleri ve daha fazlasını nasıl yapacağımızı göreceğiz. İlk olarak, simgesine tıklayarak bir Düzeyler ayarlama katmanı getireceğim. Yeni Ayar Katmanı simgesinin altındaki Katmanlar palet ve seçme Seviyeler görünen ayarlama katmanları listesinden. Her zaman olduğu gibi, Photoshop'un standart görüntü ayarlamaları yerine ayarlama katmanları kullanıyoruz çünkü ayarlama katmanları çalışmamıza izin veriyor esnek ve tahribatsız resimlerimizde:

 Photoshop'ta Düzeyler ayarlama katmanı seçme. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Katmanlar paletindeki Yeni Ayarlama Katmanı simgesine tıklayın ve listeden Düzeyler'i seçin.

Bu, Düzeyler iletişim kutusunu getirir. Düzeyler eğitiminde daha önce incelediğimiz gibi Düzeyler ayarı, genel görüntü tonunu iyileştirmek için üç temel değişiklik yapmamızı sağlar. aydınlatabiliriz öne çıkanlar yeni bir beyaz nokta ayarlayarak, gölgeler yeni bir siyah nokta ayarlayarak, alanı aydınlatabilir veya koyulaştırabiliriz. orta tonlar görüntüde. Düzeyler iletişim kutusu bu değişiklikleri kolaylaştırır, çünkü biraz önce Histogram paletinde gördüğümüz histogramın aynısını içerir ve görüntüde ayarlamalar yapmak için tek yapmamız gereken beyaz nokta, siyah nokta ve orta ton kaydırıcılarını doğrudan sürüklemektir. histogramın altında: Photoshop'ta Düzeyler iletişim kutusu. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Düzeyler'deki histogramın altındaki siyah nokta (sol), beyaz nokta (sağ) ve orta ton (orta) kaydırıcıları, genel görüntü tonunu düzeltmeyi kolaylaştırır.

Düzeyler iletişim kutusu ayrıca histogramın altında kullanışlı bir siyahtan beyaza gradyan içerir ve bu da görüntünün ton aralığının tam olarak nereye düştüğünü görmeyi kolaylaştırır. Gradyandaki belirli bir parlaklık seviyesinin doğrudan üzerindeki histogramdaki sivri uç ne kadar yüksekse, diğer parlaklık seviyelerindeki piksel sayısı ile karşılaştırıldığında, o parlaklık seviyesinde görüntüde o kadar fazla piksele sahip oluruz. Degradede histogramın hiçbir parçası bir parlaklık seviyesinin üzerinde görünmüyorsa, şu anda görüntüde o parlaklık seviyesinde pikselimiz olmadığını biliyoruz.

Doğrudan histogramın üzerine bakarsanız, üç giriş kutusu görürsünüz. Bu kutular bize mevcut siyah, beyaz ve orta ton seviyelerini gösterir. Varsayılan değeri olan soldaki kutu 0 , bize mevcut siyah nokta seviyesini gösterir. Varsayılan değeri olan sağdaki kutu 255 , bize mevcut beyaz nokta seviyesini gösterir:

 Düzeyler iletişim kutusundaki histogramın üzerindeki siyah beyaz giriş düzeyleri. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Mevcut siyah, beyaz ve orta nokta seviyeleri, doğrudan histogramın üzerinde listelenir.

Photoshop, bir görüntünün maksimum ton aralığını, saf siyahın 0 olduğu ve 255'te saf beyaza ulaşana kadar parlaklıkta kademeli olarak arttığı 256 farklı parlaklık düzeyine böler. Siyah ve beyaz nokta kaydırıcılarını histogramın altına sürükleyerek, hangi parlaklığı değiştirebiliriz? değerler saf siyah veya beyaz olur. Bu, görüntünün geçerli ton aralığını genişletir, temel olarak en karanlık alanları saf siyaha çeker ve en açık alanları saf beyaza iterek fotoğrafın genel görünümünü iyileştirir. Üzerine tıklayarak yeni bir siyah nokta ayarlayacağım. siyah nokta kaydırıcı ve histogramın sol kenarına sürükleyin. Sonra üzerine tıklayarak yeni bir beyaz nokta ayarlayacağım. beyaz nokta kaydırıcı ve histogramın sağ kenarına sürükleyin. Histogramın üzerindeki giriş kutularına tekrar bakarsak, siyah nokta ve beyaz nokta değerlerinin şimdi değiştiğini, siyah noktanın 0'dan 20'ye yükseldiğini ve beyaz noktanın şimdi 255'ten 232'ye düştüğünü görebiliriz. : Düzeyler iletişim kutusunda yeni siyah beyaz noktalar ayarlama. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Gölgeleri koyulaştırmak ve vurguları aydınlatmak için siyah ve beyaz noktaları histogramın sol ve sağ kenarlarına sürükleyin.

Bunun anlamı, görüntüdeki orijinal olarak 20 parlaklık düzeyinde (koyu gri) olan tüm alanların saf siyaha çekilmesidir. Başlangıçta 232 (açık gri) parlaklık seviyesinde olan tüm alanlar saf beyaza yükseltildi. Görüntünün tüm ton aralığı tam 0-255 aralığına uzatıldığından görüntüdeki parlaklık değerlerinin geri kalanı da buna göre kaymıştır.

Histogram paletine bakarsak ne olduğunu görebiliriz. Histogram artık en soldan en sağa doğru uzanıyor, bu da artık saf siyahtan saf beyaza kadar eksiksiz bir ton değerleri aralığına sahip olduğumuz anlamına geliyor. Tek dezavantajı, ton bilgisini esneterek, histogramda tarak benzeri beyaz dikey çubuk deseniyle temsil edilen bazı görüntü ayrıntılarını kaybettik. Her beyaz dikey çubuk, görüntüde o parlaklık düzeyinde artık piksel bulunmadığı anlamına gelir, ancak görüntünün kendisinde herhangi bir görünür sorun olması için yeterli ayrıntıyı kaybetmediğimiz için sorun değil: Görüntüde daha geniş bir ton aralığı gösteren histogram paleti. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Histogram artık en soldan en sağa doğru genişleyerek gelişmiş görüntü tonunu gösterir.

Aslında, görüntüde yalnızca görünür sorunlar olmamasının yanı sıra Düzeyler iletişim kutusunda yeni siyah beyaz noktalar ayarlayarak genel tonunu ve kontrastını biraz iyileştirmeyi başardık. Renkler de daha doygun hale geldi:

 Genel görüntü tonu Düzeyler ile iyileştirildi. Resim © 2009 Steve Patterson, Photoshop Essentials.com. Gölgeler koyulaştıkça ve vurgular parlaklaştıkça, genel görüntü tonu iyileştirildi.

Düzeyler komutu ayrıca görüntüdeki orta parlaklık düzeylerini, orta ton kaydırıcı . Orta ton kaydırıcısını sola doğru sürüklemek orta tonları aydınlatacak, kaydırıcıyı sağa doğru sürüklemek onları koyulaştıracaktır. Teknik olarak, orta kaydırıcı olarak bilinir gama kaydırıcıyı seçin ve histogramın üzerindeki orta giriş kutusuna bakarsanız, varsayılan olarak bir değer gösterdiğini görürsünüz. 1.00 , oysa 127 veya 128 değerini göstermesini beklemiş olabilirsiniz (doğrudan 0'da siyah ile 255'te beyaz arasında). Bunun nedeni, bize orta parlaklık değerinden ziyade mevcut gama değerini söylemesidir. Yine de terminolojinin sizi şaşırtmasına izin vermeyin. Gama, bir görüntünün genel parlaklığı anlamına gelen garip bir sondaj kelimesidir. Bilmeniz gereken tek şey, ne demeyi tercih ederseniz edin, Düzeyler iletişim kutusundaki orta kaydırıcının orta tonları aydınlattığı veya koyulaştırdığıdır. Kaydırıcıyı sağa doğru sürükleyip gama değerini 1,00'den 0,88'e düşürerek görüntüye biraz daha kontrast eklemek için orta tonlarımı biraz koyulaştıracağım:

 Gama kaydırıcısını sağa doğru sürükleyerek görüntüdeki orta tonları koyulaştırma. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Orta ton veya 'gama' kaydırıcı, görüntüdeki orta parlaklık değerlerini aydınlatır veya koyulaştırır.

Düzeyler iletişim kutusundaki üç kaydırıcıyla ne kadar iyileştirme yapabildiğimizi görmeyi kolaylaştırmak için fotoğrafın 'öncesi ve sonrası' görünümü burada. Sol yarı orijinal, düzenlenmemiş görüntüyü gösterirken sağ yarı ayarlanmış sürümü gösterir: Photoshop'ta görüntünün orijinal ve düzenlenmiş sürümlerinin öncesi ve sonrası görünümü. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Resmin orijinal (sol) ve düzeltilmiş (sağ) sürümlerinin 'öncesi ve sonrası' görünümü.

Düzeyler ile genel görüntü tonu sorunlarını düzeltmenin ne kadar kolay olduğunu gördüğümüze göre, Photoshop'un Eğriler komutunu kullanarak aynı düzeltmeleri ve daha fazlasını nasıl yapabileceğimizi görelim!

Eğrilere göz atmaya başlamadan önce, Düzeyler ayar katmanımı geçici olarak kapatarak resmimi orijinal durumuna geri döndüreceğim. Bunu yapmak için, sadece tıklamam gerekiyor Katman Görünürlüğü Katmanlar paletindeki ayarlama katmanının en solundaki simge ('göz küresi' simgesi): Photoshop'taki Katmanlar paletindeki Katman Görünürlüğü simgesi. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Belgedeki katmanları geçici olarak gizlemek için Katman Görünürlüğü simgesini kullanın.

Düzeyler ayarının etkileri artık gizlendiğinde, resmim orijinal, düzenlenmemiş durumuna geri dönüyor:

 Orijinal görüntü. Resim © 2009 Steve Patterson, Photoshop Essentials.com. Orijinal görüntü bir kez daha.

Eğriler ayarına erişmek için bir kez daha Yeni Ayar Katmanı Katmanlar paletinin altındaki simgesi ve bu sefer seçeceğim eğriler görünen ayarlama katmanları listesinden:

 Photoshop'ta bir Eğriler ayarlama katmanı seçme. Resim © 2009 Steve Patterson, Photoshop Essentials.com. Katmanlar paletindeki Yeni Ayarlama Katmanı simgesine tıklayın ve listeden Eğriler'i seçin.

Bu, Eğriler iletişim kutusunu getirir. Yine, burada yalnızca Eğrilerin nasıl çalıştığının temellerine baktığımız için Photoshop CS2 kullanıyorum. Eğriler iletişim kutusu, Photoshop CS3 ve sonraki sürümlerde başka bir eğitim için kaydedeceğimiz birkaç ek özelliğe sahiptir.

Düzeyler ve Eğriler komutları aslında çok benzer, çünkü her ikisi de bir görüntünün gölgelerini, açık tonlarını ve orta tonlarını ayarlamamıza izin verir, ancak yalnızca iletişim kutularına bakarak aralarında herhangi bir benzerlik görmediğiniz için affedilirsiniz. Düzeyler histogramı, gradyan çubuğu ve kaydırıcılarıyla oldukça basit görünürken, Eğriler bir bilim laboratuvarında bulacağınız bir şeye benziyor. Eğriler olarak adlandırılabilir, ama neredeler? Hiçbir yerde bulunacak eğri yok! Bunun yerine, sol alt köşeden sağ üst köşeye uzanan çapraz bir çizgiye sahip 4x4 bir ızgara görüyoruz. Levels ile tek benzerlik, ızgaranın alt kısmında siyahtan beyaza bir degrade çubuğu olması, ancak aynı zamanda ızgaranın sol tarafında yukarı ve aşağı hareket eden ikinci bir degrade çubuğu olması gibi görünüyor:

 Photoshop CS2'deki Eğriler iletişim kutusu. Resim © 2009 Steve Patterson, Photoshop Essentials.com. Eğriler iletişim kutusu ilk başta Düzeyler ayarına benzemiyor gibi görünüyor.

Bulunacak hiçbir eğri olmadan, neden Eğriler olarak adlandırılıyor? Sebebin, başladığınız şeyle ve sonuçta elde ettiğiniz şeyle ilgisi yoktur. Eğriler, ızgaradan geçen düz çapraz çizgiyi alıp onu bir eğriye yeniden şekillendirmekle ilgilidir! İlk başta, çizgi düz çünkü henüz herhangi bir değişiklik yapmadık. Bir eğri (veya eğriler) oluşturmak için çizgiyi büktüğümüzde, görüntüdeki çeşitli parlaklık seviyelerinde ayarlamalar yaparız. Kendimizi aşmadan önce, Eğriler iletişim kutusunda gerçekte ne gördüğümüze ve Düzeylere ne kadar benzer olduğuna bir bakalım.

Düzeyler ve Eğriler - Histogram

Düzeyler ve Eğriler iletişim kutuları arasındaki en belirgin farklardan biri, en azından Photoshop CS2 ve önceki sürümlerde, Eğrilerin bir histogram içermemesidir. Photoshop CS3 ve sonraki sürümlerde Adobe, histogramı Eğriler ızgarası içinde görüntüleme seçeneği ekledi, ancak yine de, bir görüntü üzerinde çalışırken histogramı görüntülemenin en iyi yolunun size güncellenmiş bir görünüm sağladığı için Histogram paleti olduğunu düşünüyorum. Çalışırken histogramın Hem Düzeylerde hem de Eğrilerde (Photoshop CS3 ve sonraki sürümlerde), histogram statik kalır ve ayarlamalarınızı yapmadan önce size yalnızca görüntünün nasıl göründüğünü gösterir; Çalışırken Histogram paletinizi açık tutun. Orası vardır Histogramın Eğriler ızgarasında görüntülenmesinin birkaç faydası var, ancak burada endişelenmemize gerek yok.

Düzeyler ve Eğriler - Degrade Çubuğu

Eğriler iletişim kutusu, Düzeyler iletişim kutusunun histogramın altında bize gösterdiği aynı siyahtan beyaza yatay degrade çubuğunu içerir. Her iki durumda da. bu gradyan, görüntüdeki saf siyahtan saf beyaza kadar çeşitli parlaklık seviyelerini temsil eder. Eğriler ile, bu sefer ızgaranın sol tarafı boyunca dikey olarak ilerleyen ikinci bir degrade çubuğu da elde ederiz. Eğrilerdeki iki degrade çubuğu arasındaki fark, alttakinin bize Giriş seviyeleri soldaki gradyan bize gösterirken Çıkış seviyeleri . 'Girdi' ve 'Çıktı'yı 'Önce' ve 'Sonra' olarak düşünün. Alt gradyan, herhangi bir değişiklik yapmadan önce görüntüdeki orijinal parlaklık seviyelerini temsil ederken, sol gradyan, ayarlamaları yaptıktan sonra yeni parlaklık seviyelerinin ne olacağını bize gösterir. Bunun nasıl çalıştığını birazdan göreceğiz:

 Eğriler iletişim kutusu, biri giriş seviyeleri, diğeri çıkış seviyeleri için olmak üzere iki degrade çubuğu içerir. Resim © 2009 Steve Patterson, Photoshop Essentials.com. Eğriler, biri giriş seviyeleri için alt kısım boyunca ve diğeri çıkış seviyeleri için yan kısım boyunca olmak üzere iki gradyan çubuğu içerir.

Düzeyler ve Eğriler - Siyah Beyaz Nokta Kaydırıcıları

Düzeylerde, histogramın sol tarafının altında siyah nokta kaydırıcımız ve histogramın sağ tarafının altında beyaz nokta kaydırıcımız vardı. Bu kaydırıcılar, görüntüde yeni siyah beyaz noktalar belirlememize, gölgeleri koyulaştırmamıza ve parlak noktaları aydınlatmamıza izin verdi. Eğriler'deki diyagonal çizgiye yakından bakarsanız, her iki uçta da küçük bir kare görürsünüz; biri sol alt köşede, doğrudan siyahın altında, diğeri ise tam beyazın hemen üzerinde sağ üst köşededir. gradyan. Bu kareler veya noktalar, Düzeyler iletişim kutusundaki siyah beyaz kaydırıcıların Eğriler eşdeğeridir. Seçmek için herhangi bir noktaya tıklayabilir ve noktayı sola veya sağa sürükleyerek görüntü için yeni siyah beyaz noktalar belirleyebiliriz:

 Photoshop'taki Eğriler iletişim kutusundaki siyah beyaz noktalar. Resim © 2009 Steve Patterson, Photoshop Essentials.com. Eğriler'deki çapraz çizginin her iki ucundaki noktalar, görüntüdeki siyah (sol alt) ve beyaz (sağ üst) noktaları ayarlamamızı sağlar.

Bakalım, Düzeyler ile görüntüde yaptığımız aynı temel ton ayarlamalarını yapmak için Eğriler hakkında şimdiye kadar öğrendiklerimizi kullanabilecek miyiz? Gölge alanlarını Düzeyler ile koyulaştırmak ve yeni bir siyah nokta belirlemek için siyah nokta kaydırıcısına tıkladım ve histogramımın sol kenarına sürükledim. Hatırlarsanız, bu, siyah noktayı varsayılan parlaklık düzeyinden 0'dan 20'ye yükseltti; bu, başlangıçta parlaklık düzeyi 20 olan tüm piksellerin saf siyaha çekildiği anlamına geliyordu. Aynı şeyi Curves ile de yapabiliriz. Yeni bir siyah nokta belirlemek için, Düzeyler'deki siyah nokta kaydırıcısında yaptığım gibi, çapraz çizginin sol ucundaki noktayı tıklamam ve sağa doğru sürüklemem yeterli. Photoshop CS2 kullandığım ve Eğriler iletişim kutusunda görüntülenen bir histogramım olmadığı için, neler olduğunu görmek için Histogram paletine göz kulak olacağım.

Noktaya tıkladığınız anda hem Giriş ve Çıktı alt gradyan çubuğunun altındaki okumalar 0 değerini gösterir ve siyah noktanın şu anda 0 parlaklık değerine ayarlandığını ve henüz herhangi bir değişiklik yapmadığımızı bize bildirir. Noktayı yatay olarak sağa doğru sürüklediğinizde, Çıktı okuması 0'da kalırken Girdi okuması artar. Bu bize, nokta ile (Giriş seviyesi) hangi orijinal parlaklık seviyesini seçersek seçelim 0 seviyesine veya saf seviyeye çekildiğini söyler. siyah (Çıkış düzeyi). Siyah noktamı Seviye 20'ye, Seviyeler'de ayarladığım değere sürükleyeceğim:

 Photoshop'ta Eğriler iletişim kutusunda siyah noktayı sürükleme. Resim © 2009 Steve Patterson, Photoshop Essentials.com. Eğriler'de siyah noktayı sola veya sağa sürüklemek, Düzeyler'de siyah nokta kaydırıcısını sürüklemekle aynıdır.

Düzeyler'de yeni bir beyaz nokta ayarlamak ve vurguları aydınlatmak için beyaz nokta kaydırıcısını histogramın sağ kenarına sürükledim ve beyaz noktayı orijinal 255 değerinden 232'ye düşürdüm. Bu, görüntüdeki herhangi bir alanı itti. orijinal olarak 232'den saf beyaza kadar bir parlaklık seviyesindeydi. Bir kez daha, aynı şeyi Curves ile yapabilirim. Çapraz çizginin sağ ucundaki nokta, Düzeyler'deki beyaz nokta kaydırıcısıyla tamamen aynı şekilde çalışır. Sadece noktayı tıklamam ve yatay olarak sola doğru sürüklemem gerekiyor. Yine Photoshop CS2'deki Eğriler iletişim kutusu bir histogram içermiyor, ancak noktayı sürüklerken Histogram paletindeki histogramı kolayca görebiliyorum.

Sağ üst köşedeki noktaya tıkladığınız anda, Giriş ve Çıkış okumalarının 255 değerini gösterdiğini göreceksiniz, bu da beyaz noktamızın şu anda maksimum parlaklık değerine 255'e ayarlandığını ve henüz yapmadığımızı gösterir. herhangi bir ayarlama yaptı. Noktayı sola doğru sürüklediğinizde, Girdi okuması değişirken Çıktı okuması 255'te kalır ve bu nokta ile hangi parlaklık seviyesini seçersek seçelim saf beyaza itildiğini söyler. Giriş okuması 232 değerini gösterene kadar noktayı sola doğru sürükleyeceğim, beyaz noktayı Düzeyler'de ayarladığım değer:

 Photoshop'ta Eğriler iletişim kutusunda beyaz noktayı sürükleme. Resim © 2009 Steve Patterson, Photoshop Essentials.com. Eğriler'de beyaz noktayı sola veya sağa sürüklemek, Düzeyler'de beyaz nokta kaydırıcısını sürüklemekle aynıdır.

Histogram paletime bir kez daha bakarsam, Düzeyler'deki siyah beyaz nokta kaydırıcılarıyla yaptığım Eğriler ile görüntüde tam olarak aynı ayarlamaları başarıyla yaptığımı görebiliyorum. Histogram şimdi en soldan en sağa doğru uzanıyor ve ton aralığını uzatarak kaybettiğimiz ayrıntı dışında, saf siyahtan saf beyaza kadar tam bir ton değerleri aralığı gösteriyor. daha önce gördüğümüz tarak benzeri desen:

 Photoshop'ta Histogram paletindeki histogram. Resim © 2009 Steve Patterson, Photoshop Essentials.com. Eğriler ile yeni siyah beyaz noktalar ayarlandıktan sonra aynı görüntü ayarlarını gösteren Histogram paleti.

Ve belge penceresinde görüntünün kendisine bakarsak, genel tonunun iyileştirildiğini görebiliriz:

 Görüntünün ton aralığı Eğriler ile iyileştirildi. Resim © 2009 Steve Patterson, Photoshop Essentials.com. Genel görüntü tonu için aynı düzeltmeler Eğriler kullanılarak elde edilmiştir.

Orta ton kaydırıcısı ne olacak? Bundan sonrasına bakacağız!

Düzeyler ve Eğriler - Orta Ton Kaydırıcısı

Peki ya orta tonlar? Photoshop'un Eğrileri ayarının ilginçleşmeye başladığı yer burasıdır. Düzeyler'de, görüntüdeki orta parlaklık değerlerini açmak veya koyulaştırmak için sola veya sağa sürükleyebileceğimiz bir orta ton kaydırıcımız var, ancak ilk başta Eğriler böyle bir şeye sahip görünmüyor. Çapraz çizginin her iki ucundaki noktaların Düzeyler'deki siyah nokta ve beyaz nokta kaydırıcılarının Eğri eşdeğerleri olduğunu zaten gördük, ancak çizginin hiçbir yerinde bulunacak başka nokta yok. En azından, henüz yok!

Eğrileri, Seviyeler komutundan çok daha fazla, inanılmaz derecede güçlü ve kullanışlı yapan şey, istediğimiz yere puan eklememize izin vermesidir! Örneğin, Düzeyler'deki orta ton kaydırıcısıyla elde ettiğimiz orta tonlar üzerinde bize aynı kontrolü verecek bir nokta istediğimizi varsayalım. Tek yapmamız gereken onu eklemek! Bir nokta eklemek için, noktanın eklenmesini istediğiniz noktadaki çizgiye tıklamanız yeterlidir. Düzeyler'deki orta ton kaydırıcısıyla elde ettiğim orta parlaklık değerleri üzerinde aynı kontrolü elde etmek için, doğrudan çizginin ortasına bir nokta eklemek için tıklayacağım. Noktayı ekler eklemez, hem Giriş hem de Çıkış okumalarının 128 değerini gösterdiğine dikkat edin, bu da bana parlaklık seviyesinde 128'de bir nokta eklediğimi söylüyor ve her iki okuma da aynı değeri gösterdiğinden, yapmadım' Henüz herhangi bir değişiklik yapmadınız:

 Photoshop'ta Eğriler çizgisine bir orta nokta ekleme. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Çizginin ortasına yeni bir nokta eklemek bize Düzeylerdeki orta ton kaydırıcısının Eğriler eşdeğerini verir.

Şimdiye kadar noktaları sağa veya sola sürükledik. Bu, resimde seçtiğimiz parlaklık seviyesini (Giriş seviyesi) değiştirdi ancak Çıkış seviyesini değiştirmeden bıraktı. Siyah noktayı sağa sürüklemek, seviye 20'ye (Giriş seviyesi) kadar her parlaklık değerini seçmemize ve onu seviyeye 0'a (Çıkış seviyesi) zorlamamıza izin verirken, beyaz noktayı sola sürüklemek her parlaklığı seçmemize izin verdi. değeri 232'ye (Giriş seviyesi) düşürün ve 255'e (Çıkış seviyesi) kadar zorlayın. Orta ton noktamız için tam tersini istiyoruz. Girdi değerimizi 128'de (veya tam ortasını tıklamadıysanız 128'e yakın bir değerde) bırakmak ve Çıktı seviyesini değiştirmek istiyoruz. Bunu noktayı yukarı veya aşağı sürükleyerek yapıyoruz! Seçtiğiniz parlaklık düzeyini aydınlatacak olan Çıktı değerini artırmak için noktayı yukarı sürükleyin veya parlaklık düzeyini koyulaştırmak için aşağı sürükleyin.

Düzeyler komutunda yaptığım gibi orta tonlarımı koyulaştırmak istiyorum, bu yüzden yeni noktamı doğrudan aşağıya sürükleyeceğim. Düzeyler'deki orta ton kaydırıcısı gibi, dikkat çekici sonuçlar elde etmek için noktaları çok uzağa sürüklemeniz gerekmez, bu nedenle noktaları sürüklerken kesinlikle görüntünüze göz kulak olmak isteyeceksiniz. Düzeylerdeki gama değerleriyle ilgilenen orta ton kaydırıcısının aksine, Eğriler yalnızca parlaklık düzeyleriyle ilgilenerek işleri basitleştirir, böylece Eğrilerde çalışırken gama değerleriyle ilgili her şeyi güvenle unutabilirsiniz. Orta noktamı orijinal 128 değerinden 110 civarına sürükleyeceğim:

 Photoshop'ta orta noktayı Eğriler çizgisine sürükleyin. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Orta parlaklık değerlerini aydınlatmak için orta noktayı yukarı, koyulaştırmak için aşağı sürükleyin.

Bu, görüntünün orijinal olarak 128 parlaklık seviyesinde olan tüm alanlarını alır ve onları 110'luk yeni bir seviyeye koyulaştırır. Orta noktayı sürükleyerek, diyagonal çizgimizin şimdi bir eğriye büküldüğüne dikkat edin (bu, sonunda bunun neden olduğunu açıklar). Eğriler komutu olarak adlandırılır). Eğri, eğriyi yeniden şekillendirmek için noktaları sürüklerken, çizgi boyunca diğer tüm parlaklık seviyelerinin de ayarlandığını söylüyor. Bu nedenle, aslında başka bir parlaklık seviyesi seçmemiş olsak da, hepsi ayardan bir dereceye kadar etkilendi.

İşte Curves ile orta tonları koyulaştırdıktan sonraki görüntüm. Efekt, Düzeyler'deki orta ton kaydırıcısıyla onları kararttığım gibi tamamen aynı:

 Photoshop'ta Eğriler ile orta tonları koyulaştırdıktan sonra görüntü. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Orta tonları Eğriler veya Düzeyler ile koyulaştırsanız da sonuç aynıdır.

Eğrilerle Seviyelerin Ötesine Geçmek

Bu noktada, Düzeyler ile yapabildiğimiz aynı temel ton ayarlamalarını Eğriler ile nasıl gerçekleştirebileceğimizi gördük. Eğriler'de gölgeleri koyulaştırmak için siyah noktayı, vurguları aydınlatmak için beyaz noktayı sürükleyebilir ve orta parlaklık değerlerini açmak veya koyulaştırmak için çizginin ortasına kendi noktamızı ekleyebiliriz. Düzeyler ile aynı ayarlamaları yapabilirsek, özellikle Düzeyler'in anlaşılması çok daha kolay göründüğünde, Eğriler ile ilgili büyük sorunun ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Önemli olan şu ki Curves ile daha da ileri gidebiliriz! Çok daha fazlası! Düzeyler bize yalnızca üç ayar sağlar - siyah nokta, beyaz nokta ve tek orta ton kaydırıcı. Eğriler ise bize istediğimiz kadar kontrol sağlar. Parlaklık değerlerini ayarlarken kesin doğruluk için eğri boyunca 16 adede kadar ayrı nokta ekleyebiliriz!

Örneğin, Eğriler'in en yaygın kullanımlarından biri, 'S' eğrisi denilen şeyi ekleyerek bir görüntüdeki kontrastı iyileştirmektir; bu, eğriyi S harfine benzeyen bir şeye yeniden şekillendirdiğimiz anlamına gelir. Bunun için, birkaç nokta daha ekleyin; biri gölgeleri daha da koyulaştırmak için 3/4 ton işaretinin çevresine ve vurguları daha fazla aydınlatmak için 1/4 ton işaretinin etrafına. Bunu Düzeyler ile yapmamızın bir yolu yok, ancak Eğriler ile bu çok kolay. İlk önce siyah nokta ile daha önce eklediğim orta nokta arasındaki çizginin kabaca yarısına tıklayacağım. Bu dördüncü bir nokta ekler. Ardından, gölge alanlarını daha da koyulaştırmak için yeni noktayı kısa bir mesafe aşağı doğru sürükleyeceğim:

 Photoshop'ta eğriye dördüncü bir nokta ekleme. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Daha koyu tonlara dördüncü bir nokta eklemek, görüntüdeki gölge alanları üzerinde daha da fazla kontrol sahibi olmamızı sağlar.

Aynı şeyi vurgular için de yapacağım. Orta nokta ile beyaz nokta arasındaki, eğriye beşinci bir nokta ekleyen çizgiyi kabaca yarı yolda tıklayacağım. Ardından, vurguları daha da aydınlatmak için yeni noktayı kısa bir mesafe yukarı doğru sürükleyeceğim:

 Photoshop'ta eğriye beşinci nokta ekleme. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Daha açık tonlara beşinci bir nokta eklemek, görüntüdeki vurgular üzerinde bize daha fazla kontrol sağlar.

Önceden eklemiş olduğunuz noktalardan herhangi birini yeniden ayarlamanız gerekirse, seçmek için noktayı tıklamanız ve ardından gerektiği gibi yukarı, aşağı, sola, sağa ve hatta çapraz olarak sürüklemeniz yeterlidir. Bir noktayı çapraz olarak sürüklemek, Giriş ve Çıkış seviyelerini aynı anda etkiler. Benim durumumda, orta parlaklık değerlerimin artık biraz fazla karanlık olduğunu düşünüyorum, bu yüzden yeniden seçmek için orta noktama tıklayıp 128'lik orijinal parlaklık değerine geri sürükleyeceğim:

 Eğriler'de yeniden ayarlamak için herhangi bir noktaya tıklayın. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Mevcut noktalar, gerektiğinde tıklayıp sürükleyerek herhangi bir zamanda yeniden ayarlanabilir.

Eğri artık bir S harfine (bir tür) benzer göründüğü için, görüntüdeki kontrastı daha da artırmayı başardık:

 Photoshop'ta bir S eğrisi oluşturduktan sonraki görüntü. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Eğriyi S harfine dönüştürmek, bir görüntüye daha fazla kontrast eklemenin yaygın bir yoludur.

Üzerinde çalıştığınız görüntüye bağlı olarak, vurguları aydınlatabilir ve gölgeleri burada yaptığımdan daha fazla koyulaştırabilir ve daha belirgin bir S eğrisi oluşturabilirsiniz. Benim durumumda, kontrastı daha da artırmak görüntünün çok sert görünmesine neden olurdu, bu yüzden sadece küçük ayarlamalar yaptım.

Varsayılan olarak Düzeyler ve Eğriler komutları görüntünün hem parlaklığını (parlaklığını) hem de renk doygunluğunu etkiler. Çoğu durumda, istediğiniz budur, ancak renklerinizin çok doygun hale geldiğini fark ederseniz ve ayarlamaların etkisini yalnızca parlaklık değerleriyle sınırlamak istiyorsanız, Katmanlar paletinin en üstüne gidin ve karışım modu Ayar katmanı için Normal'den parlaklık :

 Eğriler ayar katmanının karışım modunu Parlaklık olarak değiştirme. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Renk doygunluğunun artmasını önlemek için Düzeyler veya Eğrilerin karışım modunu Parlaklık olarak değiştirin.

Karışım modu Parlaklık olarak ayarlandığında, artan kontrast korunurken renkler orijinal doygunluk değerlerine döner:

 Photoshop'ta Eğriler ayarının karışım modunu Parlaklık olarak değiştirdikten sonraki görüntü. Resim © 2009 Photoshop Essentials.com Renk doygunluğu orijinal seviyesine geri döndü.