Photoshop ile Yeni Bir Fotoğrafı Eski Bir Fotoğrafa Dönüştürün

Steve Patterson tarafından yazıldı.

Bunda Photoshop Efektleri öğreticisi , biraz ters fotoğraf restorasyonunun nasıl yapılacağına bakacağız, yeni veya yeni bir fotoğrafı bir fotoğrafa dönüştüreceğiz. eski fotoğraf , yıllar önce çekilmiş gibi görünüyor ve nihai sonucumuzu oluşturmak için birkaç ayrı efekti birleştirerek yapacağız.Bir fotoğrafın orijinal renklerinin klasik sepya tonuyla nasıl değiştirileceğini, bir görüntüye nasıl yumuşak bir parlaklık ekleneceğini, kenarların nasıl koyulaştırılacağını, gürültü, toz ve çiziklerin nasıl ekleneceğini, bir görüntünün parlatılarak nasıl soldurulacağını inceleyeceğiz. siyahları ve beyazları koyulaştırmayı ve işimiz bittiğinde fotoğrafın bazı orijinal renklerini nasıl geri getireceğimizi bile göreceğiz. Bir sürü eğlenceli şey!Elbette, birçok fotoğraf efektinde olduğu gibi, elde edeceğiniz sonuçlar büyük ölçüde kullandığınız fotoğrafa bağlı olacaktır. Yeni 2008 model arabasında oturan ve iPod dinlerken en son modayı giyen bir fotoğrafınız varsa, fotoğrafı 40-50 yıl önce çekilmiş gibi göstermeye çalışmak, amacınız yoksa gerçekten işe yaramayacaktır. fotoğrafı zaman makinelerinin gerçekten var olduğunun kanıtı olarak kullanmaktır.

İşte bu Photoshop eğitiminde üzerinde çalışacağım görüntü:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Orijinal görüntü.

Ve işimiz bittiğinde şöyle görünecek: Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Nihai 'eski fotoğraf' sonucu.

Elbette, Photoshop'ta bir fotoğrafı eskitmenin birçok farklı yolu vardır. Bu, dedikleri gibi, onlardan biri.

Aşama 1: Ton/Doygunluk Ayarlama Katmanı Ekle

Photoshop'ta yeni açılan görselimizle, yapacağımız ilk şey fotoğrafın parlak renklerini klasik sepya tonuyla değiştirmek olacak ve bunu bir Ton doygunluk ayar katmanı. Tıkla Yeni Ayar Katmanı Katmanlar paletinin altındaki simge:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Katmanlar paletinin altındaki 'Yeni Ayar Katmanı' simgesine tıklayarak.

sonra seç Ton doygunluk görünen ayarlama katmanları listesinden: Adobe Photoshop öğretici görüntüsü.

Bir 'Ton/Doygunluk' ayarlama katmanı seçin.

Bu, Ton/Doygunluk iletişim kutusunu getirir. Ekranın solundaki onay kutusunun içini tıklayın. renklendirmek iletişim kutusunun sağ alt kısmındaki seçeneğini seçin, ardından renk tonu kaydırıcı 40 güzel bir sepya tonu için:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Ton/Doygunluk iletişim kutusunun sağ alt kısmındaki 'Renklendir' seçeneğini seçin, ardından 'Ton' değerini yaklaşık 40 olarak ayarlayın.

İletişim kutusundan çıkmayı tamamladığınızda Tamam'ı tıklayın. Şimdi Katmanlar paletimize bakarsak, Arka Plan katmanının (orijinal resmimizi içeren katman) üzerine eklediğimiz Ton/Doygunluk ayar katmanını görebiliriz: Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Photoshop'ta yeni eklenen Ton/Doygunluk ayarlama katmanını gösteren Katmanlar paleti.

Ve belge penceresindeki resmimize bakarsak, orijinal rengin sepya tonuyla değiştirildiğini görebiliriz:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Fotoğrafın orijinal renkleri sepya tonuyla değiştirildi.

Adım 2: Her İki Katmanı Yeni Bir Katmanda Birleştirin

Bir sonraki adımımız için, mevcut katmanlarımızı, üstlerinde yeni bir katmanla birleştirmemiz gerekiyor. Bunu yapmak için, Katmanlar paletinde ayar katmanı seçiliyken, Her şey (Kazanç) / Seçenek (Mac) tuşuna basın, ardından tuşu basılı tutarken yukarı Katman ekranın üst kısmındaki menüyü seçin ve Görünür Birleştir . Bunun için klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz. Shift+Ctrl+Alt+E (Kazanç) / Shift+Komut+Option+E (Mac): Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. 'Katman' menüsü altındaki 'Görünür Birleştir' seçeneği.

Normalde, Görünür Birleştir seçeneğini belirlediğimizde, Photoshop tüm katmanları Katmanlar paletindeki mevcut bir katmanda birleştirir; bu, işlem sırasında orijinal katmanları kaybettiğimiz için genellikle olmasını istediğimiz şey değildir. Görünür Birleştir'i seçerken (veya klavye kısayoluna eklerken) Alt/Option tuşunu basılı tutarak, Photoshop'a bizim için yepyeni bir katman oluşturmasını ve orijinal katmanlarımızı olduğu gibi korurken her şeyi bu yeni katmanda birleştirmesini söyleriz. Şimdi Katmanlar paletine bakarsak, Photoshop'un önceki iki katmanın üzerinde yeni bir katman oluşturduğunu ve diğer iki katmanı bunun üzerine birleştirdiğini yeterince görebiliriz. Yeni katmanın önizleme küçük resminde sepya tonlu resmimizi görebiliriz:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü.

Orijinal iki katmanımızı gösteren Katmanlar paleti, artık üstlerindeki üçüncü katmanda birleştirildi.

Aşama 3: Yeni Katmanı 'Glow' olarak yeniden adlandırın

Görüntümüze güzel, yüksek kontrastlı bir parlaklık vermek için birleştirilmiş katmanımızı kullanacağız ve bundan sonra birkaç katman daha ekleyeceğimiz için, her katmanla ne yaptığımızı onlara vererek takip edelim. 'Katman 1', 'Katman 2' ve benzerlerinden daha bilgilendirici isimler. Katmanlar paletinde doğrudan 'Katman 1' adına çift tıklayın ve 'Glow' olarak yeniden adlandırın: Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Birleştirilmiş katmanı 'Glow' olarak yeniden adlandırın.

tabii ki yapmazsın Sahip olmak Hayatınızdan ayıracak fazladan 5 saniyeniz olmadığını düşünüyorsanız katmanlarınızı yeniden adlandırmak için, ancak yüzlerce katmana kolayca sahip olabileceğiniz ciddi bir Photoshop çalışmasına girdiğinizde ve hepsinin adı 'Katman 10 kopya 2 ' ve 'Katman 50 kopya 7', muhtemelen aradığınız katmanı bulmaya çalışırken 5 saniyeden çok daha fazla zaman harcadığınızı göreceksiniz.

Daha sonra parlama efektimizi ekleyeceğiz!4. Adım: Gauss Bulanıklaştırma Filtresini Birleştirilmiş Katmana Uygulayın

Yüksek kontrastlı parıltı efektimizi oluşturmak için birleştirilmiş katmanımızı bulanıklaştırmamız gerekiyor. Bunu yapmak için, Katmanlar paletinde 'Glow' katmanı seçiliyken (buradan itibaren katmanlarınızı yeniden adlandırdığınızı varsayacağım), Filtre ekranın üst kısmındaki menüyü seçin Bulanıklık seçin ve ardından Gauss Bulanıklığı Photoshop'ta bir görüntüyü bulanıklaştırmak için açık ara en yaygın kullanılan filtre olan :

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Filtre > Bulanıklaştır > Gauss Bulanıklığı'na gidin.

Gauss Bulanıklığı iletişim kutusu göründüğünde, yarıçap Yarıçap değeriniz yaklaşık olana kadar iletişim kutusunun altındaki kaydırıcıyı sağa doğru 6 piksel . Bu öğretici için düşük çözünürlüklü bir resimle çalışıyorum, ancak yüksek çözünürlüklü bir resim kullanıyorsanız, biraz daha yüksek bir ayar denemek isteyeceksiniz. Hiçbir şey çıkaramayacak kadar ileri gitmeden görüntüdeki ayrıntıların çoğunu kaldıracak kadar bulanıklık uygulamak istiyorsunuz:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Gauss Bulanıklığı filtresini kullanarak katmanı bulanıklaştırın.

İletişim kutusundan çıkmayı tamamladığınızda Tamam'ı tıklayın. Bulanıklığı birleştirilmiş katmana uyguladıktan sonraki resmim. Fotoğrafta ne olduğunu anlamanın imkansız olduğu noktanın ötesine geçmeden nasıl bulanıklaştırdığıma dikkat edin:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Görüntü artık belge penceresinde bulanık görünüyor.

Adım 5: Bulanık Katmanın Karışım Modunu 'Kaplama' Olarak Değiştirin

Artık birleştirilmiş katmanımızı bulanıklaştırdığımıza göre, Karışım Modu Katmanlar paletinin sol üst köşesindeki seçenek. Aslında hiçbir yerde 'Karıştırma Modu' yazmıyor, bu nedenle şu anda 'Normal' olarak ayarlanmış seçim kutusunu arayın. Kullanılabilir karışım modlarının bir listesini getirmek için aşağıyı gösteren oka tıklayın ve Kaplama listeden:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü.

'Glow' katmanının karışım modunu 'Overlay' olarak değiştirin.

Belge penceresindeki resmimize bakarsak, artık üzerinde yumuşak, yüksek kontrastlı bir parıltı olduğunu görebiliriz; bu, fotoğrafı daha eski göstermeye çalışmasanız bile bir fotoğrafta kullanmak için harika bir efekttir:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Görüntü artık yumuşak bir parıltıyla ve daha yüksek kontrastla görünür.

6. Adım: 'Glow' Katmanının Opaklığını Azaltın

Parlama efektinizin çok yoğun göründüğünü fark ederseniz ve büyük olasılıkla yapacaksanız, 'Işıma' katmanının opaklığını azaltarak ayarlayabilirsiniz. bu opaklık seçeneği, Katmanlar paletinin en üstündeki Karışım Modu seçeneğinin tam karşısındadır. Benimkini yaklaşık %70'e kadar indireceğim:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. 'Glow' katmanının opaklığını ayarlayarak ışıma efektinde ince ayar yapın.

Resmime tekrar bakarsak, parlama efekti eskisi kadar yoğun değil:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. 'Glow' katmanının opaklığını düşürdükten sonraki fotoğraf.

7. Adım: Yeni Bir Boş Katman Ekleyin ve 'Kenarlar' Olarak Adlandırın

Şimdiye kadar Photoshop'ta yeni bir fotoğrafı eski bir fotoğrafa dönüştürme arayışımızda, fotoğrafın orijinal renklerini klasik sepya tonuyla değiştirdik ve fotoğrafımıza, fotoğraftaki bazı ince ayrıntıların kaldırılmasına yardımcı olan yumuşak bir parıltı efekti verdik. görüntü. Bir sonraki yapacağımız şey fotoğrafın kenarlarını karartmak. Bunun için yeni bir katmana ihtiyacımız olacak. Katmanlar paletinde şu anda seçili olan 'Glow' katmanıyla, Her şey (Kazanç) / Seçenek (Mac) tuşuna basın ve Yeni tabaka Katmanlar paletinin altındaki simge:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. 'Alt' (Win) / 'Option' (Mac) tuşunu basılı tutun ve 'Yeni Katman' simgesine tıklayın.

'Yeni Katman' simgesine tıkladığımızda 'Alt/Option' tuşunu basılı tutarak Photoshop'a aşağıdaki pencereyi açmasını söylüyoruz. Yeni tabaka iletişim kutusu bizim için, böylece katmanı eklenmeden önce adlandırabiliriz. İletişim kutusunda başka seçenekler de ayarlayabiliriz, ancak burada tek yapmamız gereken onu adlandırmak. Katmanınızı 'Kenarlar' olarak adlandırın:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Yeni katmana 'Kenarlar' adını verin.

İletişim kutusundan çıkmayı tamamladığınızda Tamam'ı tıklayın; Photoshop yeni katmanı ekleyecektir. Layers paletine bakarsak, diğer katmanların üzerinde 'Edges' isimli yeni katmanımızı görebiliriz:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Katmanlar paletinin en üstünde 'Kenarlar' adlı yeni bir boş katman görünür.

Adım 8: Katmanı Siyahla Doldur

Yeni katmanı siyahla doldurmamız gerekiyor. Bunu yapmak için Photoshop'u kullanacağız. Doldurmak emretmek. yukarı git Düzenlemek ekranın üst kısmındaki menüyü seçin ve Doldurmak veya klavye kısayolunu kullanın Üst Karakter+F5 . Her iki durumda da Doldur iletişim kutusunu açar. bölümündeki seçim kutusunu kullanın. İçindekiler seçmek için iletişim kutusunun üst kısmındaki bölüm Siyah katmanı doldurmak istediğimiz renk olarak. Ayrıca, emin olun karıştırma iletişim kutusunun alt yarısındaki bölüm mod ayarlandı Normal ve opaklık ayarlandı 100% . Muhtemelen öyledirler, ancak üzgün olmaktan daha güvenlidirler:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Yeni katmanı doldurmak istediğiniz renk olarak siyahı seçin.

İletişim kutusundan çıkmayı tamamladığınızda Tamam'ı tıklayın ve Photoshop'un yeni katmanı siyahla doldurmasını sağlayın. Resminiz artık belge penceresinde düz siyahla dolu olarak görünecektir:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Belge penceresi artık düz siyahla doldurulur.

9. Adım: Eliptik Seçim Çerçevesi Aracını Seçin

seçin Eliptik Çerçeve Aracı Araçlar paletinden. Varsayılan olarak, Dikdörtgen Seçim Çerçevesi Aracının arkasına gizlenir, bu nedenle bir açılır menü görünene kadar farenizi Dikdörtgen Seçim Çerçevesi Aracı üzerinde bir veya iki saniye basılı tutmanız ve ardından menüden Eliptik Seçim Çerçevesi Aracı'nı seçmeniz gerekir:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Araçlar paletinden Eliptik Seçim Çerçevesi Aracını seçin.

Adım 10: Büyük Bir Eliptik Seçimi Dışarı Sürükleyin

Eliptik Seçim Çerçevesi Aracı seçiliyken, görüntünün sol üst köşesine tıklayın ve sağ alt köşeye doğru sürükleyin; bu, belgenin içinde büyük bir eliptik seçim oluşturacaktır:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Büyük bir eliptik seçim oluşturmak için sol üst köşeye tıklayın ve görüntünün sağ alt köşesine doğru sürükleyin.

Adım 11: Katman Maskesi Ekle

Düz siyah dolguda bir delik açmak için eliptik seçimimizi kullanacağız, bu da altındaki fotoğrafımızı görmemize izin verecek ve bunu bir resim ekleyerek yapabiliriz. katman maskesi . Artık, seçimi etkin olan bir katman maskesi eklediğimizde Photoshop, katmanın hangi bölümlerinin görünür kalacağını ve hangi bölümlerin gizleneceğini belirlemek için seçimi kullanır. Varsayılan olarak, seçimin içindeki her şey görünür kalırken, seçimin dışındaki her şey görünümden gizlenir. Bu, şu anda eliptik seçimimiz etkinken bir katman maskesi ekleseydik, Photoshop seçimin içindeki düz siyah dolgu alanını görünür tutar ve seçimin dışındaki alanı gizler, bu da istediğimizin tam tersidir. . Seçimin içindeki alanın gizlenmesini istiyoruz, böylece altındaki fotoğrafımızı görebiliriz, seçimin dışındaki alan görünür kalır.

Photoshop'a katman maskemizi eklediğimizde normalde yaptığının tam tersini yapmasını söylemeliyiz ve bunu basitçe Her şey (Kazanç) / Seçenek (Mac) tuşuna basın ve ardından Katman maskesi Katmanlar paletinin altındaki simge:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. 'Alt' (Win) / 'Option' (Mac) tuşunu basılı tutun ve Katmanlar paletinin altındaki 'Katman Maskesi' simgesine tıklayın.

Photoshop'un artık bir katman eklediğini Katmanlar paletinde görebiliriz. katman maskesi küçük resmi 'Kenarlar' katmanına ve küçük resimde, seçimin içindeki alanın siyahla dolduğunu görebiliriz, bu da görünümden gizlendiği anlamına gelirken, seçimin dışındaki alan beyazla doldurulur, yani görünür durumda kalır. belge:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. 'Kenarlar' katmanına yeni eklenen katman maskesi küçük resmi.

Ve belge penceresindeki resme bakarsak, siyah dolgunun içinden başarılı bir şekilde bir delik açtığımızı görebiliriz, bu da içinden fotoğrafımızı görmemizi sağlar:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Fotoğraf artık katman maskesi tarafından oluşturulan delikten görülebilir.

Devam etmeden önce bir yan not olarak, bu eğitimde üçüncü kez Alt/Option tuşunu basılı tutarak biraz farklı bir şey yapmayı başardığımızı fark etmiş olabilirsiniz. Photoshop'ta bir dahaki sefere bir şey yapmaya gittiğinizde, bunu yaparken Alt/Option tuşunu basılı tutmayı deneyin ve ne olduğunu görün. Olabilecek en kötü şey kesinlikle hiçbir şey değildir. Ama kim bilir bu tür az bilinen özellikleri keşfedebilirsiniz!

Adım 1/2: Gauss Bulanıklaştırma Filtresini Uygulayın

Şu anda, gerçekten yarattığımız tek şey oldukça ilginç bir fotoğraf çerçevesi. Düz siyah alan ile fotoğraf arasındaki geçişi yumuşatmak için Photoshop'un Gauss Bulanıklığı filtresini 'Kenarlar' katmanına uygulayalım. Katmanlar paletinde 'Kenarlar' katmanı seçiliyken, Filtre menü daha önce yaptığımız gibi, seçin Bulanıklık seçin ve ardından Gauss Bulanıklığı Gauss Bulanıklığı iletişim kutusunu bir kez daha açmak için. sürükleyin yarıçap kaydırıcıyı sağa doğru kaydırın ve sürükledikçe, siyah alanı fotoğraftan ayıran keskin kenarın bulanıklaşmaya ve yumuşamaya başladığını göreceksiniz. Radius değerimi etrafta bir yere yükselteceğim 25 piksel . Yüksek çözünürlüklü bir görüntü için daha da yüksek bir ayar kullanmak isteyeceksiniz, belki yaklaşık 40 piksel ya da öylesine:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Dış siyah alan ile fotoğraf arasındaki geçişi yumuşatmak için Gauss Bulanıklığı iletişim kutusunda Yarıçap değerini artırın.

İletişim kutusundan çıkmayı ve bulanıklaştırma efektini uygulamayı tamamladığınızda Tamam'ı tıklayın. İşte şimdi dış siyah alan ile fotoğraf arasında yumuşak bir geçişe sahip resmim:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Dıştaki siyah alan artık fotoğrafa düzgün bir şekilde karışıyor.

Adım 13: 'Kenarlar' Katmanının Opaklığını Azaltın

Karartılmış kenar efektimizde kalan tek sorun, düz siyah alanın fotoğrafın altındaki alanları tamamen kapatmasıdır. Fotoğrafın kenarlarını karartmak istiyoruz, onları örtmek değil. Son bir adım olarak, kenar efektimizle tek yapmamız gereken 'Kenarlar' katmanının opaklığını azaltmak. 'Kenarlar' katmanı hala seçiliyken, opaklık Katmanlar paletinin en üstündeki seçeneği seçin ve opaklık değerini tamamen aşağıya indirin %35 :

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. 'Kenarlar' katmanının opaklığını düşürme.

Bu bize çok daha ince bir kenar karartma efekti verir:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Fotoğrafın kenarları artık karartılmıştır.

Adım 14: Yeni Bir Boş Katman Ekleyin ve 'Gürültü' Olarak Adlandırın

Bu noktada kenar efektimizi bitirdik, bu yüzden görüntüye biraz gürültü ekleyerek biraz grenli bir görünüm vererek devam edelim. Yine bunun için yeni bir katmana ihtiyacımız olacak, bu yüzden bir kez daha basılı tutun. Her şey (Kazanç) / Seçenek (Mac) tuşuna basın ve Yeni tabaka Katmanlar paletinin altındaki simge:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. 'Alt' (Win) / 'Option' (Mac) tuşunu basılı tutun ve 'Yeni Katman' simgesine tıklayın.

Daha önce olduğu gibi, 'Alt/Option' tuşunu basılı tutarak Photoshop'a Yeni tabaka yeni katmanı eklenmeden önce adlandırmamızı sağlayan iletişim kutusu. Bu katmana 'Gürültü' adını verin:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Yeni katmana 'Gürültü' adını verin.

İletişim kutusundan çıkmayı tamamladığınızda Tamam'ı tıklayın; bu noktada Photoshop, Katmanlar paletinin en üstünde bizim için yeni bir boş katman oluşturur ve buna 'Gürültü' adını verir:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Üstte yeni 'Gürültü' katmanını gösteren Photoshop'taki Katmanlar paleti.

Adım 15: Yeni Katmanı Siyahla Doldur

Yine, bu yeni katmanı siyahla dolduracağız, o yüzden tekrar Photoshop'un Doldurmak yukarıya giderek komut Düzenlemek menü ve seçim Doldurmak veya klavye kısayolunu kullanarak Üst Karakter+F5 . Doldur iletişim kutusu açıldığında, tüm seçeneklerin otomatik olarak geçen sefer ayarladığımız şekilde ayarlandığını görmelisiniz. İçindekiler üst kısımdaki bölüm ayarlandı Siyah , mod seçenek olarak ayarlandı Normal ve opaklık seçenek olarak ayarlandı 100% :

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Doldur iletişim kutusu yine de geçen sefer kullandığımız seçeneklere ayarlanmalıdır.

Seçenekleri kabul etmek ve iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'a tıklayın. Photoshop yeni katmanı tekrar siyahla doldurur:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Görüntü bir kez daha belge penceresinde tamamen siyahla dolu görünüyor.

16. Adım: Gürültü ekle

'Gürültü' katmanı seçiliyken, Filtre ekranın üst kısmındaki menüyü seçin Gürültü seçin ve ardından Gürültü ekle :

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Filtre > Gürültü > Gürültü Ekle'ye gidin.

Bu, Photoshop'un 'Gürültü Ekle' iletişim kutusunu getirir. Çok fazla gürültü eklemek istiyoruz, bu yüzden Tutar etrafında bir yere kaydırıcı %130 ya da öyle. Ayarlanacak kesin bir değer yok. Sadece çok fazla gürültü eklediğinizden emin olun. Ayrıca, seçtiğinizden emin olun. Gauss ve tek renkli iletişim kutusunun altındaki seçenekler:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Katmana çok fazla gürültü eklemek için 'Miktar' değerini yaklaşık %130'a ayarlayın ve alttaki 'Gauss' ve 'Tek Renkli' seçeneklerini seçin.

İletişim kutusundan çıkmak için Tamam'a tıklayın. Belge penceresindeki resminiz artık tamamen siyah beyaz gürültüyle dolu olarak görünecektir:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. 'Gürültü' katmanı artık gürültüyle doludur.

Adım 17: 'Gürültü' Katmanının Karışım Modunu 'Yumuşak Işık' Olarak Değiştirin

Tüm bu gürültüyü görüntümüze harmanlamamız gerekiyor ve bunu yapmanın ilk adımı katmanın karışım modunu değiştirmek. 'Gürültü' katmanı seçiliyken, Karışım Modu Katmanlar paletinin sol üst köşesindeki seçeneği seçin ve 'Normal'den 'Normal' olarak değiştirin. Yumuşak Işık :

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. 'Gürültü' katmanının karışım modunu 'Yumuşak Işık' olarak değiştirin.

Karışım modunu 'Yumuşak Işık' olarak değiştirir değiştirmez, hala çok fazla olmasına rağmen fotoğrafınızı gürültünün içinden görebileceksiniz:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Karıştırma modunu değiştirdikten sonra fotoğraf artık gürültüden görülebilir.

18. Adım: 'Gürültü' Katmanının Opaklığını Azaltın

yukarı git opaklık Katmanlar paletinin üst kısmındaki seçeneği seçin ve 'Gürültü' katmanının opaklığını aşağıdakiler arasında bir yere kadar azaltın. %10-15 yani geriye sadece bir miktar taneciklik kalıyor. Benimkini %13'e indireceğim:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Katmanın opaklığını azaltarak gürültünün yoğunluğunu azaltın.

Gürültünün opaklığını azalttıktan sonraki fotoğrafım:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Opaklığını düşürdükten sonra görüntüde parazit artık çok daha doğal görünüyor.

Bir efekt daha tamamlandı! Şimdi birkaç toz lekesi ve biraz çizik oluşturarak görüntüye biraz yıpranma ve yıpranma ekleyelim. Aşırı bir şey değil, sadece ince bir miktar.

Adım 19: 'Tahıl' Adlı Yeni Bir Katman Ekleyin ve Siyahla Doldurun

Yeni bir katmana daha ihtiyacımız var ve onu siyahla doldurmamız gerekiyor. Bunu zaten iki kez yaptığımız için, burada bize biraz zaman kazandıracağım ve tüm süreci tek bir adımda birleştireceğim. basılı tutun Her şey (Kazanç) / Seçenek (Mac) tuşuna basın ve Yeni tabaka Katmanlar paletinin altındaki simgesi. Ne zaman Yeni tabaka iletişim kutusu belirir, katmanı adlandırın Tahıl . Birazdan Photoshop'un 'Tahıl' filtresini kullanacağımız için bu ismi veriyoruz. İletişim kutusundan çıkmak ve Photoshop'un Katmanlar paletinin en üstüne yeni katmanı eklemesini sağlamak için Tamam'a tıklayın.

Ardından, katmanı siyahla doldurmak için Düzenlemek ekranın üst kısmındaki menüyü seçin ve Doldurmak veya klavye kısayolunu kullanın Üst Karakter+F5 . Doldur iletişim kutusu göründüğünde, tüm seçeneklerin daha önce sahip olduğumuz şekilde ayarlandığından emin olun. İçindekiler ayarlanır Siyah , mod ayarlanır Normal ve opaklık ayarlanır 100% , ardından iletişim kutusundan çıkmak ve Photoshop'un yeni katmanı siyahla doldurmasını sağlamak için Tamam'ı tıklayın.

İşiniz bittiğinde, Katmanlar paletinizin en üstünde 'Tane' adlı yeni bir katmanınız olmalı ve katman düz siyahla doldurulmalıdır:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Katmanlar paleti, diğer katmanların üzerinde 'Tane' adlı yeni bir katmanı gösterir ve önizleme minik resmi katmanın siyahla doldurulduğunu gösterir.

Belge penceresindeki resminiz de yine siyahla doldurulacaktır.

Adım 20: 'Tahıl' Filtresini Uygulayın

Biraz toz ve çizik ekleyerek görüntümüze biraz aşınma ve yıpranma eklemek için Photoshop'un 'Tane' filtresini kullanacağız. Yine, burada aşırı miktarda aşınma ve yıpranma istemiyoruz, sadece fotoğrafın birkaç yıldır birinin ayakkabı kutusunda duruyormuş gibi görünmesine yardımcı olacak küçük bir şey. Katmanlar paletinde yeni 'Tane' katmanı seçiliyken, Filtre ekranın üst kısmındaki menüyü seçin Doku seçin ve ardından Tahıl :

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Filtre > Doku > Tahıl'a gidin.

Tahıl filtresi iletişim kutusu göründüğünde, önce Tahıl Türü seçeneği Dikey , ardından artırın yoğunluk etrafında değer 70 ve Zıtlık etrafında değer 80 . Önizleme alanına göz kulak olurken bu değerlerle biraz oynamanız gerekebilir. Aradığınız şey, görüntü üzerinde toz ve çizik haline gelecek sadece birkaç kırık dikey beyaz çizgi:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Toz ve çizik olarak kullanmak üzere birkaç kırık dikey beyaz çizgi oluşturmak için Gren filtresi seçeneklerini ayarlayın.

İletişim kutusundan çıkmayı tamamladığınızda Tamam'ı tıklayın. Resminize belge penceresinde bakarsanız, şöyle bir şey görmelisiniz:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Kesik dikey beyaz çizgiler artık belge penceresinde düz siyahın karşısında görülebilir.

Adım 21: 'Tahıl' Katmanının Karışım Modunu 'Ekran' olarak değiştirin

Bu beyaz noktaları ve çizgileri daha çok toz ve çizik gibi görünen bir şeye dönüştürmek için Karışım Modu seçeneğini seçin ve 'Tane' katmanının karışım modunu 'Normal'den 'Normal' olarak değiştirin. Ekran :

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. 'Tahıl' katmanının karışım modunu 'Ekran' olarak değiştirin.

'Ekran' harmanlama modu, katmandaki tüm siyah alanları anında gizleyerek yalnızca beyaz noktaları ve çizgileri görünür bırakarak ince toz ve çizik etkimizi yaratır:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Görüntü şimdi birkaç toz lekesi ve bazı çiziklerden muzdarip görünüyor.

Bu katmana neden 'Toz ve Çizikler' gibi daha belirgin bir şey değil de 'Tahıl' adını verdiğimizi merak ediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, Photoshop'ta toz ve çizikler gibi şeyleri gidermek için kullanılan gerçek bir Toz ve Çizikler filtresinin olmasıdır. Karışıklığı önlemek için, efekti oluşturmak için kullandığımız filtrenin adına göre katmana ad vermenin daha kolay olacağını düşündüm, bu 'Tahıl' filtresiydi. Adı size mantıklı geldiği sürece, katmanlarınıza hangi adı verdiğinizin pek bir önemi yoktur.

Adım 22: 'Seviyeler' Ayar Katmanı Ekleyin

Zamanla fotoğrafların başına gelen şeylerden biri de solmaya başlamasıdır. Görüntüdeki derin siyahlar ve parlak beyazlar, koyu ve açık gri tonlarına dönüşerek fotoğrafta kontrast kaybına ve genel olarak 'donuk' bir görünüme neden olur. Normalde, Photoshop'un Seviyeler komutu, zamanın tahribatına kurban giden gölgeleri ve parlak noktaları geri yüklemek için kullanılır, ancak yaşlanma sürecini ilerletmek için Düzeyleri de kolayca kullanabiliriz.

Yine de bir şey yapmadan önce, bir Düzeyler ayarlama katmanı eklememiz gerekiyor, bu nedenle 'Tahıl' katmanı hala seçiliyken, Yeni Ayar Katmanı Katmanlar paletinin altındaki simgesini seçin ve Seviyeler listeden:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. 'Yeni Ayar Katmanı' simgesine tıklayın ve 'Seviyeler'i seçin.

23. Adım: Çıktı Kaydırıcıları ile Görüntünün Genel Kontrastını Azaltın

Düzeyler iletişim kutusu göründüğünde, en alta bakın ve soldaki siyahtan sağdaki beyaza giden bir degrade çubuğu göreceksiniz, her iki ucunda da iki küçük kaydırıcı var - solda siyah ve sağda beyaz bir tane. Bunlara denir çıkış kaydırıcıları ve bir görüntünün maksimum ton aralığını kontrol ederler. Bir görüntüdeki siyahların ne kadar koyu görünebileceğini ve beyazların ne kadar parlak görünebileceğini kontrol etmek için bunları kullanabiliriz.

Biraz önce bahsettiğim gibi, bir fotoğraftaki koyu siyahlar zamanla açılma eğilimi gösterir, bu nedenle resmimizdeki siyahları açmak için üzerine tıklamanız yeterlidir. siyah kaydırıcı sola ve sağa doğru sürükleyin. Sürükledikçe, görüntünün en karanlık kısımlarının aydınlanmaya başladığını göreceksiniz. Çok uzağa gitmek istemiyoruz, bu yüzden ekranın sol değer kutusundaki sayıyı ayarlayana kadar sürüklemeye devam edin. Çıkış Seviyeleri etrafa seçenek 30 :

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Siyah Çıktı Seviyesini 30'a ayarlayana kadar alttaki siyah kaydırıcıyı sağa doğru sürükleyin.

Fotoğraftaki parlak beyazların da biraz koyulaştırılması gerekiyor, bu yüzden üzerine tıklayın. beyaz kaydırıcı sağa ve sola doğru sürüklemeye başlayın. Sürükledikçe, görüntüdeki en parlak alanların solmaya başladığını göreceksiniz. Yine, çok ileri gitmek istemiyoruz, bu nedenle Çıktı Düzeyleri seçeneğinin sağ değer kutusundaki sayıyı yaklaşık olarak ayarlayana kadar kaydırıcıyı sürükleyin. 235 :

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Beyaz Çıktı Düzeyi'ni 235'e ayarlayana kadar alttaki beyaz kaydırıcıyı sola doğru sürükleyin.

Düzeyler iletişim kutusundan çıkmayı tamamladığınızda Tamam'ı tıklayın. Layers paletimize bakarsak, eklediğimiz Levels ayar katmanını görebiliriz:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Üstte oturan yeni eklenen Düzeyler ayar katmanını gösteren Katmanlar paleti.

Ve görüntümüze bakarsak, genel kontrastını biraz kaybettiğini görebiliriz. Ne yaptığımızı daha kolay görebilmek için fotoğrafımı 'öncesi ve sonrası' görüntüsüne böldüm. Sol taraf, Düzeyler ayar katmanıyla görüntünün solmadan önce nasıl göründüğü ve sağ taraf, soldurduktan sonra nasıl göründüğüdür. Siyahların artık saf siyah olmadığına ve beyazların artık saf beyaz olmadığına dikkat edin:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Fotoğraf şimdi orijinal kontrastının bir kısmını kaybetti.

İşimiz bitmek üzere ve istersen burada durabilirsin. Ama son bir adım olarak, fotoğrafın orijinal renginin sadece bir ipucunu geri getireceğim ve sonra bunu yapacağım!

Adım 24: Ton/Doygunluk Katmanını Seçin

Önceki sayfanın sonunda belirttiğim gibi, bu son adım isteğe bağlıdır. Fotoğraftaki renk de zamanla solmuş gibi, fotoğrafın orijinal renginin bir kısmını geri getireceğim.

Eğitimin en başından hatırlarsanız, fotoğrafın orijinal rengini bir Ton/Doygunluk ayarlama katmanı kullanarak sepya tonuyla değiştirdik. Tüm orijinal renkleriyle orijinal fotoğraf, Arka Plan katmanındaki bu ayar katmanının altında güvenle oturuyor. Rengin bir kısmını geri getirmek için tek yapmamız gereken o Ton/Doygunluk katmanının opaklığını azaltmak.

İlk önce onu seçmemiz gerekiyor, bu yüzden Katmanlar paletinde Ton/Doygunluk ayarlama katmanına tıklayın:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Katmanlar paletinde Ton/Doygunluk ayarlama katmanını seçin.

Adım 25: Katmanın Opaklığını Azaltın

Ton/Doygunluk ayar katmanı seçiliyken, opaklık Katmanlar paletinin üst kısmındaki seçeneği seçin ve opaklığı etrafa düşürün %90 :

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü.

Fotoğrafın orijinal renginin bir kısmını geri getirmek için Ton/Doygunluk ayarlama katmanının opaklığını azaltın.

Bu, fotoğrafın orijinal renginin %10'unu geri getiriyor ve bununla birlikte, işte son 'eski fotoğraf' sonucum:

 Adobe Photoshop öğretici görüntüsü. Nihai 'eski fotoğraf' sonucu.