Photoshop CC'de Radyal Filtre ile Yaratıcı Vinyet Efektleri

Steve Patterson tarafından yazıldı.

Photoshop CC (Creative Cloud), beraberinde yepyeni özellikler de dahil olmak üzere birçok heyecan verici yeni özellik getiriyor. Kamera Ham Filtresi bu, Camera Raw'un güçlü görüntü düzenleme yeteneklerinin herhangi birini veya tümünü Photoshop belgemizde istediğimiz herhangi bir katmana filtre olarak uygulamamıza olanak tanır! Dahası, Photoshop CC'deki Camera Raw (ve Camera Raw Filtresi), şaşırtıcı Radyal Filtre . Bu eğitimde, görüntülerinize son derece özelleştirilebilir, yaratıcı vinyet efektleri eklemek için Radyal Filtrenin nasıl kullanılabileceğini öğreneceğiz!Göreceğimiz gibi, Radyal Filtre aynı anda birden fazla vinyet eklememize bile izin veriyor, böylece görüntünün bazı alanlarını koyulaştırırken diğerlerini aydınlatıp zenginleştirebiliyoruz! Ve orijinal görüntümüzün tamamen zarar görmemesi için Akıllı Nesneler ve Akıllı Filtreler kullanarak tüm efekti tahribatsız bir şekilde yaratacağız.Radyal Filtre Photoshop CC'de yalnızca Camera Raw'un bir parçası olarak mevcut olduğundan, bunu takip etmek için Photoshop CC'ye ihtiyacınız olacak. İşte başlayacağım fotoğraf ( ciddi kız fotoğrafı Shutterstock'tan):

 ciddi kız sana gözlerinde hüzünle bakıyor. Photoshop Essentials.com tarafından Shutterstock'tan lisanslı görsel Orijinal görüntü.

Ve işte nihai sonuç nasıl görünecek. Tabii ki, bu, bu belirli görüntüyü kullanmanın olası sonuçlarından yalnızca biridir. Daha önemli olan, olduğu gibi tüm eğitimlerimiz , kendi görsellerinizle kendi özelleştirilmiş Radyal Filtre skeç efektlerinizi oluşturmak için gereken tüm adımları öğreneceksiniz:

 Photoshop CC Radyal Filtre skeç efekti. Son Radyal Filtre skeç efekti.

Radyal Filtre ile Vinyet Nasıl Oluşturulur

Adım 1: Arka Plan Katmanını Akıllı Nesneye Dönüştürün

Fotoğrafımızın oturduğu katmanı bir Akıllı Nesne . Bu şekilde, Camera Raw Filtresi bir Akıllı Filtre , orijinal görüntü dokunulmadan ve zarar görmeden kalırken skeç efektinin kendisini tamamen düzenlenebilir tutar. Fotoğrafım Photoshop CC'de yeni açılmışken, Katmanlar paneli üzerinde oturan görüntüyü görüyoruz. Arka plan katmanı : Fotoğrafı Arka Plan katmanında gösteren Photoshop CC'deki Katmanlar paneli. Katmanlar paneli.

Katmanı Akıllı Nesneye dönüştürmek için küçük menü simgesi Katmanlar panelinin sağ üst köşesinde:

 Katmanlar paneli menü simgesine tıklayarak. Katmanlar paneli menü simgesine tıklayarak.

Seçmek Akıllı Nesneye Dönüştür görünen menüden:

 Photoshop CC'de Akıllı Nesneye Dönüştür komutunu seçme. 'Akıllı Nesneye Dönüştür' seçimi.

Belge penceresindeki görüntüye hiçbir şey olmamış gibi görünecek, ancak küçük bir Akıllı Nesne simgesi katmanın sağ alt köşesinde görünür önizleme küçük resmi , katmanın artık bir Akıllı Nesne olduğunu bize bildirerek: Akıllı Nesne simgesini gösteren katman önizleme küçük resmi. Akıllı Nesne simgesini görüntüleyen katman önizleme küçük resmi.

2. Adım: Camera Raw Filtresini Seçin

yukarı git Filtre Ekranın üst kısmındaki Menü Çubuğunda menü öğesini seçin ve Kamera Ham Filtresi :

 Photoshop CC'de Camera Raw Filtresini Seçme. Filtre > Camera Raw Filtresi'ne gidin.

Görüntü, büyük Camera Raw iletişim kutusunun içinde görünecektir. Teknik olarak, bu Camera Raw Filtre iletişim kutusu, ancak birkaç istisna dışında, ana Camera Raw iletişim kutusunda bulacağımız tüm araçlar, kontroller ve seçenekler burada:

 Photoshop CC'deki Camera Raw Filtresi iletişim kutusu. Camera Raw (Filtre) iletişim kutusu.

Adım 3: Radyal Filtreyi Seçin

Camera Raw iletişim kutusunun sol üst kısmında, çeşitli araçlarını bulduğumuz yer var. Tıkla Radyal Filtre seçmek için (sağdaki son araçtır): Photoshop CC'de Camera Raw Filtresinde Radyal Filtreyi Seçme. Radyal Filtre Seçimi.

Adım 4: Pozlamayı Azaltın

Radyal Filtre seçiliyken, ekranın sağındaki panel Camera Raw iletişim kutusu görüntüde ayarlamalar yapmak için Radyal Filtrenin çeşitli seçeneklerini görüntüler. Yuvarlak tıklayarak başlayın eksi simgesi ( - ) doğrudan kelimenin solunda Maruziyet . Bu, Pozlama kaydırıcısını önceden ayarlanmış bir -50 değerine ayarlayacaktır, ancak bunu yapmamızın ana nedeni, diğer tüm kaydırıcıları anında 0'a sıfırlaması ve yalnızca Pozlama ayarına odaklanmamıza izin vermesidir:

 Radyal Filtre için bir Pozlama ön ayarı seçme. Pozlama kaydırıcısının solundaki eksi simgesine tıklayarak.

Ardından, Pozlama kaydırıcısının kendisine tıklayın ve sola doğru yaklaşık bir değere sürükleyin. -2.00 . Bu bize başlangıç ​​için iyi bir başlangıç ​​karartma değeri verecektir. Gerçek filtreyi henüz eklemediğimiz için görüntünün kendisi şu anda daha koyu görünmeyecek, ancak daha sonra bunu yapacağız: Radyal Filtre Pozlama değerini -2.00 olarak ayarlama. İlk Pozlama değerini -2.00 olarak ayarlama.

Adım 5: Görüntüdeki Radyal Filtreyi Dışarı Sürükleyin

Pozlama değeri düşürüldüğünde, vinyet efektinizin görüntüde görünmesini istediğiniz yerin merkezine yakın bir yere tıklayın. Ardından, fare düğmesini basılı tutarak o noktadan dışarı doğru sürükleyin. Sürüklerken eliptik Radyal Filtre şeklinin bir anahat olarak göründüğünü göreceksiniz (Radyal Filtre şeklini mükemmel bir daireye zorlamak istiyorsanız, Vardiya sürüklerken klavyenizdeki tuşa basın). Sürüklerken düğmesini basılı tutarak filtre şeklini görüntünün içinde hareket ettirebilirsiniz. Ara çubuğu klavyenizde. Filtreyi, şeklini dışarı sürüklemeye devam etmesini istediğiniz yere yerleştirdikten sonra Ara Çubuğu'nu bırakın, ardından işiniz bittiğinde fare düğmesini bırakın:

 İlk Radyal Filtre şeklini tıklayıp dışarı sürükleme. Radyal Filtreyi merkezinden dışarı sürüklemek.

Dış / İç Etki Seçeneği

Yine de dikkat edin, benim imajımla, içeri Radyal Filtre şeklinin bir kısmı karartılırken şeklin dışındaki alan orijinal parlaklık seviyesinde kalır. Vinyet efektim için istediğimin tam tersi buydu. Resminizde aynı şeyi görüyorsanız, sağ taraftaki paneldeki Radyal Filtre seçeneklerinin altına bakın (görmüyorsanız panelin sağındaki kaydırma çubuğunu kullanarak aşağı kaydırmanız gerekebilir). Camera Raw'da Tam ekran modu ). Orada, listenin en altında adı verilen bir seçenek var. Etki görüntü ayarlarının nereye uygulanacağını kontrol eden iki onay kutusuyla - şeklin içinde veya dışında. Benimki şu anda Inside olarak ayarlanmış, bu yüzden Dışarıda değiştirme seçeneği:

 Camera Raw Filtresinde Radyal Filtre için Dış seçeneğini belirleme. Efektin konumunu şeklin içinden dışarıya değiştirme.

Ve şimdi, şeklin olması gereken yerin dışında görünen karartma efektini görüyoruz: Görüntü ayarları artık Radyal Filtre şeklinin dışında görünüyor. Konumunu Dış olarak değiştirdikten sonraki efekt.

Şekli Yeniden Boyutlandırma, Taşıma ve Döndürme

İlk Radyal Filtre şeklinizi dışarı sürükledikten sonra, yeniden boyutlandırabilir ve yeniden şekillendirebilir, dördünden herhangi birini tıklayıp sürükleyerek daha uzun, daha kısa, daha geniş veya daha dar hale getirebilirsiniz. kulplar (küçük kareler). Şeklin üstünde, altında, solunda ve sağında bir tane bulacaksınız. Gerekirse, fare imlecinizi şeklin içinde hareket ettirerek şekli görüntünün içinde hareket ettirmeye devam edebilirsiniz. İmleciniz dört köşeli bir yön okuna dönüştüğünde, farenizi tıklayıp sürükleyin. Ayrıca, fare imlecinizi şeklin kenarına yaklaştırarak ve ardından imlecinizin kavisli, çift uçlu bir oka dönüştüğünü gördüğünüzde tıklayıp sürükleyerek döndürebilirsiniz. Benim durumumda, tutamaçlara tıklayıp sürükleyerek şeklimi büyüteceğim:

 Camera Raw iletişim kutusunda Radyal Filtre şeklini yeniden boyutlandırma. Filtreyi yeniden boyutlandırmak ve yeniden şekillendirmek için bir tutamacı sürükleme.

Adım 6: Kaydırıcıları Kullanarak Görüntüyü Ayarlayın

Filtreyi görüntüye eklediğimize göre, efektte daha fazla değişiklik yapmak için sağdaki paneldeki çeşitli görüntü ayarlama kaydırıcılarını kullanabiliriz. Efekti daha da koyulaştırmak veya kaydırıcıyı sola (daha koyu) veya sağa (daha açık) sürükleyerek daha açık hale getirmek için Pozlama miktarına ince ayar yaparak başlayabiliriz. Ama bunun dışında yapabileceğimiz daha çok şey var. Kontrastı, parlak noktaları ve gölgeli alanları, renk doygunluğunu ve daha fazlasını ayarlamak için kaydırıcılarımız var! Bu kaydırıcılarla istediğiniz kadar deneme yapabilirsiniz çünkü burada görüntüye yaptığımız hiçbir şey zararsızdır ve farklı ayarları denedikçe görüntüde yaptığınız değişikliklerin canlı bir güncellemesini görürsünüz.İmajım için, kenarları biraz daha koyulaştıracağımı düşünüyorum. Maruziyet daha fazla değer -2.20 . artırarak kenarların kontrastını artıracağım. Zıtlık değer +40 . Öne Çıkanlar ve Gölge kaydırıcılarını şimdilik yalnız bırakacağım, ancak netlik maksimum değerine yükseltmek için kaydırıcıyı tamamen sağa +100 (Netlik, görüntünün orta tonlarında kontrastı artırır veya azaltır ve yüksek bir miktara ayarlamak genellikle resmime çok uygun olduğunu düşündüğüm sert, aşınmış bir görünüm oluşturur). Son olarak, sürükleyeceğim Doyma kaydırıcıyı tamamen sola -100 görüntünün kenarlarındaki tüm rengi kaldırmak için Tabii ki, bunlar sadece kullandığım belirli görüntüyle iyi çalıştığını düşündüğüm ayarlar. Resminizle yaptığınız ayarlamalar farklı olabilir:

 Camera Raw'da Radyal Filtre için görüntü ayarlama kaydırıcıları. Çeşitli ayar kaydırıcılarını kullanarak görüntünün görünümünü değiştirme.

Tüylenmeyi Ayarlama

Ayrıca ayarlayabiliriz tüylenme sürükleyerek merkezdeki ana görüntü ile onu çevreleyen daha koyu alan arasındaki geçiş alanının boyutunu artırın veya azaltın. Kuş tüyü sola (azaltmak için) veya sağa (artırmak için) kaydırın. Tüy kaydırıcısını sağdaki seçeneklerin altına yakın bir yerde bulacaksınız (doğrudan Dış / İç Efekt seçeneğinin üzerinde):

 Radyal Filtreyi taşıma ve yeniden şekillendirme. Geçiş alanının boyutunu geçiş yumuşatma kaydırıcısı ile ayarlama.

Bindirmeyi Gösterme ve Gizleme

Vinyet efektinizin nasıl göründüğünü daha iyi görmek için, ön izleme alanında Radyal Filtre kaplamasını geçici olarak gizleyebilirsiniz. Yer Paylaşımını Göster Camera Raw iletişim kutusunun sağ alt kısmındaki seçenek. Kaplamayı tekrar açmak için seçeneği tekrar seçin. Ya da sadece harfe basarak kaplamayı hızlı bir şekilde açıp kapatabilirsiniz. İÇİNDE klavyenizde. Burada, yer paylaşımını kapatma seçeneğinin işaretini kaldırıyorum:

 Radyal Filtre için Yer Paylaşımını Göster seçeneği. Yer Paylaşımını Göster seçeneğinin işaretini kaldırın.

Yer paylaşımı kapalıyken resmim şu ana kadar şöyle görünüyor:

 Radyal Filtre kaplamasını kapattıktan sonraki görüntü. Kaplamayı kapatmak, efektin görülmesini kolaylaştırır.

Önizlemeyi Gösterme ve Gizleme

Görüntüde yaptığımız değişikliklerin canlı bir önizlemesini görmemizin nedeni, varsayılan olarak, Ön izleme Camera Raw iletişim kutusunun üst kısmındaki seçenek işaretli. Önizleme seçeneğinin işaretini kaldırarak, değişikliklerimizi orijinal görüntüyle karşılaştırmak için herhangi bir zamanda önizlemeyi kapatabiliriz. Önizlemeyi tekrar açmak için tekrar kontrol edin. Veya harfe basabilirsiniz P Önizlemeyi hızlı bir şekilde açıp kapatmak için klavyenizde:

 Camera Raw iletişim kutusundaki Önizleme seçeneği. Önizleme seçeneği, önizleme alanının sağ üst köşesinin hemen üzerinde bulunur.

7. Adım: İkinci Bir Radyal Filtre Ekleyin

Camera Raw'un Radyal Filtresinin en güçlü özelliklerinden biri, aynı görüntüye her biri ayrı görüntü ayarlarına sahip ek Radyal Filtreler ekleyebilmemizdir! Yeni bir Radyal Filtre eklemek için Yeni Radyal Filtre panelinin üst kısmında:

 Camera Raw iletişim kutusuna yeni bir Radyal Filtre ekleme. Yeni seçeneğinin seçilmesi.

Ardından, ikincisini eklemek için ilk filtremizi eklerken öğrendiğimiz her şeyi kullanın. İlk olarak, görüntünün içine tıklayın ve yeni filtre şeklini oluşturmak için parmağınızı basılı tutarak dışa doğru sürükleyin. Ara çubuğu Gerekirse yeniden konumlandırmak için sürüklerken:

 İkinci bir Radyal Filtreyi tıklayıp dışarı sürüklemek. İkinci bir Radyal Filtreyi tıklayıp dışarı sürüklemek.

Radyal Filtreler Arasında Geçiş Yapma

Ekranımda artık iki yuvarlak nokta olduğuna dikkat edin. Her nokta filtrelerden birini temsil eder. Herhangi bir zamanda, sadece noktalarına tıklayarak ayarlarını yeniden düzenlemek için filtreler arasında geçiş yapabiliriz. Şu anda aktif olan filtrede renkli bir nokta bulunurken diğer nokta(lar) beyaz görünür. Burada, yeniden seçmek ve aktif hale getirmek için ilk filtrenin noktasına tıkladım:

 Noktalarına tıklayarak Radyal Filtreler arasında geçiş yapma. Noktasına tıklayarak orijinal filtreye geri dönme.

Noktasına tıklayarak yeni filtreme geri döneceğim. Bu ikinci filtreyle birkaç şeyin gerçekleştiğine dikkat edin. İlk olarak, ilk Radyal Filtredeki tüm ayarlarım bu ikinci filtreye kopyalandı. Bunu birazdan değiştireceğiz, ancak dikkat edilmesi gereken ikinci şey, efektimin yine şeklin dışına uygulanıyor olması. Bu ikinci filtre ile efektin görünmesini istiyorum içeri şekil, bu yüzden bir kez daha, Radyal Filtre panelinin altına sağdan aşağı kaydıracağım ve Etki Dışarıdan seçenek İçeri . Ya da sadece mektuba basabilirim X Klavyemde anında Dışarıdan İçeriye ve tam tersine geçiş yapmak için:

 Efekt seçeneğini Dıştan İçe değiştirme. Efekt seçeneğini Dıştan İçe değiştirme.

Ve şimdi, efekt ikinci filtrenin içinde görünüyor. Ayrıca filtrenin seçim noktasının kırmızıdan yeşile değiştiğine dikkat edin. A kırmızı nokta efektin uygulanmakta olduğu anlamına gelir dışarıda şekil iken, bir Yeşil nokta uygulanmakta olduğunu gösterir içeri :

 bir filtre's selection dot can be either white, red or green. Şeklin içindeki efekt ile filtrenin seçim noktası kırmızıdan yeşile dönmüştür.

Daha önce öğrendiğimiz adımları kullanarak ikinci filtremi yeniden boyutlandıracağım, taşıyacağım ve döndüreceğim, yeniden boyutlandırmak ve yeniden şekillendirmek için tutamaçları sürükleyerek, taşımak için şeklin içine tıklayıp sürükleyerek ve döndürmek için şeklin kenarına yakın bir yere tıklayıp sürükleyerek :

 İkinci filtreyi yeniden boyutlandırma, taşıma ve döndürme. İkinci Radyal Filtre için daha dar, çapraz bir şekil kullanmak.

Ardından, Radyal Filtre panelindeki görüntü ayar kaydırıcılarımı sıfırlamak istiyorum ve bunları sıfırlamanın başka bir kolay yolu da çift ​​tıklama onlar üzerinde. Burada, hepsini 0'a sıfırlamak için Pozlama, Kontrast, Netlik ve Doygunluk kaydırıcılarına çift tıkladım (diğerleri zaten 0'a ayarlıydı):

 Sıfırlamak için Camera Raw iletişim kutusundaki kaydırıcılara çift tıklayın. Onları sıfırlamak için kaydırıcılara çift tıklayın.

Artık ikinci filtrem sıfırlandığına göre, bu sefer şeklin içindeki genel renk sıcaklığını Sıcaklık panelin üst kısmındaki kaydırıcıyı biraz sola kaydırın. civarında bir değer -yirmi hafif bir mavi renk tonu katacaktır. bırakacağım renk tonu doğrudan altındaki kaydırıcı 0 çünkü resme yeşil veya macenta eklemek istemiyorum. ben de bırakayım Maruziyet kaydırıcı ayarla 0 ama arttıracağım Zıtlık ile +50 . Yine, bunlar sadece bazı denemelerden sonra bu belirli görüntüyle iyi çalıştıklarını bulduğum ayarlardır.

Vurguları azaltacağım, şeklin içindeki en açık alanlarda biraz daha fazla ayrıntı ortaya çıkararak, Öne Çıkanlar etrafında değer -25 . O zaman tersini yapacağım gölgeler kaydırıcı, artırarak +25 en karanlık alanlardan bazılarını aydınlatmak, yine daha fazla ayrıntı ortaya çıkarmak için. ben çarpacağım netlik değer +50 orta tonlarda daha fazla kontrast ortaya çıkarmak için ve son olarak, Doyma değer -30 renk doygunluğunu azaltmak için:

 İkinci Radyal Filtre için görüntü ayarlama ayarları. İkinci Radyal Filtre için görüntü ayarlama ayarları.

Son olarak, ikinci filtre için geçiş alanının boyutunu art arda çarparak artıracağım. Kuş tüyü miktarı elli :

 Radyal Filtre Tüy miktarını 50'ye çıkarmak. Tüy miktarını 50'ye çıkarmak.

Her iki Radyal Filtre uygulandığında görüntünün şu anda nasıl göründüğü:

 Photoshop CC'de iki Radyal Filtre kullanan vinyet efekti. İkinci Radyal Filtrenin ayarlarının uygulandığı görüntü.

8. Adım: Camera Raw İletişim Kutusunu Kapatın

Efektimden memnunum, bu yüzden TAMAM Ayarlarımı kabul etmek ve Camera Raw Filtresinden çıkmak için iletişim kutusunun sağ alt köşesindeki düğmesine basın:

 Camera Raw'dan çıkmak için Tamam düğmesine tıklayın. Tamam düğmesine tıklayarak.

Photoshop'un kendisinde Katmanlar paneline tekrar bakarsak, şimdi Camera Raw Filtresinin bir Akıllı Filtre resmin altında. Akıllı Filtrelere tıklayacağım görünürlük simgesi Camera Raw Filtresinin etkilerini belge penceresinde geçici olarak gizlemek için:

 Camera Raw'dan çıkmak için Tamam düğmesine tıklayın. Tamam düğmesine tıklayarak.

Bu, Radyal Filtre ile yaptığım tüm değişiklikleri gizler ve orijinal görüntüyü yeniden görüntüler. Yaptığımız hiçbir şeyden etkilenmediğine ve etkilenmediğine dikkat edin:

 Orijinal görüntü, Photoshop belge penceresinde bir kez daha görünür. Photoshop Essentials.com tarafından Shutterstock'tan lisanslı görsel Orijinal görüntü zarar görmeden yeniden görünür.

Camera Raw Filtresini tekrar açmak için Akıllı Filtre görünürlük simgesine tekrar tıklayacağım ve şimdi son Radyal Filtre skeç efektini görüyoruz:

 Radyal Filtre skeç efekti yeniden görünür. Nihai sonuç.