Microsoft, kritik güvenlik hatasını düzeltmek için başka bir acil durum Windows düzeltme eki yayınladı

Yazılım üreticileri, oluşturdukları her ürünle yıldırıcı bir zorlukla karşı karşıyadır. Bilgisayar korsanları popüler yazılımlarda sürekli olarak delik açtıklarından ve geliştiriciler bunları geldikçe yamaladığı için kedi ve fare oyunudur.

Bu hataların en kötüsü “sıfır gün” hataları olarak bilinir. Bunlar, bilgisayar korsanlarının zaten aktif olarak sömürdüğü bilinmeyen kusurlardır.Okumaya devam edin, size şu anda Windows makinelerini etkileyen en son makine ve Microsoft'un bu konuda ne yaptığını anlatacağım. Kaçırmayı göze alamayacağınız bir acil durum yaması.Sıfır gün Internet Explorer hatası

Microsoft yeni bir acil bant dışı düzeltme eki yayımladı ve bu kez Internet Explorer (IE) web tarayıcısını etkileyen kritik sıfır gün güvenlik açığı.

Ciddi kusur (CVE-2018-8653), bir saldırganın kurbanı zehirli bir siteyi ziyaret etmeye ikna ederek bir Windows makinesinin uzaktan kontrolünü ele geçirmesine izin verebilir.Saldırgan kontrolü ele geçirdiğinde, kötü amaçlı kod çalıştırabilir, program yükleyebilir, veri çalabilir ve hatta yönetici haklarına sahip yeni kullanıcılar oluşturabilir.

Ve en kötü yanı? Bilgisayar korsanları tarafından zaten kullanılıyor.

Microsoft, Google'dan bu konuda bir rapor aldıktan sonra sıfır gün kusurunu öğrendiğini söyledi. Kusur, tüm Windows sistemlerinde Internet Explorer 11'in neredeyse tüm sürümlerini etkiler - Windows 7 ila 10 ve Windows Server 2012, 2016 ve 2019.Web'e göz atmak için hala Internet Explorer kullanıyor musunuz? Bu yamayı olabildiğince çabuk aldığınızdan emin olun.

Windows nasıl güncellenir?

Çoğu Windows makinesi, güncellemeleri varsayılan olarak otomatik olarak indirip kurmaya ayarlıdır. Otomatik güncelleme ayarlarınızı değiştirmediyseniz, iyi olmalısınız.

Kontrol etmek istiyorsanız, nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:  • Windows 10'da Başlat'a tıklayın (Windows logosu)
  • “Ayarlar” ı seçin
  • “Güncelleme ve Güvenlik” i seçin
  • “Windows Update” bölümünde, “Güncellemeleri Kontrol Et” i seçin.

Not: “Windows Update” bölümü, şu anda indirilmekte veya uygulanmakta olan güncellemeleri göstermek için de kullanışlıdır.

Daha eski bir Vista veya Windows 7 sisteminiz varsa, Windows Güncellemelerini ayarlama ve kontrol etme ile ilgili ipuçlarımıza göz atın.