Kredi kartınızda garip bir ödeme mi gördünüz? Bu büyük suç halkası sorumlu olabilir

 Kredi kartı dolandırıcılık halkası © Manassanant Pamai | dreamtime.com

Kredi kartı veya banka hesap özetlerinizi ne sıklıkla gözden geçirirsiniz? Düzenli olarak yapmazsanız, bazı şüpheli işlemleri kaçırma ihtimaliniz vardır. Bir uyarıyı tetiklemek yeterli olmayabilir, ancak tekrarlanan ücretler büyük bir meblağ oluşturabilir. Kredi kartınızdan daha değerli 10 hesap için buraya dokunun veya tıklayın .

Mali tablolarınızı kontrol etmek her zamankinden daha önemli. Bir siber güvenlik araştırma ekibi, şüpheli olmayan kurbanlardan milyonlarca dolar çalan küresel bir kredi kartı dolandırıcılığı buldu.Dolandırıcılığın nasıl çalıştığını ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.İşte arka plan

Dolandırıcılar inanılmaz derecede kurnazdır. Bazıları kötü amaçlı bir bağlantıya tıklayıp bilgilerinizi girmenize güvenirken, diğerleri sizi sahte antivirüs yazılımı satın almaya ikna etmeye çalışır. Ancak tüm dolandırıcılar doğrudan kurbanlarla ilgilenmez.

Siber güvenlik şirketi ReasonLabs, kurbanların hiçbir şey yapmak zorunda olmadığı ve kredi kartı ekstrelerini kontrol edene kadar dolandırıcılıktan haberdar olmayacakları sinsi bir dolandırıcılığı ortaya çıkardı. Dolandırıcılık o kadar basit ki suçlulara milyonlarca dolar kazandırıyor.Günlük teknoloji akıllı dozunuz

Yalnızca profesyonellerin bildiği teknik ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenin.

İlk olarak, dolandırıcılar, üyelerin aslında kullanmadığı birkaç sahte flört ve müşteri destek web sitesi oluşturur. İşte gerçekten neler oluyor.

Suçlular, oluşturdukları sahte web sitelerine meşru ödeme süreçlerini dahil eder. Ardından, Dark Web'den çalıntı kredi kartları satın alırlar. bu çalıntı bir kredi kartının ortalama maliyeti sadece 10$ , böylece suçlular paralarını kısa sürede geri kazanırlar.Son olarak, suçlular, sahte web siteleri aracılığıyla abonelikleri ve hizmetleri ücretlendirmek için çalıntı kart ayrıntılarını kullanır. Bir bağlantıyı tıklayan veya sahte web sitelerini ziyaret eden birine güvenmek zorunda olmadıkları için etkilidir.

ReasonLabs bir blog gönderisinde şunları söyledi: bir suç örgütünün dolandırıcılığı yürüttüğüne ve Rusya'dan kaynaklandığına inandığını söyledi.

bu konuda ne yapabilirsin

düzenli olarak yapmalısın kredi kartı ekstrelerinizi dikkatlice inceleyin ve genel adlara sahip küçük miktarlara çok dikkat edin. Araştırma ekibine göre, dolandırıcılar, dolandırıcılıkla mücadele tespitinden kaçınmak için çeşitli finansal ve e-ticaret hileleri kullanıyor. İşte onların hilelerinden birkaçı:  • Daha az şüpheli olma eğiliminde olan yinelenen ödemeler alırlar.
  • Diğer abonelik hizmetlerine benzer şekilde nispeten küçük bir miktar yetkilendirin.
  • Genel adlar kullanın, böylece mağdurlar bu suçlamanın neyle ilgili olduğunu anlamasın.

Ayrıca meşru görünmek için sinsi bir numara kullanırlar. Kredi kartı ekstrenizde gösterilen genel bir web sitesine giderseniz, abonelik iptali talep etmek için bir düğme bulunur.

İptal düğmesine tıklarsanız, hırsızlar ters ibraz oranını düşürmek için aboneliği iptal eder. Bu, dolandırıcılığı ödeme işleme şirketlerinin ve bankaların radarı altında tutar.Banka ekstrelerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz çok önemlidir ve şüpheli bir şey görürseniz en kısa sürede bankanıza bildirin.