Kötü huylu beyin tümörleri çift olduğu için cep telefonu kanseri uyarısı

Cep telefonlarının özellikle yaygın olmadığı uzun zaman önce değildi. Elbette, bugünlerde kendinizle uğraşmıyorsanız, telefonunu kullanan birini görmeden hiçbir yere gidemezsiniz.

Cep telefonları popüler olmaya başladığında, kullanımlarının kansere yol açabileceği konusunda nadir rapor veya söylentiler vardı. Sonuçta, hücresel dalgalar başımıza çok yakın iyi bir şey olarak görülmedi.Soru her zaman, bu korkular ne kadar meşrudu? Bir cep telefonu kullanmak aslında sağlık sorunlarına yol açabilir mi?Zaman geçtikçe cevap daha açık hale geliyor

Cep telefonlarının daha önce sağlığımız üzerindeki etkisini iyi anlamak zordu. Çünkü bilimsel sonuçlara varmak için yeterli kanıt yoktu. Ancak zamanın bir şeyi temizlemenin bir yolu vardır ve ortaya çıkardığı şey oldukça ilgilidir.

“Halk Sağlığı ve Çevre Dergisi” nde yapılan bir araştırmaya göre, yeni kanıtlar malign tipte bir beyin tümörünün oranının son yirmi yılda iki katına çıktığını göstermektedir.Çalışmada 21 yıl boyunca 79.241 malign beyin tümörü analiz edildi. Keşfettikleri şey, Glioblastoma Multiforme veya GBM vakalarının 1995'te yılda 1.250'den şimdi yılda 3.000'in altında bir gölgeye yükseldiğiydi.

Cep telefonları, özellikle günümüzde daha yaygın olan malign tümörlerdeki farklılıkları hesaba kattığınızda, artış için bariz bir suçlu gibi görünüyor. Frontal temporal lobda bulunan yüksek tümör oranı, telefonların rol oynadığı fikrine güvenir.Ancak, hala çok şüphe var

Cep telefonlarını kansere yol açabilecek bir şey olarak göstermek kolay olsa da, bu konuda yaygın bir anlaşmaya yakın bir şey yoktur. Aslında, bazıları telefonlardan şüphelenebilse de, hiçbir şekilde hüküm giymeye hazır değiller.

Cep telefonlarının beyin tümörleri veya baş ve boyun bölgesindeki diğer kanserlerde artmış bir riske yol açtığı sonucuna varmayan daha önceki çalışmalar yapılmıştır. Bir örnek, 2015 yılında, “Avrupa Komisyonu Bilimsel Komitesi” nin Ortaya Çıkan ve Yeni Tanımlanmış Sağlık Riskleri konusundaki araştırmasının bir parçası olarak ele alındığı zamandı.

Tabii ki, bu farklı bir sonuca varılan önceki çalışmaları izledi.Tüm bunların anlamı ne?

Birçok bilimsel teori gibi, herkesin cep telefonlarının kanser riskini ne kadar arttırdığını kabul etmeden önce daha fazla kanıt gerekecektir. Ancak, cep telefonları sağlığımızı olumsuz yönde etkilemiş olsaydı, araştırma bu yöne işaret etmeye başladığı için kimseye sürpriz olmaz.

Bununla birlikte, CT taramaları, X-ışınları ve hatta atmosferdeki atom bombası testlerinden serpinti de dahil olmak üzere, oyunda olabilecek başka faktörler de var.Başka bir deyişle, cep telefonları kanser riskini artırabilirken, hiçbir şey belirlenmedi. Hala.

Muhtemelen telefonunuzu kullanmaya devam edeceğiniz için, istenmeyen aramaları da tanımlayabilir ve engelleyebilirsiniz

Müdahaleci çağrıları denemenin ve durdurmanın bir yolu robocall engelleme uygulamalarıdır. Bu uygulamaların iki işlevi vardır. Birincisi, sizi kimin aradığını belirlerler. İkinci olarak, topluluk tabanlı bir spam listesinde görünen istenmeyen aramaları engellerler. Çok kullanışlı bir araç olabilir ve işte bunu yapacak bir araç.