İPhone veya iPad'inizin kullanımını kolaylaştıran 7 akıllı numara

İPhone veya iPad kullanmak roket bilimi değildir. Sert Apple kullanıcılarının en çok sevdikleri şeylerden biri, güçlü bilgi işlem ile basit, kullanımı kolay işlevsellik kombinasyonudur.Aslında, günlük tüketim için yüz binlerce kişi dizüstü bilgisayarlarını ve masaüstü bilgisayarlarını telefonları veya tabletleri lehine atmaya karar verdi.Ancak, Apple gadget'ınızı parlak paketinden çıkardığınızda, henüz kişiselleştirilmiş gadget'ınız değildir. Bunun için, kendi ayarlarınızı yapmak için bazı ayarları değiştirmeniz gerekir.Bu yüzden iPad'inizi veya iPhone'unuzu daha önce olduğundan daha kolay kullanmanıza yardımcı olacak bu ipuçlarını ve listeyi oluşturduk. Metni büyütüyor olsun, bu yüzden okuması daha kolaydır veya iPhone veya iPad'inizin sizinle konuşmasını ve aradaki noktaları işaretlemenizi sağlarız.

Not: İOS 10'un en güncel sürümünü kullanmıyorsanız Apple iPhone veya iPad'inizi bu sürümle güncellemelisiniz (Ayarlar >> Genel >> Yazılım Güncelleme.) İOS gadget'ınızı 5 kolay adımda nasıl güncelleyeceğinizi öğrenmek için burayı tıklayın.1. Metni büyütüp kalın yapın

Mevcut iPhone’un geniş ekran boyutuna ve iPad’in daha büyük ekranlarına rağmen, bu ekranlardaki küçük baskıyı okumak her zaman kolay değildir. Neyse ki, Apple ekranınızın daha kolay okunmasını sağlamanın birkaç yolu vardır.

Metninizi daha büyük ve daha kalın yapmak istiyorsanız, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır: Ayarlar >> Genel >> Erişilebilirlik >> Daha Büyük Metin >> Daha Büyük Erişilebilirlik Boyutları.

Ardından, yazı tipinin boyutunu ayarlamak için kaydırıcıyı hareket ettirin. Metni kalın yapmak için Kalın Metin düğmesine dokunun. (Aşağıdaki resme bakın.)Not: Kalın metni açmak için iPhone veya iPad'inizi yeniden başlatmanız gerekir.

2. Daha büyük metin için yakınlaştırın

Metni büyütmek için bildiğim bir numara daha var. Ayarlar >> Genel >> Erişilebilirlik bölümüne gidin, sonra Yakınlaştır'ı açın.Ardından, çift dokunmak için üç parmağınızı kullanın; Mail, Safari ve Ev ve Kilit ekranlarınız gibi herhangi bir uygulamayı yakınlaştırabilir ve uzaklaştırabilirsiniz. Bu, bir Instagram fotoğrafını yakınlaştırmak istiyorsanız da işe yarayacaktır.

Not: Video izlerken yakınlaştırma ve uzaklaştırma da yapabilirsiniz. Yakınlaştırmayı kullanmak için, fotoğraflarda yaptığınız gibi iki parmağınızla içeri ve dışarı sıkıştırın.3. Klavye alternatifleri

Doğrudan iPhone veya iPad'inizin dokunmatik ekranına yazmak yerine standart bir klavye kullanmayı tercih ediyorsanız Apple, iOS 10 kullandığınız sürece diğer şirketler veya üçüncü taraf sağlayıcılar tarafından yapılan klavyeleri kullanmanızı sağlar. Ayarlar >> Genel >> Klavye >> Klavyeler >> Yeni Bir Klavye Ekleme.

Klavyenizi ekledikten sonra, bazı üçüncü taraf klavyelerin yalnızca Apple cihazınıza tam erişim izni verdiğinizde çalıştığını söyleyerek Apple'ın sizi uyardığını fark edeceksiniz. Siz izin vermedikçe Apple bu bilgileri paylaşmaz.

Bunu yapmak için: Ayarlar >> Genel >> Klavye >> Klavyeler >> klavyenize dokunun.4. Düğme şekilleri ekleyin

Okumayı kolaylaştıran bir diğer kullanışlı özellik Düğme Şekillerini açmaktır. (Ayarlar >> Genel >> Erişilebilirlik, ardından Düğme Şekilleri'ni açın.) Düğmelere anahatlar ve şekiller ekler, böylece nereye basacağınız konusunda daha iyi bir fikriniz olur. Örneğin, aşağıdaki resimde “Genel” etrafındaki taslağa bakın.5. Altyazıları etkinleştir

Altyazı ile TV izliyor musunuz? Bunlar TV ekranında, TV şovlarındaki ve reklamlardaki insanların söyledikleriyle eşleşen yazılı kelimelerdir. Kapalı Altyazı, işitmekte zorlanıyorsanız veya herkes uyumaya çalışırken bir TV şovunun veya filmin keyfini çıkarmak istiyorsanız son derece yararlıdır.

Altyazı veya Altyazı, çoğu Apple cihazında bulunur. Kurulumu kolaydır: Ayarlar >> Genel >> Erişilebilirlik bölümüne gidin. Ardından Altyazı'yı açın. Altyazının yazı tipini, boyutunu, türünü ve rengini özelleştirebilirsiniz.

6. Gadget'ınızın size okunmasını sağlayın

İPhone veya iPad'inizde gezinirken ses ipuçlarına ihtiyacınız varsa VoiceOver'ı açabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, VoiceOver Apple cihazınızdaki kelimeleri yüksek sesle okur. Buna yazılı içerik de dahildir. Ama aynı zamanda ekranda göremeyeceğiniz şeylerin açıklamalarını da sağlar.

Bir metin veya e-posta yazarken her harfi okuyacaktır. Hangi uygulama düğmesine dokunduğunuzu, sizi kimin aradığını, ne kadar pil ömrünüz kaldığını ve daha fazlasını söyleyecektir.

VoiceOver, haritalarda size yol tariflerini okuyacak, kameranıza çekiminizde kaç kişinin bulunduğunu söyleyecek ve sözlü fotoğraf açıklamaları alacaktır. Ekrana notlar ve harfler yazabilir ve VoiceOver'ın mesajlarınızı e-posta ve diğer uygulamalar için metne çevirmesini sağlayabilirsiniz.

Açmak için: Ayarlar >> Genel >> Erişilebilirlik bölümüne gidin, ardından VoiceOver'ı açın. Konuşma hızını ayarlamak da dahil olmak üzere VoiceOver ile pratik yapma seçeneğiniz vardır. İOS aygıtınızdan VoiceOver'ı kullanmak için, ana sayfa düğmesine üç kez basın.

7. Daha iyi uyarılar alın

İPhone'unuz ne kadar sesli ve titreşimli olursa olsun, hala aramaları kaçırırsınız veya okunmamış mesajlarınız olduğunu fark etmezsiniz. Özellikle işitme güçlüğü çekiyorsanız, dikkatinizi çekmenin daha iyi yolları vardır.

Bunun bir yolu, sizi uyarmak için iPhone'unuzun LED ışığını kullanmaktır. LED yanıp sönen ışıkları ayarlamak için: Ayarlar >> Genel >> Erişilebilirlik bölümüne gidin. Ardından, Uyarılar için LED Flaş'ı açın.

Daha iyi uyarılar almanın başka bir yolu var: özel titreşimler. Gelen mesajlar ve FaceTime aramaları için özel titreşimler ayarlayabilirsiniz.

Ayarlar >> Sesler >> Zil Sesi >> Titreşim'e gidin. Veya kişi listenize gidebilirsiniz; Düzenle'ye basın ve kişilerinizin her biri için Titreşim seçeneğini belirleyin.