iPhone 14 ve Apple Watch 8'de Kilitlenme Algılama nasıl kullanılır?

  Apple Watch'ta Kilitlenme algılama nasıl kurulur

Apple Watch'ların ve iPhone'ların en yeni nesilleri ve yeni özellikleri burada. En yeni Apple Watch çeşitleri (Ultra, SE 2022, Series 8) ve iPhone 14 serisi ile sunulan tüm özellikleri tartışacak olsak da, aklımı başımdan alan belirli bir özelliğe göz atalım: Kilitlenme Algılama Apple Watch ve iPhone için destek.



Peki nedir bu özellik? Cihazınız için mevcut mu? Ve en önemlisi, Apple Watch ve iPhone'unuzda Crash Detection'ı nasıl kullanabilirsiniz? Hemen öğrenelim!



iPhone ve Apple Watch'ta Kilitlenme Algılama nedir?

  Apple Watch'ta Kilitlenme Algılama
Kaynak: Elma

Çarpışma Algılama, düşme algılamanın gelişmiş bir versiyonu olarak adlandırılabilir. Bunda, Apple Watch veya iPhone'unuz bir araba kazası algılar ve otomatik olarak kullanmak için bir seçenek açar. iPhone'unuzda Acil SOS veya elma izle .



Etkinleştirildiğinde, cihazlarınız konum paylaşacak ve acil durum kişilerini ve servisleri bilgilendirecektir. Apple, çarpışma testi laboratuvarlarında gelişmiş bir sensör-füzyon algoritması geliştirmek için yıllardır ön, yan, arka ve devrilme çarpışmaları üzerinde çalışıyordu.

Özelliği etkili bir şekilde kullanmak için Apple Watch, yerleşik jiroskop, hareket sensörleri, ivmeölçer, mikrofon, GPS ve barometre okumalarından gelen verilerin yardımını kullanır. Bu arada iPhone, yerleşik jiroskopunu, çift çekirdekli ivmeölçerini ve bağlıysa desteklenen Apple Watch'tan gelen verileri de kullanır.



Ve ilgili gizlilik için, veriler dışarıdaki herhangi bir yere gönderilmeyecek, aynı zamanda şifrelenmiş olan cihazınızın içinde saklanacaktır.

Kilitlenme Algılamayı destekleyen Apple cihazları

Artık Apple'ın Kilitlenme Tespitinin nasıl çalıştığını bildiğinize göre, hangi iPhone'ların ve Apple Saatlerinin bu özelliği desteklediğini kontrol edelim. Hem desteklenen iPhone'u hem de Apple Watch'u kullanırsanız, özellik çok daha verimli çalışır.

iOS cihazlar:



  • iPhone 14
  • iPhone 14 Artı
  • iPhone 14 Pro
  • iPhone 14 Pro Maks

Gelecekteki iPhone'ların yerleşik Kilitlenme Tespitini de destekleyeceğini umabiliriz.

watchOS cihazları:

  • Elma İzle Ultra
  • elma izle 8
  • Apple Watch SE (2022)

Gelecekteki Apple Saatleri, mevcut nesil üzerinde bir yükseltme olacağından, gelecekteki tüm varyantların Kilitlenme Algılama özelliğinin güncellenmiş bir sürümüyle gelmesini bekleyebiliriz.



Kilitlenme Algılama iPhone ve Apple Watch'ta nasıl çalışır?

  iPhone 14'te Kilitlenme Algılama nasıl kullanılır?

Kilitlenme Algılama, bu özelliği destekleyen cihazlarda varsayılan olarak mevcut olacaktır. Kilitlenme Algılama otomatik olarak etkinleştirilir yeni piyasaya sürülen iPhone 14 serisinde ve binek otomobilleri, SUV'leri ve kamyonetleri sürerken Apple Watch 8.

Ani bir kaza veya çarpma ile karşılaştığınızda hem iPhone hem de Apple Watch size Acil SOS'u etkinleştirme, konumunuzu sağlama ve acil durumda iletişime geçilecek kişileri bilgilendirme seçeneği sunar.



İki yeni hareket sensörü ve bir sensör-füzyon algoritmasının yardımıyla, en yeni Apple Watch'lar ağır çarpışmaları algılayabiliyor. iPhone 14 serisindeki sensörler, 256G'ye kadar olan çökmeleri algılayarak, aşırı darbeden sonra bile Acil Durum SOS'unu etkinleştirmesine olanak tanır.

Kullanıcı çarpmadan 10 saniye sonra bu istemi yanıtlamazsa, cihaz otomatik olarak Acil SOS'u açar. Kilitlenme Algılama özelliği, açsanız bile çalışır Apple Watch'ta düşük güç modu veya iPhone .

Bu kadar!



Otomobil üreticileri araçlarının güvenlik özelliklerini iyileştirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırken, Apple'ın kullanıcılarının güvenliğini artırmak için bilinçli bir çaba sarf ettiğini görmek harika. Yeni Kilitlenme Algılama özelliği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ve bunun ne kadar etkili olacağını düşünüyorsunuz? Yorumlarda bana bildirin.