Mac'te Oynatılmayan Flash Videoları Nasıl Onarılır

Çoğu web sitesi Flash'tan uzaklaşırken, Flash Videoları içeren belirli web siteleri hala vardır ve bunları izlemek isteyebilirsiniz. Bu nedenle, Safari ve Chrome Tarayıcılarda Mac'te Oynatılmayan Flash Videoları sorununu çözmek için aşağıdaki adımları sunuyoruz.MacMac'te Oynatılmayan Flash Videoları

Flash Videoların Mac'te oynatılmaması sorunu, macOS'un Adobe Flash Player ile kolayca uyumlu olmamasıyla ilgilidir ve Flash Videoların Mac'te çalışmasını sağlamak için belirli tarayıcı ayarlarında ince ayar yapılarak düzeltilebilir.

Genel olarak, Flash Videoların Mac'te oynatılmaması sorununu aşağıdaki yöntemleri kullanarak çözebilmelisiniz.

  1. Adobe Flash Player'ı yükleyin
  2. Web tarayıcısında Flash'ı etkinleştirin
  3. Web tarayıcısında JavaScript'i etkinleştirin
  4. Pop-up Engellemeyi Devre Dışı Bırak
  5. Tarayıcı Önbelleğini Temizle
  6. Adobe Flash Player'ı Kaldırma / Yeniden Yükleme

Not: YouTube, Flash kullanmaz ve Safari veya Chrome Tarayıcıları kullanarak Mac'te YouTube Videolarını Oynatma konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız.YouTube Videolarını oynatırken sorun varsa, Mac'inizde Safari'nin ve Chrome Tarayıcıların en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun.

1. Adobe Flash Player'ı Mac'e yükleyin

Flash Videoları oynatabilmek için, Mac'inize Adobe Flash Player'ın en son sürümünü indirmeniz ve yüklemeniz gerekir.

Bunu yapmadıysanız, Adobe'nin resmi web sitesine giderek Adobe Flash Player'ı indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Flash Player Sayfası .Not: Flash Player'ı başka herhangi bir web sitesinden değil, Adobe’nin resmi web sitesinden kurduğunuzdan emin olun.

2. Safari / Chrome Tarayıcıda Flash'ı etkinleştirin

Adobe Flash Player'ı kurduktan sonra bile, hala Mac'te oynatılmayan Flash Videoları bulabilirsiniz. Bunun nedeni, Flash'ın yalnızca site bazında etkinleştirilmesine izin veren Safari'deki varsayılan ayardır.

Bu, Safari Tercihler ekranına gidip Eklentiler bölümünde Flash Player Player'ı etkinleştirerek düzeltilebilir.TıklamakSafariMac'in üst menü çubuğundaki sekmesine tıklayın veTercihler. Ardından, tıklayınWeb sitelerive web sitesi için Adobe Flash Player Eklentisinin seçildiğinden emin olun (Aşağıdaki resme bakın).

MacSağ alt köşede, diğer web sitelerini ziyaret ederken Flash'ı etkinleştirme seçeneğini göreceksiniz. Güvenlik nedenlerinden ötürü, Flash'ı site bazında etkinleştirme varsayılan seçeneğine bağlı kalmanız önerilir.

Chrome tarayıcı olması durumunda, Chrome Gelişmiş Ayarlar'da 'Gizlilik ve Güvenlik' bölümüne giderek Flash Player desteğini etkinleştirebilirsiniz.

Tıklamak3 noktalı menüsağ üst köşede bulunan ikon ve tıklayınAyarlar.Aşağı kaydırın ve tıklayınİleri.Tekrar aşağı kaydırın ve tıklayınİçerik ayarları'Gizlilik ve Güvenlik' bölümünde bulunan seçenek.Chrome Tarayıcıda İçerik Ayarları Seçeneği

Ardından, tıklayınFlaşve değiştir AÇIK için seçenekÖnce Sor (önerilir).Chrome Tarayıcıda Flash

3. Safari ve Chrome'da Javascript'i etkinleştirin

Flash Videoları oynatmak için, web tarayıcısında JavaScript'in de etkinleştirilmiş olması gerekir. Bu nedenle, Mac'inizdeki Safari veya Chrome Tarayıcıda JavaScript'in etkinleştirildiğinden emin olun.

TıklamakSafariMac'in üst menü çubuğundaki sekmesine tıklayın veTercihler. Ardından,Güvenliksekme ve kontrol etJavascript'i etkinleştirseçeneği.

Safari Tarayıcısında Javascript

Chrome tarayıcısı durumunda, tıklayın3 noktalı menüsağ üst köşede bulunan simgesine tıklayın ve tıklayınAyarlar. Aşağı kaydırın ve tıklayınileri. Ardından, 'Gizlilik ve Güvenlik' bölümüne gidin veİçerik ayarları.

Chrome Tarayıcıda İçerik Ayarları Seçeneği

Sonraki ekranda tıklayınJavaScriptve seçeneği AÇIK duruma getirinİzin veriliyor(Önerilen).

Chrome Tarayıcıda JavaScript

4. Safari / Chrome'da Popup Engellemeyi Devre Dışı Bırakın

Web tarayıcınızda Popup'ları engelleme seçeneğini devre dışı bırakmadığınız sürece belirli web siteleri video oynatmanıza izin vermez. Söz konusu web sitesi için açılır pencere engellemeyi devre dışı bırakmayı deneyebilir ve Videoları oynatıp oynatamayacağınızı görebilirsiniz.

Safari'de, Safari Tercihleri ​​ekranının Güvenlik Bölümüne giderek Popup engellemeyi devre dışı bırakabilirsiniz.

Mac

Chrome'da, şu seçeneği AÇIK duruma getirebilirsiniz:Engellendi (önerilir)Açılır Pencereler bölümünde veya belirli bir web sitesi için Açılır Pencereleri etkinleştirerekİnternet sitesiAçılır pencereler bölümünde listeye izin vermek için.

Chrome

Not: Yukarıdaki görüntüde, pop-up'lara yalnızca 'İzin Ver' bölümünde belirtilen web siteleri için izin verilir ve diğer tüm web siteleri için devre dışı bırakılır.

5. Tarayıcı Önbelleğini Temizle

Videolar hala çalışmıyorsa, web tarayıcınız büyük olasılıkla en yenilerini indirmek yerine önbelleğe alınmış eski sayfaları yüklüyordur.

Chrome'da Önbelleği temizlemek için,3 noktalı menüsimge>Daha Fazla Araçve sonra tıklayınTarama Verilerini Temizleseçeneği.

Chrome Tarayıcıda Tarama Verilerini Temizle seçeneği

Bir sonraki ekranda, 'Önbelleğe alınmış görüntülerin ve dosyaların' işaretlendiğinden emin olun veNet verilerbuton.

Chrome Tarayıcıda Tarama Verilerini Temizle

Safari tarayıcısında Önbelleği temizlemek için şu makaleye göz atabilirsiniz: Mac'te Safari Tarayıcı Önbelleği Nasıl Temizlenir .

6. Adobe Flash Player'ı Kaldırma / Yeniden Yükleme

Bu düzeltme, Mac'inizde yüklü olan Adobe Flash Player sürümü bozulmuşsa veya güncelliğini yitirmişse işe yarayabilir.

İndir Mac için Flash Player Uninstaller Adobe’nin resmi web sitesinden indirin ve Mac'inizde Flash Player'ı kaldırmak için talimatları izleyin.

Flash Player'ı kaldırdıktan sonra, Mac'inizi yeniden başlatın ve Adobe Flash Player'ın en son sürümünü Adobe’nin resmi web sitesinden indirin / yükleyin.

İlişkili