Windows 10'da Bilgisayar Seri Numarası Nasıl Bulunur

Yükseltmeye çalışırken bilgisayarın Seri Numarasını sağlamanız gerekecektir. BIOS veya Sürücü Yazılımını İndirin. Windows 10'da Bilgisayarın Seri Numarasını Bulma adımlarını aşağıda bulacaksınız.

Windows 10Windows 10'da Bilgisayar Seri Numarasını Bulun

Genel olarak, bir Windows bilgisayarın Seri Numarası, Dizüstü Bilgisayarın altına veya bir Masaüstü Bilgisayarın arka tarafına yapıştırılmış etikette bulunmalıdır.Etiket solmuşsa, bilgisayarınızın Seri Numarasını okumakta zorlanabilirsiniz.

Böyle bir durumda, bilgisayarınızın Seri Numarasını Ayarlar'ı kullanarak veya Sistem Bilgileri Ekranına giderek bulamayacaksınız.Bu nedenle, bilgisayarınızın Seri Numarasını bulmak için aşağıda bir dizi yöntem sunuyoruz.

1. Komut İstemini Kullanarak Bilgisayar Seri Numarasını Bulun

WMIC komutunu kullanarak Dizüstü Bilgisayarınızın veya Masaüstü Bilgisayarınızın Seri Numarasını bulmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Sağ tıklayınBaşlatdüğmesine tıklayın ve tıklayınKomut İstemi (Yönetici).Komut İstemi Yöneticisini Aç

iki. Komut İstemi ekranına yazınwmic bios seri numarasını alve basıngiriş anahtarıbilgisayarınızın klavyesinde.

Komut İstemini Kullanarak Bilgisayar Seri Numarasını Bulun3. Komut yürütüldüğünde, listeleyecektirSeri numarasıBilgisayarınızın, Komut İstemi ekranında 'Seri Numarası' girişinin altında (yukarıdaki resme bakın).

WMIC komutu bilgisayarın Seri Numarasını göstermiyorsa, büyük olasılıkla bilgisayarınızın Üreticisi Seri Numarasını BIOS / UEFI Firmware'e kaydetmemiştir.Böyle bir durumda, bilgisayarınızın Seri Numarasını bulmak için aşağıda verilen diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

2. Kutudaki Etiketi Kontrol Edin

Hala Dizüstü Bilgisayarınızın veya Masaüstünüzün teslim edildiği kutuya sahipseniz, Seri Numarasını kutuya yapıştırılmış bir etikette bulabilmeniz gerekir.

Dizüstü bilgisayarı çevrimiçi satın aldıysanız, Bilgisayar Seri Numarasını E-posta Makbuzunda bulabilirsiniz.3. Kayıt ve Garanti Belgelerini Kontrol Edin

Bilgisayarınızı üreticiye kaydettirdiyseniz, seri numarası Kayıt belgesinde bulunmalıdır.

Size bir Garanti verildiyse veya uzatılmış Garanti satın aldıysanız, Seri Numarası Garanti sertifikasında bulunmalıdır.4. Pil Bölmesini ve Kasayı Kontrol Edin

Çıkarılabilir pili olan bir Dizüstü Bilgisayar olması durumunda, Seri Numarası pil bölmesine yapıştırılmış etikette bulunabilir.

Bir masaüstü bilgisayar olması durumunda, Seri Numarasını bilgisayar kasasının içine yapıştırılmış bir etikette bulmak alışılmadık bir durum değildir.

5. Surface Cihazlarında Microsoft Seri Numarasını Bulun

'Yüzey' gibi Microsoft cihazları söz konusu olduğunda, Seri Numarası genellikle 12 basamak uzunluğundadır (yalnızca sayıları içerir) ve Microsoft Seri Numarası olarak bilinir.

Surface Cihazınızın teslim edildiği ambalajın üzerinde Microsoft Seri Numarasını bulabilmeniz gerekir.

Orijinal ambalajınız yoksa, her Surface cihazında bulunan Surface Uygulamasını kullanarak Microsoft Seri Numarasını bulabilmeniz gerekir.

1.Surface Uygulamasıve tıklayıngeri bildirimbuton.

iki. Sonraki ekranda ('Yüzeyiniz'),Microsoft Seri Numarasılistelenmiş.

Diğer bilgisayarlar gibi, Microsoft Seri Numarası da Surface cihazının gövdesine yapıştırılan etikette bulunmalıdır.

Etiketi altta veya yanlarda bulamazsanız, Klavyeye takılan Yüzey panosunun alt kenarını ve ayrıca Yüzey Klavyesinin altını da kontrol edin.

Surface Pro Modelleri söz konusu olduğunda, destek çubuğunu açın ve tabanına yakın bir dizi sayı arayın.

İlişkili