Google Play Store'dan yeni kötü amaçlı yazılım tehditleri

Yıl sona ererken, geçen yılın bazı gelişmeleri üzerinde düşünmenin zamanı geldi. Bu yıl teknoloji dünyasında daha iyi akıllı ev ürünleri ve daha akıllı giyilebilir araçlar da dahil olmak üzere birçok şey değişti.

Ancak tüm değişikliklerin ardışık düzene girmesiyle bir şey değişmedi: Google Play mağazasındaki kötü amaçlı yazılım. Sadece bu yıl, indirme platformunda birden fazla kötü amaçlı yazılım olayı oldu - ve işler iyileşiyor gibi görünmüyor. Son Google Play kötü amaçlı yazılım olayını görmek için dokunun veya tıklayın.Ve şimdi, Google Play'de başka bir kötü yazılım grubu keşfedildi. Bu uygulamalar sıradan oyunlar ve araçlar şeklindedir ve yüklendikten sonra telefonunuzu müdahaleci tam ekran reklamlarla doldururlar. Google Play'de çılgınlık hiç bitecek mi? İşte en son keşif hakkında bildiklerimiz.Başka bir kötü toplu iş

Google Play mağazasında 116 zararlı uygulamadan oluşan yeni bir grup keşfedildi. Bu uygulamalar, programların kullanıcıların telefonlarına sızdığını ve onları sinir bozucu tam ekran reklamlarla bombaladığını söyleyen güvenlik firması White Ops'taki araştırmacılar tarafından keşfedildi.

Bu rahatsız edici uygulamaların aralarında 4.6 milyondan fazla indirme var ve White Ops, programların kurbanlarının telefonlarını reklam sahtekarlığı yapmak için kullandığına inanıyor. Bu, arkalarındaki geliştiriciler için, tıklanan her reklam için kredi kazanan (veya bir tıklama simülasyonu) düzenli bir kâr elde eder.Android'de reklam sahtekarlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için hafifçe vurun veya tıklayın.

Uygulamaların, programların bir kullanıcının ayarlarından bağımsız olarak tüm ekranı kaplayan reklamları göstermesine olanak tanıyan “Soraka” ve “Sogo” olarak adlandırılan iki tür kod kullandıkları bildiriliyor. Rahatsız edici uygulamaların dışında reklam raporları bile var, bu da sorunun telefonun geneline yayıldığı anlamına geliyor.

Şu an itibariyle, keşfedilen uygulamaların çoğu Google tarafından kaldırılmıştır (bu tür olaylar için tipiktir). Ama merakla, rahatsız edici programlardan biri kalıyor: “Best Fortune Explorer” adlı bir oyun uygulaması.Uygulama için incelemelerde sadece hızlı bir gözetleme her şeyi söylüyor. Gördüğünüz gibi, gerçek incelemeler uygulamadaki sorunlar hakkında ayrıntılara giriyor, ancak tonlarca sahte 5 yıldızlı yorum arasında yokuş yukarı bir savaş veriyorlar.

Google Play'de bu kötü amaçlı uygulamalara karşı kendimi nasıl koruyabilirim?

Tüm uygulama adları yayınlanmadığından, Best Fortune Explorer dışında bu uygulamalardan herhangi birini indirip indirmediğinizi belirlemenin kolay bir yolu yoktur; ancak, yakından tanımadığınız geliştiricilerden gelen tüm uygulamalara ihtiyatlı davranılmalıdır.

İndirme işleminden önce uygulama incelemelerini her zaman yakından okuyun ve bir sürü sahte görmediğinizden emin olmak için inceleme sayısını kontrol edin. Küçük bir havuz dışında birkaç beş yıldızlı değerlendirmeleri belirgin bir kırmızı bayraktır. Yukarıdaki resimde olduğu gibi, yıldız derecelendirmesi ile derinden çelişen incelemeler ciddiye alınmalıdır.Bu noktada, Google Play mağazasından tamamen kaçınmayı tavsiye etmeye değer. Ne yazık ki, şu anda Android uygulamalarını almak için tek uzaktan 'güvenli' uygulama mağazası. Bu arada, yalnızca tanıdık geliştiricilerin uygulamalarını indirmeye devam edin.

Belki Google, uygulama mağazasını denetlemek için Yeni Yıl Çözümü yapabilir. Yine de, pek olası görünmüyor.Google Play kötü amaçlı yazılım sorununun ne kadar kötü olduğunu görmek için dokunun veya tıklayın.