Geçen hafta gelen kutumda bulduğum 5 dolandırıcılık e-postası

Her hafta ekibim ve ben, ister Apple'dan yasal bir e-posta, ister şirketinizin CEO'sundan sahte bir e-posta olsun, sahte, sahte ve çöp e-postaları nasıl tespit edeceğiniz konusunda bir tür uyarı veya nasıl yapılır. Hatta bir tanesi bordro için doğrudan depozito kullanan insanları ve şirketleri hedef aldı.Bu yüzden, aldığım sahte ve spam içerikli e-postalardan oluşan bir koleksiyonun yanı sıra onları nasıl tespit edeceğiniz ve bunları önlemek için ne yapacağınız konusunda bir araya getirmenin “eğlenceli” olacağını düşündüm. Gelen kutunuzu asla bu tür mesajlardan tamamen kurtaramazsınız, ancak ne kadar çok bilirseniz, o kadar güvenli olursunuz.İlk örnek korkutucu. Şifrem doğru, ama neyse ki cevap vermekten daha iyi biliyordum.

Sahte gasp e-postası örneği

Bu e-postayı gönderen, bir şekilde nadiren kullandığım bir e-posta adresine bağlı olan bu web sitesine şifremi biliyordu. Açıkçası, bu bilgileri web sitesinden aldılar, benden değil. Bu sahte olarak tespit etmek kolaydı - “Kathy” nin bahsettiği site türlerini hiç ziyaret etmedim ve cihazımda kimsenin web kamerama erişmediğini bilecek kadar korumam var.Sonraki ikisi e-posta kimlik avında, insanların yalnızlığı ve sevgi arayan oyunlar.

Aşkı arayan birine örnek

Konu satırı dikkatimi çekti çünkü çoğunuzun bildiği gibi Hawaii'yi seviyorum ve orada ikinci bir evim var. Ve harika arkadaşlarım var. Ancak, bu kolay bir kırmızı bayraktı - ben centilmen değilim!Böyle bir mesaj alırsanız ne yapmalısınız? Hiçbir bağlantıyı tıklamayın ve yanıt vermeyin. Önemsiz olarak işaretleyin, böylece e-posta sağlayıcınız bu tür iletileri tanıyacak ve otomatik olarak filtreleyip önemsiz klasörlerinize gönderecektir.

Fotoğraflı e-dolandırıcılık e-postası örneği

Aşkı arayan bu e-posta, “Tatyanulenka” nın bir fotoğrafını ekleyerek aldatıcı bir çığır açıyor.Böyle bir mesaj alırsanız ne yapmalısınız? Hiçbir bağlantıyı tıklamayın ve yanıt vermeyin.

Sevgi arıyorsanız ve çevrimiçi eşleştirme sitelerine kaydolduysanız, bunun gibi istenmeyen e-postalara tıklamadan önce kullanabileceğiniz küçük bir silahınız var. Görüntünün ekran görüntüsünü alın - fotoğrafı İNDİRMEYİN - ve ters görüntü araması yapın.Tatyana için yaptık ve baktıklarımız:

Ters görüntü araması nasıl yapılır? Google'a gidin ve sağ üstteki 'Görseller' kelimesini tıklayın. Bunu görmelisiniz:Kamera simgesini tıklayın ve ardından “Resim yükle” yazan sekmeyi tıklayın. Resminizi tıklayıp yükleyin veya arama sayfasına sürükleyin.Yazım hatalarıyla dolu ED kimlik avı e-postası!

Bu e-postada çok fazla yazım hatası var, gülünç, ama aynı zamanda “erektil disfonksiyon” gibi kelimeleri izleyen e-posta hizmetlerini de oynamaya çalışıyorlar. Her kelimenin yanlış yazılmış olduğunu fark edeceksiniz. “Online” kelimesi bile yanlış yazılmış çünkü O için sıfır var.

Yine, böyle mesajlar alırsanız, e-posta sağlayıcınızın bilmesi için bunları işaretleyin. E-posta sağlayıcılarımıza ne kadar çok rapor verirsek, onları işaretleme ve ilk etapta görünmelerini engelleme konusunda o kadar iyi olurlar.

Google'dan 1,4 milyon dolar kazandım!

Bir şeyin gerçek olamayacak kadar iyi göründüğünü söylemenin, muhtemelen doğru olduğunu hatırlayın. İşte iyi bir tane ve ne kadar ikna edici olabileceğine bakın!

Kimden alanı GOOGLE diyor, ancak e-posta adresine baktığınızda - info@ruby-inc.io? Kırmızı bayrak 1 numara!

Mesaj, özellikle çekilişe giren ve piyango bileti satın alan biriyseniz, şüphesiz insanları kandırabilir.

Seni ne rahatsız edecek? İlk olarak, gönderen bir Google adresi değildir ve yanıtlama e-posta adresi de değildir.

İkincisi, bu ilk paragrafın anlamı nedir? Google'ın bundan daha iyi yazarları olduğunu düşünmüyor musunuz? Ve “E-posta elektronik çevrimiçi çekilişlerinin sonuçlarının resmi yayınında kazanan” tam olarak ne anlama geliyor?

Asla böyle mesajlara cevap vermeyin ve bir mesaj alırsanız spam olarak işaretleyin ve hiçbir bağlantıyı tıklamayın.