Excel Dosyası Başka Bir Kullanıcı Tarafından Düzenlenmek Üzere Kilitlendi

'Dosya başka bir kullanıcı tarafından düzenlenmek üzere kilitlendi' hata mesajı nedeniyle bir Excel dosyasını açamaz veya düzenleyemezseniz, bu sorunu Microsoft Excel'de düzeltmek için aşağıdaki adımları bulacaksınız.Excel Dosyası Başka Bir Kullanıcı Tarafından Düzenlenmek Üzere KilitlendiExcel Dosyası Başka Bir Kullanıcı Tarafından Düzenlenmek Üzere Kilitlendi

Microsoft Excel'deki Dosya Kullanımda ve Dosya Düzenleme İçin Kilitlendi hatası, hem dosya başka bir kullanıcı tarafından kullanılıyorsa (paylaşılan çalışma kitabı olması durumunda) hem de dosya sizin tarafınızdan kilitlendiğinde ortaya çıkabilir.

Paylaşılan Dosya durumunda, başka bir kullanıcı dosya üzerinde çalışıyorsa veya dosyayı bilgisayarında açık bıraktıysa bu hata oluşabilir.

Dosyayı kimseyle paylaşmıyorsanız ve 'Dosya başka bir kullanıcı tarafından düzenlenmek üzere Kilitlendi' hata mesajını görmeye devam ediyorsanız, diğer kullanıcı sizsiniz.Öyleyse, hem Paylaşılan hem de Tek sahip durumlarında 'Dosya başka bir kullanım tarafından Düzenlenmek Üzere Kilitlendi' hatasını düzeltme adımlarına bir göz atalım.

1. Excel Dosyası Başka Bir Kullanıcı Tarafından Düzenlenmek Üzere Kilitlendi - Tek Sahipli Vaka

Bir Excel dosyasını açtığınızda, Microsoft Office geçici bir sahiplik dosyası oluşturur ve Excel Dosyasını kapatır kapatmaz bu dosyayı otomatik olarak siler.

Ancak bazen dosya düzgün kapanmaz ve geçici sahiplik dosyası bellekte kalır, bu da Excel'de 'Dosya Kullanımda ve Dosya Düzenleme için Kilitlendi' hatasına yol açar.Bu sorunun çözümü, geçici sahiplik dosyasını bulup bilgisayarınızdan silmektir.

1. Sağ tıklayınBaşlatdüğmesine tıklayın ve tıklayınDosya Gezgini.

Dosya Gezginiiki. Dosya Gezgini ekranında, adı olan geçici sahiplik dosyasının konumuna gidin.~ $ve bu dosyayı silin.

Örneğin, açmak / düzenlemek istediğiniz Excel dosyasıexample.xls, adını taşıyan geçici bir sahiplik dosyası bulacaksınız~ $ example.com.

Geçici sahiplik dosyasını sildikten sonra, Excel Dosyanızı “Dosya başka bir kullanıcı tarafından düzenlenmek üzere Kilitlendi” mesajıyla karşılaşmadan açabilecek / düzenleyebileceksiniz.

2. Paylaşılan Excel Dosyası Başka Bir Kullanıcı Tarafından Düzenlenmek Üzere Kilitlendi

Paylaşılan Dosya olması durumunda 'Dosya başka bir kullanıcı tarafından Düzenlenmek Üzere Kilitlendi' mesajı alıyorsanız, diğer Kullanıcıdan Dosyayı kapatmasını veya Excel'deki birlikte yazma özelliğini kullanmasını isteyebilirsiniz.

Ancak, diğer Kullanıcı Dosyayı açık bıraktıysa ve şu anda müsait değilse, dosyayı uzaktan kapatmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Not: Bir ağdaki açık dosyaları uzaktan kapatabilmek için Excel dosyasının bulunduğu sunucuya Yönetici erişiminizin olması gerekir.

1. Not alınDosya adıveYolExcel Dosyasına.

iki. Sağ tıklayınBaşlatdüğmesine tıklayın ve tıklayınKOŞMAK.

Çalıştır Komutunu Aç

Not: Ayrıca şu tuşa da basabilirsiniz:pencereler+RÇalıştır komutunu getirmek için tuşlar.

3. Komutu Çalıştır penceresine yazınmmcve tıklayınTAMAM MIMicrosoft Yönetim Konsolu'nu açmak için.

Çalıştır Komutunu Kullanarak Microsoft Yönetim Konsolunu Açın

Dört. Sonraki ekranda tıklayınDosya>Ek Bileşen Ekle / Kaldır.

Ek Bileşen Ekle / Kaldır

5. Ek Bileşen Ekle veya Kaldır ekranında,Paylaşılan Klasörlerve tıklayınEklebuton.

Paylaşılan Klasörler Ek Bileşeni Ekle

6. Sonraki ekranda şunu seçin:Başka bir bilgisayarve tıklayınAraştırExcel Dosyasının bulunduğu diğer bilgisayarı bulmak için düğmesine basın.

Paylaşılan Dosyanın Bulunduğu Bilgisayarı Seçin

Diğer bilgisayarı bulduğunuzda,Dosyaları açseçeneğini ve tıklayınBitişdüğmesi (Yukarıdaki resme bakın).

7. Ek Bileşen Ekle veya Kaldır ekranına geri dönün,TAMAM MIPaylaşılan Dosyaları başka bir bilgisayarda yönetmek için Ek Bileşeni Eklemek için.

Başka Bir Bilgisayarı Yönetmek için Ek Bileşen Ekleyin

8. Bir sonraki ekranda, listeyi genişletin.Dosyaları aç> Kilitli'ye sağ tıklayınExcel Dosyasıve tıklayınKapat Dosyayı Açseçeneği.

Uzaktan Kapatın Başka Bir Bilgisayarda Excel Dosyasını Açın

Açık Excel dosyasını uzaktan kapatabildiğinizde, diğer kullanıcı Dosyadan kaldırılacak ve kilitli Excel dosyasını açıp üzerinde değişiklik yapabileceksiniz.

İlişkili
  • Windows 10'da Microsoft Excel'in Yanıt Vermeme Hatası Nasıl Onarılır
  • Microsoft Excel'de PDF Olarak Yazdırma veya PDF Olarak Kaydetme