E-posta ile mesajlaşmaya karşı: Hangisi gizliliğinizi daha iyi korur?

Gizlilik ve güvenlik her zaman büyük endişelerdir. Bilgisayar korsanları paranızı, kimlik bilgilerinizi ve hatta kimliğinizi çalmak için mevcut her aracı kullanır. Kimlik avı dolandırıcılığı siber suçlu kalabalıkta popülerdir.Sizi sökebilmelerinin bir yolu ev yönlendiricinize saldırmaktır. Yönlendiricinizin saldırıya uğradığını kontrol etmenin ücretsiz bir yolu için buraya dokunun veya tıklayın.Kullandıkları başka bir taktik, ister e-posta yoluyla ister mesajla olsun, mesajlarınızı okuma yollarını bulmaktır;Mesajlarınız korunuyor mu?

Mesajları gizli tutmak söz konusu olduğunda, anahtar onları şifrelemek.Şifreleme, konuşmalarınızı kendinizden başka biri tarafından duyulmak veya görülmekten korumak için son derece güvenli bir yoldur. Bu, verilerinizi gizleyen bir yöntemdir, böylece bir bilgisayar korsanı araya girse bile anlamsız bir şey göremezler.

Uçtan uca şifreleme, şifrelemenin iletişim yolunun bir ucundan diğer ucuna kadar uzandığı anlamına gelir. Bilgisayar korsanlarına mesajın herhangi bir sürümünü tıklayıp çalmaları için herhangi bir nokta sunmaz.

İlgili: Siber güvenlik 101: Çevrimiçi ortamda güvende olmak için bilmeniz gerekenler.Gmail ve Yahoo gibi popüler ücretsiz e-posta hizmetlerinin hiçbiri uçtan uca şifreleme sunmaz. Bu, gizlilik konusunda ciddiyseniz ve güvenli olduğunu bildiğiniz mesajlar göndermek istiyorsanız, uçtan uca şifreleme sunan kısa mesaj uygulamalarını kullanmak daha iyidir.

Şifreli mesajlaşma uygulamaları

Siber suçlular çok yaratıcı ve her zaman sistemi yenmek için yollar buluyorlar; ancak, daha önce belirtildiği gibi, uçtan uca şifreleme bilgilerinizi güvende tutar.

Uçtan uca şifreleme sağlayan birkaç uygulama şunlardır:Sinyal Özel Habercisi

Uçtan uca şifreleme için, Electronic Frontier Foundation (EFF) Sinyal mesajlaşma uygulamasını kullanmanızı önerir.WhatsApp’ın şifreleme protokolünü sağlayan aynı şirket olan Open Whisper Systems, Signal Private Messenger'ın da yaratıcısı. Mesajlaşma gizliliğiniz konusunda gerçekten ciddiyseniz, bu hizmet denemeye değer olabilir.

Apple’ın Mesajlar uygulaması

Apple platformundaysanız iOS ve macOS'taki Mesajlar uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu hizmet, iPhone'lar, iPad'ler ve Mac'ler de dahil olmak üzere iki Apple aygıtı arasında gönderilen mesajları ve ekleri korur. İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiyseniz iCloud'da depolanan kısa mesajlar da şifrelenir.Kötü haber şu ki, Android kullanıcılarına mesaj gönderiyorsanız şifrelenmezler. Android gadget'ları varsayılan olarak SMS mesajlarını şifrelemez, bu nedenle Android cihazlara sahip aileniz veya arkadaşlarınız varsa ve mesajları gizli tutmak istiyorsanız farklı bir uygulama kullanmanız gerekir.

WhatsappWhatsapp, Windows ve macOS bilgisayarlar ile Android ve iOS mobil cihazlar da dahil olmak üzere çeşitli platformlarda kullanılabilir.

Burada önemli bir not, Whatsapp'ın Facebook'a ait olması ve sitenin yıllar boyunca sahip olduğu tüm gizlilik sorunlarını biliyorsunuz. İşte Facebook'un kullanıcılarının güvenini nasıl kaybettiğine dair yeni bir örnek.

Whatsapp uçtan uca şifreleme sunsa da, Facebook ile ilişkisi nedeniyle ilk mesajlaşma uygulaması seçimimiz olmazdı. Her zaman olduğu gibi, hassas bilgiler gönderirken dikkatli olun.