Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra: Hangisini almalısınız?

Apple, 7 Eylül 2022 etkinliği sırasında mobil ve taşınabilir cihazları için yeni bir ürün serisini duyurdu. Apple'ın meclisinden çıkan ürün yelpazesi arasında, her ikisi de muhteşem özelliklere sahip Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra özel ilgi görüyor. Ve bahse girerim bu canavarlardan birini bileğinize takmak için sabırsızlanıyorsunuz.

Her iki saat de harika olsa da, Apple her biri için bazı özel özelliklerden bahsetti; bu nedenle, hangisini alacağınıza karar vermeden önce biraz tartmak gerekir. Fiyat farklılıklarını görmezden gelemeyiz. Ama her şeye gücü yeten Apple Watch Ultra'yı karşılasanız bile, ihtiyaçlarınız için ideal bir saat mi? Apple Watch Series 8 de biraz pahalı ama aktivite standardınızın gerektirdiği her şeyi alır mıydınız?Aşağıda, Apple Watch Series 8 ile Apple Watch Ultra'nın ayrıntılı bir karşılaştırması bulunmaktadır. İkisinden hangisi yatırımınıza değer? Bu makalenin sonunda öğreneceksiniz.Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra: Ayrıntılı bir karşılaştırma

Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra birçok ortak özelliğe sahiptir. Ancak, hızlı bir genel bakış için aralarındaki temel farkları tablolayarak başlayalım.

Özellikler Apple Watch Serisi 8 Elma İzle Ultra
Görüntülemek OLED, 1000 nite kadar
Alüminyum kasa üzerinde Ion-X cam
Paslanmaz çelik üzerine safir kristal
OLED, 2000 nit'e kadar
Düz safir kristal ekran
Gece modu Hayır Düşük görüş koşullarında kullanılabilir, kullanışlı
kasa 41 mm veya 45 mm geri dönüştürülmüş alüminyum; veya paslanmaz çelik 49 mm havacılık sınıfı titanyum
Hücresel bağlantı çeşitleri GPS ve GPS + Hücresel modeller GPS + Hücresel üzerindeki tüm modeller
Hassas çift frekans Değil (L1 GPS) Evet (L1 ve L5 GPS)
Kontrol Dijital taç + dokunsal geri bildirim Dijital taç + dokunsal geri bildirim + Eylem düğmesi
Çarpışma ve Düşme Algılama Evet Evet
Su direnci 50 metreye kadar WR100 direnç işaretinin iki katı. 100 metreye kadar dayanabilir
Pil ömrü Tam şarjla 18 saat
Düşük güç modunda 36 saat
Tam şarjla 36 saat
Güç optimizasyonunda 60 saate kadar
Hoparlör ve mikrofon Dahili hoparlör ve mikrofon Çift hoparlör ve üç mikrofon + özel hüzme oluşturma işlevi
Siren (Acil SOS) Hayır 86 desibel, 180 metreye kadar duyulabilir

Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra: Temel özellik s

Apple Watch Ultra ve Apple Watch Series 8'in her ikisi de harika koruyucu özelliklere sahiptir. Ancak Apple Watch Ultra, kenar koruması için yanlara doğru uzanan kasa ile daha sağlamdır. Watch Ultra, 100 metreye kadar su altında kalmaya dayanabilir. Bu derinliğin yalnızca yarısı, daha ince ünitelere sahip olduğu için Apple Watch Series 8 için idealdir.Her iki saat de yüksek basınçlı rüzgarlara dayanacak kadar IP6X giriş koruması ile toza ve çatlamaya karşı dayanıklıdır. Bununla birlikte, Apple Watch Ultra, 49 mm havacılık sınıfı titanyumla göz kamaştırdığı için hala daha sağlam ve hafif. Böylece koşu, su sporları, bisiklet ve maceralar gibi çeşitli açık hava etkinliklerine karşı dayanıklıdır.

Apple Watch Series 8 bazı yeni kayışlarla birlikte gelirken Apple, Watch Ultra kayışlarını etkinliklere göre uyarladı. Bunlara Alp döngüsü, İz döngüsü ve Okyanus bandı dahildir.

Sıcaklık sensörleri ve döngü takibi

  Apple watch ultra'da sıcaklık sensörleri ve döngü takibi

Apple, önceki Watch serisine birkaç sağlık özelliği yerleştirdi. Ancak yeni Apple Saatleri, özellikle de Watch Series 8, kadın sağlığı düşünülerek tasarlandı. Bununla birlikte, her iki saatte de gelişmiş bir sıcaklık sensörü ve yumurtlama döngüsü izleme işlevi bulunur.Apple Ultra ve Series 8 Saatler, her 5 saniyede bir bilek sıcaklığını ölçer ve 0,1 santigrat dereceye kadar küçük sıcaklık değişikliklerini algılayabilir. Bu, kadınlarda iki fazlı sıcaklık kayması tespitinin temelidir.

Ek olarak, yumurtlama döneminizin geriye dönük bir tahminini ölçebilir ve raporlayabilir. Apple'a göre, iOS 16 veya Watch OS 9 kullanıyorsanız, Watch Series 8 sizi adet döngüsü sapması konusunda bilgilendirebilir ve bu da altta yatan sağlık koşullarını daha hızlı tespit etmenize yardımcı olur.

Kilitlenme algılama

  Apple Watch 8'de Kilitlenme Algılama

Çarpışma algılama, yeni Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra'nın en çok satan noktalarından biridir. Apple, bu saat serisinin gelişmiş 3 eksenli jiroskop ve yüksek g-kuvvetli ivmeölçer de dahil olmak üzere yeni hareket sensörlerine sahip olduğunu ve bunların tümü araba kazalarını doğru bir şekilde algılamak için gelişmiş bir sensör-füzyon algoritmasıyla birleştiğini söylüyor.Yerleşik ivmeölçer, ölümcül bir çarpışma etkisini algılamak için 256 g'ye kadar kuvveti (bir çarpışma sırasında vücut kinetik hareketi) ölçebilir. Saniyede 3000'den fazla kez hareketi dört kat daha hızlı örnekleme yeteneği, kesin darbe süresini belirlemesine olanak tanır.

Apple, kilitlenme algılama özelliğinin simüle edilmiş ciddi kilitlenme türleri kullanılarak geliştirildiğini söylüyor. Ardından sensörler, jiroskoplar, barometre, mikrofon, GPS ve Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra'da kullanılan ivmeölçer tarafından rapor edildiği gibi test kazalarından gelen sinyalleri yakaladı ve bir milyon saatten fazla gerçek dünya için eğitilmiş bir makine öğrenimi algoritması geliştirdi. sürme.Bir araba kazası geçirdiyseniz, bu Apple Saatler yalnızca kazayı algılamakla kalmaz, aynı zamanda tüm acil durum irtibat kişilerinizi otomatik olarak arar ve onlara tam konumunuzu sağlar.

Hoparlör ve Mikrofonlar

  Apple Watch Ultra'nın yan tarafındaki hoparlör
Kaynak: Macworld

Apple Watch Ultra, açık hava etkinlikleri düşünülerek geldiğinden, Apple Watch Series 8'i yenmek için ekstra bir hoparlöre ve üç mikrofon dizisine sahiptir. Böylece ses çıkışı ve giriş kalitesi açısından Apple Watch Ultra liderliği alır.

Hücresel ve GPS modelleme

Apple Watch Series 8, daha incelikli kullanım durumlarına uyar. Bu nedenle, yalnızca GPS veya GPS + Hücresel model olarak mevcuttur. Bu yapılandırma, yalnızca GPS + Hücresel biçiminde mevcut olduğundan Apple Watch Ultra için çalışmaz.Apple Watch ultra, özel konumlandırma algoritmalarına sahip L1 + L5 GPS özelliğine sahip daha doğru bir GPS sağlar. Bunu, en tehlikeli coğrafi konumlarda bile konumunuzu tespit etmek için yeni bir hassas çift frekanslı GPS çözümü ile birleştirir.

Görüntülemek

  Yeni piyasaya sürülen Apple Watch 8 ve Ultra'nın ekranı

2000 nit'e kadar büyük ve parlak safir kristal ekrana sahip Apple Watch Ultra, şüphesiz bulabileceğiniz en keskin ve en parlak ekrandır. Bu parlaklık seviyesiyle, sert güneş ışığında metinleri kolayca okuyabilirsiniz.Apple Watch Series 8 aynı zamanda 1000 nit ekranıyla öne çıkıyor, ancak safir kristal ekranla ışıldayan paslanmaz çelik kasasında daha da iyi.

Pil ömrü

  Apple Watch 8'de Pil Ömrü

Apple Watch Ultra'nın ağır hizmet tipi pili göz önüne alındığında, her iki saat arasındaki pil ömrü farkı birbirinden çok uzak. Apple'a göre Apple Watch Ultra'nın pili tam şarjla 36 saate kadar dayanabiliyor. Bu, tam olarak şarj edildiğinde size 18 saat hizmet veren ve tüm gün boyunca yetecek kadar hizmet veren Apple Watch Series 8'in aksine.

Series 8'de bir düşük güç modu pil ömrünü ikiye katlayabilir. Ve birkaç özellik dışında, Apple Watch Series 8'iniz düşük güç modundayken bile temel özellikleri canlı tutacaktır. Apple Watch Ultra'nın pilini 60 saate kadar uzatabilen optimum pil ayarıyla gelişmiş olması şaşırtıcı değil.

Ayrıca Apple Watch Ultra'daki daha büyük pil, cihazın amacına hizmet ediyor. Sporcular en uç ve uzak yerleri keşfederken 2,4 mil yüzmeye ve 112 mil bisiklet sürmeye gidebileceğinden, dayanıklılık atletizmleri için idealdir.

Apple Watch Series 8'de değil de Apple Watch Ultra'da neler var?

Bu nedenle Apple Watch Ultra ve Apple Watch Series 8'in birçok ortak işlevi vardır. Ancak Apple Watch Ultra, onu nefes kesici kılan bazı özelliklere sahiptir. Sporculara odaklanması nedeniyle, Apple Watch Ultra için aşağıdaki işlevler çok önemlidir.

Özelleştirilebilir eylem düğmesi

  Apple Watch Ultra'da Özelleştirilebilir Eylem Düğmesi

Apple Watch Series 8 gibi, Apple Watch Ultra da dijital bir ekrana sahip. Ancak, yandaki özelleştirilebilir eylem düğmesini kullanarak macera ve spor işlevlerinin çoğunu kontrol edeceksiniz. Kaybolursanız başkalarını uyarmak, bir ormanda dolaşırsanız adımınızın izini sürmek veya okyanus derinliğini veya sıcaklığını ölçmek isteyip istemediğiniz, hepsi büyük eylem düğmesinde.

Yön bulucu (özelleştirilebilir pusula)

Yol bulucu, en sevdiğiniz yerlerde gezinmek için Apple Watch Ultra'da özelleştirilebilir bir pusuladır. Yeni pusula uygulamasının geri izleme özelliği sayesinde, kaybolursanız adımlarınızı geri almak çok kolay. Artık, GPS verilerinize otomatik olarak konum eklemenize olanak tanıyan hassas görünümlere ve ek yeteneklere sahiptir.

Uzun menzilli uyarı sistemi

Uzun menzilli uyarı sistemi de Apple Watch Ultra'daki bir diğer detay. Apple Watch Ultra, yürüyüş yaparken veya bir macera sırasında kaybolursanız başkalarını uyarmak için yerleşik 86 desibel siren (180 metreye kadar duyulabilir) özelliğine sahiptir.

Dalış ve ölçüm işlevselliği

  Apple Watch Ultra'da dalış ve ölçüm işlevi

Apple Watch Ultra, dalış bilgisayarları ve göstergeleri standardı (EN 13319) kapsamında onaylanmıştır. Gerçekten de su altı aktiviteleri için alabileceğiniz en iyi dijital saat. Sadece 50 metre su derinliğine dayanabilen Apple Watch Series 8'in aksine Watch Ultra, suda 100 metreye kadar inebiliyor.

Apple'a göre Apple Watch Ultra, uçurtma sörfü ve kaykay gibi yoğun aktivitelere dayanabilir. Okyanus dalgalarının derinliklerine bile seyahat edebilir. Apple Watch Ultra, suya daldırıldığında derinlik uygulamasını başlatan bir derinlik ölçere sahiptir. Bu, mevcut derinliğinizi, su altında geçirdiğiniz süreyi ve su sıcaklığını gösterir.

Fiyatlandırma ve çıkış tarihi

Apple, Apple Watch Series 8'in iki modelde satılacağını söylüyor; Yalnızca GPS ve GPS+Hücresel modeller. Firma, yalnızca GPS modelinin 399 ABD Doları, GPS+Hücresel modelinin ise 499 ABD Doları ile yüz dolar daha pahalıya mal olacağını doğruladı. Her ikisi de 16 Eylül 2022'den itibaren satışa sunulacak. Bu nedenle, şimdi sipariş verirseniz, bu tarihte veya sonrasında sizinkini almayı bekleyebilirsiniz.

Apple Watch ultra daha pahalıdır ve yalnızca GPS+Hücresel model olarak mevcuttur. Apple'a göre, Apple Watch Ultra size 799 dolara mal olacak ve 23 Eylül 2022'den itibaren satışa sunulacak.

Apple Watch Series 8'i satın almalı mısınız?

Tasarımlarına bakılırsa, Apple Watch Series 8, güzel ünitelere sahip oldukça işlevsel bir cihazdır. Apple Watch Ultra'nın bazı özelliklerinin olmaması Apple Series 8'i daha az değerli kılmaz. Gördüğünüz gibi, Apple, Apple Watch Ultra'yı sporcular ve macera iştahı olan kişiler için özenle uyarladı.

Bu nedenle, sporla veya aşırı maceralarla ilgilenmiyorsanız, Apple Watch Series 8'i öneririm. Ayrıca, Ultra'nın işlevlerinin çoğunu sağlamaya devam eder ve daha bütçe dostudur. Kadınlara özel olarak tasarlanmış bir dizi yeni özellik göz önüne alındığında, Apple Watch Series 8 her bayan için mükemmel bir seçimdir.

Apple Watch Ultra'yı almalı mısınız?

Peki bir Apple Watch Ultra satın almalı mısınız? Spor ve maceralara öncelik veriyorsanız birini tercih etmek isteyebilirsiniz. Özellikleri büyüleyici olsa da, Apple Watch Ultra daha pahalıdır. Yani bütçenize göre de karar vermek istersiniz.

Bunu akılda tutarak, Apple Watch Ultra, kayışları dışlamayan ayrıntılara dikkat edilerek işlevsel, sağlam ve olağanüstüdür. Bu yüzden mükemmel bir seçim. Ama bana sorarsan amacına uygun almıyorsan bu kadar pahalı bir şeye ihtiyacın yok derim.

Oturumu kapatma…

Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra olağanüstü. Apple, her saati belirli bir rotaya göre uyarlamıştır. Bu nedenle, satın alma seçiminizi Saatin amacına göre uyarlamaya çalışmanız da yardımcı olacaktır.

Genel günlük kullanım içinse, Apple Watch Series 8'i öneririm. Ancak sularda sörf yapıyorsanız, yürüyüş yapıyorsanız, maraton koşuyorsanız, sık sık ormanda keşif yapıyorsanız veya geçiminizi sert bir şekilde oynuyorsanız daha pahalı olan Apple Watch Ultra'yı tercih edebilirsiniz. .