Akıllı asistanınızı daha akıllı hale getirmek için rutinleri kullanın

Amazon’un Alexa veya Google Home gibi akıllı asistanları, bizler için çok az çaba harcayarak görevleri tamamlamada vazgeçilmezdir. Sıradanları daha eğlenceli ve külfetleri biraz daha kolay hale getirebilirler.

Bu asistanlar çamaşırhane görev listenizle ilgilenme konusunda ne kadar becerikli? Doğru sesli komutlar ve bağlı cihazlar ile yiyecek sipariş edebilir, hava durumunu kontrol edebilir, tarifler bulabilir veya en sevdiğiniz şarkıları çalabilirsiniz. Tabii ki, bu akıllı asistanınızın yapabileceklerinin sadece küçük bir örneği.Bu cihazların, kullanıcılarından gelen basit bir istekle hemen hemen her işi başarabilmeleri harika olsa da, akıllı asistanınızı daha akıllı hale getirebilir ve cihazınız için rutinleri ayarlayarak bir seferde bir dizi görevi gerçekleştirebilir. Rutinlerin ne olduğuna, nasıl çalıştıklarına ve nasıl kurulacağına daha yakından bakalım.Rutinler nedir ve nasıl çalışırlar?

Rutinler, cihazınızın, uygulamanızın ayarlarında belirlediğiniz tek bir kelime veya kelime öbeği talebi üzerine çeşitli görevleri tamamlamasını tetikleyen akıllı bir yardımcı özelliktir.

Örneğin, “mutfak ışığını kapatın” veya “termostatı 70'e ayarlayın” gibi bireysel görevler için akıllı asistanınıza birden fazla komut vermek yerine, yalnızca bir grup görev için tek bir talimat vermeniz gerekecektir.“Günaydın” veya “Ayrılıyorum” gibi ifadeler, akıllı asistanınızı ışıkları açma veya kapatma, müzik çalma veya mesajlarınızı okuma gibi tüm eylem kombinasyonlarını tamamlaması için tetiklemek üzere atanabilir. Akıllı asistanınıza bağladığınız uyumlu cihazlara bağlı olarak eylem kombinasyonları neredeyse sınırsızdır.

Amazon'un Alexa rutinlerini akıllı bir ev için kullanmak için Amazon’un Echo cihazlarından birine ihtiyacınız var. yankı, Yankı Noktası, Yankı Gösterisi 5, Echo Plusveya son eklenen, Yankı Noktası.

Android hayranıysanız Google Asistanınız Google Home, Home Mini ve Max gibi akıllı ürünlerle çalışacaktır.

İlgili: 13 Tekrar tekrar kullanacağınız Alexa becerileriHangi akıllı cihaz ailesini kullanmayı tercih ederseniz edin, akıllı asistanınıza bağlanmak için uyumlu ampuller, prizler, cihazlar ve diğer araçlar dünyası vardır. Buna ek olarak, Alexa'nın yerleşik olduğu üçüncü taraf ürünleri de var.Insignia 43 inç 4K Yangın TV ve LG Instaview Akıllı Buzdolabı.

Akıllı bir ev cihazınız yoksa veya akıllı telefonunuzda işlem yapmak istiyorsanız, size yardımcı olması için Apple’ın Siri veya Android’in Google Asistanını kullanabilirsiniz.Rutinler nasıl ayarlanır?

(Not: Aşağıdaki talimatlar akıllı telefonunuzun üreticisine, modeline ve işletim sistemine bağlı olarak değişebilir.)

Amazon’un Alexa'sının diğer bağlı ev cihazlarında veya akıllı telefonunuzda eylemler gerçekleştirmesi için rutinleri ayarlamak için en kolay yöntem mobil cihazınızdaki Alexa uygulamasıdır.

İlk olarak, Google Play Store'dan (Android) veya App Store'dan (Apple) yüklemeniz ve uygulamaya giriş yapmanız gerekir. Tıkla üç satırlı menü ve Seç Rutin, sonra Rutin Oluştur.Üzerine dokunun 'Bu olduğunda' ve eylemi tetiklemek istediğiniz seçenek türünü (ses, zamanlama, cihaz, konum, alarm, eko düğmesi) tıklayın.Örneğin: Alexa'nın bir ses komutunda birkaç görev gerçekleştirmesini istiyorsanız, ses. Komutunuzu yazın ve tıklayın Sonraki Alexa'nın tamamlamasını istediğiniz işlemleri eklemek için.

Tıklamak İşlem ekle, görevi seçin ve üzerine dokunun Sonraki Bittiğinde.

İlk işlemi ekledikten sonra, hangi cihazın etkinlikleri gerçekleştireceğini belirlemek için rutini düzenleyebilirsiniz.

Rutini Düzenle ekranından itibaren, cihazınızı seçtiğinizde uygulama sizi bir önceki ekrana geri döndürür. Tıklama üç noktalı menü sağ üst köşede rutini oynamanıza veya silmenize izin verir.

Rutinize istediğiniz kadar görev eklemeye devam edin. Tamamlandığında hafifçe vurun Kayıt etmek. Ses rutinlerinin hazır olması bir dakika kadar sürebilir.

Google Asistan ile rutinleri ayarlamak da aynı derecede basittir.

Altı hazır rutin arasından seçim yapabilir, özelleştirebilir veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz. İster akıllı ev ürünleri ile çalışmak ister Android telefonunuzda tüm işlemleri gerçekleştirmek olsun, Google'ın bu adımlarda size yardımcı olacak hızlı bir kılavuz videosu vardır.

Bu yardımcı rutinleri deneyin

Aşağıda, gününüzü biraz daha kolay hale getirebilecek rutinlere ve akıllı asistanınıza daha akıllı yardımcı olacak birkaç öneri verilmiştir. Listelenen bazı görevlerin ek akıllı ev cihazları gerektirdiğini lütfen unutmayın.

Bir rutini tetiklemek için ses komutları kullanıyorsanız, 'Alexa' gibi gerekli herhangi bir 'uyandırma sözcüğü' eklediğinizden emin olun.

Yatma rutini

Kurmak isteyebileceğiniz bir rutin, yatmadan önce. Akıllı asistanınız sizin için kapıları kilitleme, ışıkları kapatma, yatak odası ışığını açma, beyaz gürültü çalma veya telefonunuzda rahatsız etmeme gibi çeşitli görevleri tamamlayabilir.

Uyanma rutini

Kalk ve parla. Neden gününüzü bir dizi eylem gerçekleştiren bir uyandırma rutini ile başlatmıyorsunuz? Akıllı asistanınızın ışıkları açmasını, bir şarkı veya podcast oynamasını, sabah haber brifinginizi okumasını, kahve makinenizi başlatmasını, takviminizi okumasını veya işe gidip gelme durumunuz için trafik güncellemelerini almayı düşünün.

Sabah evden ayrılmak

Sabahları genellikle kaosla doludur. Evden iş için ayrılmak akıllı asistanınızla bir meydan okuma olmak zorunda değildir. Cihazınızın, evinizin termostatını ayarlamak veya sizi motive etmek için müziği açmak gibi görevlerle ilgilenmesini sağlayın. Özel sabah rutininizde garajın açılmasını ve kapıların kilitlenmesini içerebilir.

İşten sonra / eve geldiğinde

Neden işten sonra eve vardığınızda tamamlamanız gereken ev işlerini azaltan bir rutin oluşturmuyorsunuz? Yararlı bulabileceğiniz bazı eylemler arasında akıllı asistanınızın “Evinize hoş geldiniz” demesi, evinizin termostatını tercih ettiğiniz sıcaklığa çevirmesi, müziği açması, ışıkları açması ve bahçenizdeki fıskiyeleri başlatmasıdır.

Siz yokken evinizi koruyun

Evden uzaktayken bile, görevlerinize yardımcı olması için akıllı asistanınızı kullanabilirsiniz. Evinizin iç veya dış mekan ışıklarını veya müziğini açacak bir rutin, suçluları uzak tutmaya yardımcı olabilir. Akıllı kapı kilitleriyle, evinizin güvenli olduğundan emin olmak için “evden uzakta” ​​rutininize “kapıları kilitle” ekleyebilirsiniz.

Bir Amazon Derneği olarak Komando.com, Amazon.com üzerinden yapılan nitelikli satın alma işlemlerinden komisyon kazanabilir.